Tak obchodziliśmy Narodowe Święto 3 Maja
Za nami 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji, jak zawsze, samorządy przygotowały uroczystości rocznicowe. W tym roku świętowaniu sprzyjała ładna pogoda.
W Wieluniu obchody rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Nawiedzenia NMP. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Jana Pawła II. Tam złożyli swoje wiązanki i zapalili znicze. Stąd wszyscy przeszli na plac Kazimierza Wielkiego, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów tego święta. Po odśpiewaniu przez zebranych hymnu państwowego, Marek Gogola z Muzeum Ziemi Wieluńskiej przedstawił krótko powody, które doprowadziły do uchwalenia konstytucji, jej znaczenie dla narodu polskiego oraz nauki płynące z tego faktu.
– Uchwalenie konstytucji 3 maja 1791 roku, jest dla Polaków i wszystkich pokoleń, które po XVIII wieku próbowały odzyskać niepodległość, symbolem dążeń do silnej, wolnej Polski – mówił Marek Gogola.
W podobnym tonie o tym niebywale ważnym dla narodu wydarzeniu wypowiadali się kolejni występujący – burmistrz Paweł Okrasa, poseł Paweł Rychlik, starosta Marek Kieler oraz Roman Drosiński, prezes Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń.
Wieluńskie uroczystości zakończyły się złożeniem biało – czerwonych wiązanek kwiatów pod tablicami upamiętniającymi marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielunian poległych w wojnie polsko – bolszewickiej. Honorową wartę w tym miejscu zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.
Z dużym rozmachem, chociaż w innej formie, obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Osjakowie. Tutaj świętowano ją już w piątek 28 kwietnia razem z 1 Maja oraz Dniem Flagi przypadającym 2 maja. Rozpoczęło się przemarszem ulicami Osjakowa władz gminy, strażaków, uczniów szkoły podstawowej, przedszkolaków i innych mieszkańców pod remizę. Tutaj nastąpiło odegranie hymnu państwowego oraz wciągnięcie na maszt flagi państwowej. O tych trzech świętach mówił wójt Jarosław Trojan.
– Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją – mówił włodarz. – Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto podział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, który w państwach demokratycznych funkcjonuje do dziś, a także zniesiono liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Uroczystość uświetnił swoim koncertem piosenek patriotycznych chór dziecięcy. Dla dzieci i młodzieży te połączone obchody trzech świąt były lekcją patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.
– Ja kocham Polskę za jej kulturę, potrawy, bo są bardzo dobre, oczywiście za język i za osoby, które tu żyją, bo są bardzo miłe – mówi 13-letni Filip Walkowiak. – Kocham Polskę za to, że jest taka fajna.
W innych gminach powiatu wieluńskiego uczczono to święto skromniej. W Mokrsku z tej okazji władze samorządowe złożyły kwiaty pod pomnikiem ofiar wojny polsko – bolszewickiej i II wojny światowej. W Ostrówku połączono ten dzień z Dniem św. Floriana, patrona strażaków. Po mszy św., jej uczestnicy przeszli pod pobliski pomnik upamiętniający poległych w wojnach mieszkańców gminy, gdzie złożyli swoje kwiaty. W Skomlinie natomiast święto 3 maja uczczone zostanie w najbliższą niedzielę koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Skomliniacy”.
POWIAT PAJĘCZAŃSKI
W Pajęcznie obchody rozpoczęły się przed godz. 10. w parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego od uroczystego odegrania Mazurka Dąbrowskiego oraz wciągnięcia flagi państwowej na maszt przed ratuszem. W okolicznościowych przemówieniach głos zabrali: Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, starosta Zbigniew Gajęcki oraz w imieniu burmistrza Pajęczna Piotra Mielczarka jego zastępca Adam Stachera. Występy artystyczne nawiązujące do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zaprezentowali uczniowie obu pajęczańskich podstawówek. Uczestnicy przeszli następnie do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie odprawiono mszę św. za Ojczyznę. Po eucharystii złożono kwiaty i wiązanki pod pamiątkowymi tablicami poświęconymi żołnierzom Armii Krajowej i polskim lotnikom poległym w bitwie nad gminą Pajęczno 4 września 1939 r. Potem trzeciomajowy pochód przy akompaniamencie Pajęczańskiej Orkiestry Dętej przeszedł na cmentarz parafialny. Tutaj złożono kwiaty i wiązanki pod pomnikiem żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. oraz Pomnikiem Strażaka. Uroczystość zakończył okolicznościowy koncert w kościele WNMP.
W Działoszynie uroczystości odbywały się na placu Kościuszki. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przez obecnych, uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczytach zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Potem władze samorządowe oraz przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Pomnikiem Niepodległości. Stąd wszyscy przeszli do kościoła pw. św. Marii Magdaleny na mszę św. w intencji Ojczyzny i strażaków. Samodzielnie z tej okazji kwiaty pod pomnikiem poległych i zaginionych w czasie II wojny światowej mieszkańców Działoszyna, złożyła delegacja Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”.
W powiecie pajęczańskim święto Konstytucji 3 maja uczczono także w Kiełczygłowie, gdzie władze gminy złożyły kwiaty pod pomnikiem w miejscu publicznej egzekucji Polaków dokonanej w 1942 r. przez hitlerowskich okupantów. Akcent taki również miał miejsce w Strzelcach Wielkich. Tu wieniec pod pomnikiem poległych za Ojczyznę znajdującym się na miejscowym cmentarzu złożyli członkowie wspomnianego Związku Młodzieży Wiejskiej.
Fot.: Katarzyna Cieślik, Grzegorz Boroń, Urząd Miejski w Wieluniu, Urząd Miejski w Działoszynie, archiwum prywatne