Strona główna Czarnożyły TERAZ NAJWAŻNIEJSZE SĄ DROGI

TERAZ NAJWAŻNIEJSZE SĄ DROGI

Gmina Czarnożyły prawie w stu procentach jest zwodociągowana i w bardzo dużym stopniu też skanalizowana. W tym roku jej władze szczególny nacisk położyły na remonty i przebudowy dróg oraz przygotowanie dokumentacji projektowych kolejnych inwestycji w tym zakresie.

Jako jedna z pierwszych remontowana będzie droga Czarnożyły – Gromadzice. Jej długość wynosi prawie 2 600 m.

– To jest droga powiatowa, ale my ją przejęliśmy – rozpoczyna wójt Andrzej Modrzejewski.

– Powiat mógł złożyć do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg tylko jeden wniosek i taki złożył, ale na inną drogę. Więc, żeby naszą można było wyremontować, przejęliśmy ją od powiatu. Napisaliśmy wniosek o dofinansowanie i teraz będziemy tę inwestycję realizować.

Koszt całego zadania wyceniony został na blisko 1,2 mln zł. Gmina otrzymała na jego wykonanie 80-procentową dotację, czyli prawie 960 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałą kwotę ureguluje ze starostwem po połowie. Remont musi być zrobiony jeszcze w tym roku.

Kolejna ważna inwestycja, to przebudowa drogi powiatowej Skrzynno – Gromadzice oraz odcinka biegnącego przez same Gromadzice. Właśnie na to zadanie powiat złożył wspomniany wniosek do RFRD. Jest to przedsięwzięcie bardzo duże, a jego całkowita wartość to 9,744 mln zł. Powiat otrzymał na nie 80-procentową dotację.

– Długość tej drogi wynosi 3 362 metry, z czego około trzech czwartych znajduje się na naszym terenie – wyjaśnia Andrzej Modrzejewski.

– Pozostała część leży w gminie Ostrówek. Ustaliliśmy, że połowę brakującej kwoty dołoży powiat, a drugą połowę my i gmina Ostrówek w odpowiedniej proporcji. Dziś szacuję, że z naszego budżetu będziemy musieli przeznaczyć na to około 700 tysięcy złotych, ale wszystko wyjaśni się po przetargu.

Inwestycja realizowana będzie w cyklu trzyletnim i musi rozpocząć się w roku bieżącym. Na jej wysoki koszt w największym stopniu wpłynęła droga w samych Gromadzicach. Została ona zniszczona w trakcie kanalizacji wsi. Teraz, oprócz zbudowania tu nowej jezdni wraz z podłożem, zrobione będą chodniki, zjazdy do posesji, odwodnienia.

– A są to rzeczy bardzo kosztowne, bo w większości wykonywane ręcznie, co ma swoją cenę – zauważa wójt.

– Budowy chodników, czy zjazdów nie można w takim stopniu zmechanizować, jak budowę jezdni, gdzie przyjeżdża maszyna i korytuje drogę. Asfalt też kładzie się maszynowo. A tu praca jest ręczna. Te dwie inwestycje to przykład naszej współpracy ze starostwem, z której obecnie jesteśmy bardzo zadowoleni. W ubiegłym roku zakończyliśmy kanalizację sołectwa Gromadzice, a już mamy zapewnione środki na odtworzenie dróg, które w jej trakcie zostały zniszczone.

Nadzieje się spełniają

Kolejne duże przedsięwzięcie, które rozpocznie się w tym roku, dotyczy już dróg gminnych. W jego wyniku gmina wzbogaci się o ponad 4,5 km asfaltowych nawierzchni i jeden kilometr chodników. Dodatkowo zrobione zostaną 104 zjazdy do posesji. Zadanie nosi nazwę „Rozwój infrastruktury drogowej na terenie gminy Czarnożyły” i obejmuje przebudowę siedmiu odcinków dróg położonych w różnych miejscach.

– W marcu ubiegłego roku podjęliśmy taką dość strategiczną decyzję, aby wykonać kilka projektów drogowych – relacjonuje wójt Modrzejewski.

– Mając je, mogliśmy starać się o dofinansowanie, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość. Niektóre z tych dróg są dłuższe, inne krótsze, jedne z chodnikami, drugie bez, ale wszystkie są na pewno bardzo potrzebne.

Najdłuższa z zaplanowanych do przebudowy dróg, to tak zwany trakt kaliski w Łagiewnikach (1395 m). W miejscowości tej zrobiony też będzie krótki fragment na Wądołach (168 m). Długa również jest droga z Raczyna w kierunku Dąbrowy (około 1000 m). Kolejne odcinki, które w ramach tego zadania będą modernizowane, to drogi: na „Kresy” (604 m), „Belców” (707 m), na osiedlu koło cmentarza w Czarnożyłach (456 m) i na nowym osiedlu w Stawie (217 m).

Na realizację tego łączonego zadania gmina przeznaczyła 6 mln zł, z czego 5,7 mln, to dotacja z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W lutym ogłoszono przetarg, do którego zgłosiły się cztery firmy. Najwyższa zaoferowana cena to 6,562 mln zł, a najniższa prawie 4,845 mln zł. Tę drugą zaproponowała firma Rafalin z Blachowni w powiecie częstochowskim i to ona wybrana została na wykonawcę tej inwestycji.

– Pięćdziesiąt procent wartości tego zadania musi być zrealizowane jeszcze w tym roku – podkreśla Andrzej Modrzejewski.

– Natomiast kolejne pięćdziesiąt procent wykonane będzie już w roku 2023.

Nowy wizerunek Wspólnoty

Obecnie realizowana jest jeszcze jedna inwestycja, która w dużej mierze związana jest z drogami. Chodzi o zagospodarowanie terenu gminnego na osiedlu mieszkaniowym Wspólnota w Czarnożyłach. Osiedle to jest pozostałością po dawnym Państwowym Gospodarstwie Rolnym (PGR), które przestało istnieć na początku lat 90. ubiegłego wieku. Później mieszkania zostały wykupione przez zamieszkujących je lokatorów, a teren osiedla przejęła gmina. Niestety, był on bardzo zaniedbany, więc postanowiono go uporządkować. Jeszcze w poprzedniej kadencji rady wybudowano drogę wjazdową, a obok niej parking. Ale była to kropla w morzu potrzeb. Dlatego w 2019 r. gmina wyasygnowała 15 tys. zł na opracowanie projektu zagospodarowania tego terenu, aby ludziom żyło się tu lepiej i przyjemniej. Zaplanowano m. in. nowe, ujednolicone drogi dojazdowe, chodniki i parkingi. Całość miała kosztować 1,8 mln zł i być pokryta z budżetu gminy. I wtedy stało się coś, czego nikt się nie spodziewał. Pod koniec 2020 r. rząd ogłosił nabór wniosków o wsparcie dla gmin, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y.

– Mieliśmy już gotowy projekt, więc postanowiliśmy z nim wystąpić o dotację – wspomina wójt.

– Został on bardzo wysoko oceniony i dostaliśmy jedno z najwyższych dofinansowań w województwie łódzkim. Było to 800 tysięcy złotych.

Teraz zaplanowane na osiedlu elementy infrastruktury drogowej są już realizowane.

– Drogi i chodniki zostały okrawężnikowane, a podłoże wykonane – kontynuuje wójt Modrzejewski.

– Układana jest kostka, więc ten wizerunek się zmienia. Na pewno w pierwszym półroczu zadanie będzie wykonane, bo prace postępują dobrze.

Z myślą o najbliższej przyszłości

Dróg, które wymagają remontów lub przebudowy, jest w gminie jeszcze sporo. Podobnie jak do tej pory, samorząd chce je realizować głównie w oparciu o środki zewnętrzne. Dlatego, żeby być przygotowanym do uczestniczenia w kolejnych naborach, na sesji radni przeznaczyli środki na zrobienie dokumentacji projektowych pięciu następnych dróg.

– Przygotowujemy się do kolejnych rozdań, bo przecież są zapowiedzi, że będzie dalej funkcjonował Program Inwestycji Strategicznych oraz Rządowy Fundusz Dróg Lokalnych – mówi Andrzej Modrzejewski.

– Być może będą też środki unijne w ramach tak zwanego Funduszu Odbudowy UE. Trzeba więc być gotowym, żeby później nie robić sobie wyrzutów, że coś zaniechaliśmy.

Te planowane pięć odcinków to tak zwana droga jesionowa w Platoniu (700 m) i wiśniowa z Raczyna do Czarnożył (1550 m). Następny odcinek to z Wydrzyna do Gromadzic (ok. 1,4 km), kolejny na Działach (990 m) i ostatni z Gromadzic w kierunku Niemierzyna do granicy gminy (700 m).

– Cieszę się, że w obecnym i przyszłym roku przeznaczamy duże środki na infrastrukturę drogową – kończy wójt Andrzej Modrzejewski.

– Myślę, że wszyscy będą z tego zadowoleni, bo po naszych drogach będzie się można poruszać bezpieczniej i bardziej komfortowo. Uważam, że planowane inwestycje są realne. Mamy bowiem doświadczenie i wiemy, jak je robić. Do tej pory wykonywaliśmy drogi tam, gdzie była gęsta zabudowa i mieszkało dużo ludzi. I ten etap mamy właściwie za sobą. Teraz idziemy w obszary o mniejszym zaludnieniu, bo tam są również ważne drogi, szczególnie dla tych, którzy tam mieszkają.

fot.: Elżbieta Wodecka

Komenatrze

Poprzedni artykułFizjoterapeuci od zadań specjalnych
Następny artykułTrening z mistrzem

Polecamy!

OBYWATEL UKRAINY ODPOWIE ZA KRADZIEŻ ROZBÓJNICZĄ

Policjanci z Wielunia zatrzymali 38-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o kradzież rozbójniczą w jednym z miejscowych marketów. Mężczyzna próbował wynieść ze sklepu produkty drogeryjne. Teraz...

PĘDZIŁ 104 KM/H W TERENIE ZABUDOWANYM. STRACIŁ PRAWO JAZDY!

Na trzy miesiące stracił prawo jazdy 59-letni mieszkaniec Wójcina (gm. Łubnice), który w miniony weekend został zatrzymany do kontroli przez patrol kępickiej drogówki. Ponadto...

JAKOŚĆ I PROFESJONALNA POMOC – NOWA WYPOŻYCZALNIA JUŻ OTWARTA

Jeśli planujesz remont, budowę lub pracę ogrodowe, na pewno potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Nie każdy jednak ma własne narzędzia, a ich kupno może być kosztowne i nieopłacalne, zwłaszcza jeśli potrzebujesz ich tylko na krótki czas. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług wypożyczalni, takiej jak Perfect Dom.

MATKA Z CÓRKĄ PŁACIŁY KRADZIONĄ KARTĄ. GROZI IM 10 LAT WIĘZIENIA!

Kilka dni temu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu przyjęli zawiadomienie o kradzieży karty bankomatowej. Mężczyzna poinformował wówczas, że bank zarejestrował w międzyczasie...

NIELETNI BAWILI SIĘ W PODPALANIE PUSTOSTANÓW. STANĄ PRZED SĄDEM

Pomiędzy końcem kwietnia a pierwszą połową maja doszło w Wieluniu do serii pożarów pustostanów.  Zdarzenia miały miejsce w tej samej części miasta, na ul....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ