Strona główna Mokrsko TRWA ZRZUTKA NA KSIĄŻKI

TRWA ZRZUTKA NA KSIĄŻKI

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku ma w tym roku szansę zakupienia książek za kwotę aż 36 tysięcy złotych. By to było możliwe, sama musi zebrać osiem tys. zł. Zbiórka do puszek rozpoczęła się cztery tygodnie temu.

Od lat mokrska książnica uczestniczy w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – poprawa oferty bibliotek publicznych”. Koordynowany on jest przez Bibliotekę Narodową. W jego ramach, biorące w nim udział biblioteki, otrzymują dotację na zakup książek w danym roku kalendarzowym. Dotacja stanowi 50 procent wartości zakupu. Drugie tyle muszą dołożyć już same zainteresowane placówki jako wkład własny.

Biblioteka w Mokrsku otrzymała na ten rok dotację w wysokości 18 tys. zł. By ją w całości wykorzystać, musi mieć taką samą własną kwotę. Gmina przeznaczyła na ten cel 10 tys. zł. Brakujące 8 tys. bibliotekarki postanowiły zdobyć poprzez zbiórkę.

– W tym roku po raz pierwszy musiałyśmy się posunąć do takich sposobów – mówi Renata Cieślak, dyrektor miejscowej placówki. – Do tej pory nie było aż takich problemów finansowych w naszej instytucji. Jeśli chodzi o zakup nowości i zaproponowaną dotację z Biblioteki Narodowej, zawsze byłyśmy w stanie zabezpieczyć w całości wkład własny. Nawet nieraz miałyśmy więcej środków na ten cel, niż wynosił wymagany wkład. Natomiast w tym roku jest inaczej.

Zbiórka pieniędzy prowadzona jest na kilka sposobów. W wypożyczalniach biblioteki i jej trzech filii, wystawione są puszki, do których wszyscy chętni mogą wrzucać swoje datki. Pieniądze można też wpłacać bezpośrednio na konto bankowe biblioteki lub konto Stowarzyszenia „Książka oraz Kawa”, które przy niej działa. W tym drugim przypadku przekazaną kwotę można odliczyć od podatku w rozliczeniu rocznym PIT (numery kont pod tekstem).

– Wysłałyśmy też prośby o wsparcie naszej zbiórki do instytucji i przedsiębiorców w naszym regionie – wyjaśnia Renata Cieślak. – Zobaczymy jaki będzie odzew. Na razie jest pozytywny. Obecnie uzbieranych jest ponad 3 600 złotych. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać te osiem tysięcy, bo byłoby wielką szkodą, gdybyśmy musiały oddać część przyznanej nam dotacji.

Pieniądze z dofinansowania oraz wkładu własnego, czyli razem 36 tys. zł, muszą być wykorzystane do końca listopada.

– To spora kwota, ale obawiam się, że w tym roku nie uda się za nią kupić zbyt dużo tych książek, bo te, jak zresztą wszystko, zdrożały – kontynuuje dyrektorka. – Koleżanki, które wybierają tytuły i je kupują, starają się o takie, które są w promocji. Więc, jak na razie, tych pozycji jest dość dużo. Ale nowości są droższe średnio od 30 do 50 procent. Przy zakupach kierujemy się głównie potrzebami czytelników. Pracując z nimi przez wiele lat, znamy również ich gusta. W ostatnich latach zrobiła się moda na serie i cykle wydawnicze, więc te, które mamy w swoich zbiorach, staramy się uzupełniać o kolejne pozycje. Często zdarza się tak, że czytelnicy przychodzą z listami książek, które chcieliby przeczytać. Jeżeli nie mamy ich na swoich półkach, a są dostępne w miejscach, gdzie się zaopatrujemy, to je kupujemy. Nasza biblioteka jest całkiem nieźle zaopatrywana w nowości wydawnicze. Żeby tytułów było jak najwięcej, staramy się ich nie dublować, szczególnie w naszych filiach.

Na książki nie trzeba będzie jednak czekać do listopada. Trafiają one na regały po wpisaniu ich do systemu bibliotecznego. Ponieważ biblioteka jest w trakcie wprowadzania nowego systemu, proces ten uległ nieco spowolnieniu. Ale panie obiecują, że w najbliższym wszystkie nowe zakupy będą już do dyspozycji czytelników.

***

Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku – Bank Spółdzielczy w Ruścu oddział w Mokrsku,

nr konta: 77 9264 0009 0020 2723 2000 0010, z dopiskiem: popularyzacja czytelnictwa

Stowarzyszenie KoK – Bank Spółdzielczy w Ruścu oddział w Mokrsku,

nr konta: 36 9264 0009 0020 3368 2000 0010

Na zdjęciu: Dyrektor Renata Cieślak przygotowuje zakupione książki do wypożyczania

Elżbieta Wodecka

 

Komenatrze

Polecamy!

RECYDYWISTA POD WPŁYWEM ALKOHOLU ZATRZYMANY PRZEZ DROGÓWKĘ

To miała być rutynowa procedura. Sieradzka drogówka zatrzymała do kontroli 26-letniego bełchatowianina. Sprawdzenie danych kierowcy w policyjnym rejestrze wykazało, że mężczyzna jest poszukiwany do odbycia kary....

NIETRZEŹWA KIERUJĄCA UCIEKŁA Z MIEJSCA KOLIZJI

Kolejna nietrzeźwa osoba siedząca za kółkiem była uczestnikiem kolizji drogowej. Tym razem doszło do niej na wieruszowskim rynku, w piątek 30 września, przed godz....

UKRADŁ PIŁĘ SPALINOWĄ I WSTAWIŁ JĄ DO LOMBARDU

44-latek ukradł pilarkę spalinową z ciągnika rolniczego. Skradziony sprzęt o wartości 2500 złotych, zlodziej wstawił do lombardu. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności. Odzyskana...

PRÓBUJĄ WYŁUDZIĆ DANE

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Działoszynie ostrzegają przed oszustami. Do urzędników docierają informacje od mieszkańców, którym podejrzana „fundacja” ma oferować pomoc w wypełnieniu wniosków o...

PRZYWITALI NOWY ROK KONCERTOWO

W czwartek, 29 września, w wieluńskim Kino-Teatrze Syrena odbyła się inauguracja kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku, działającego przy Wieluńskim Domu Kultury. Otwarcie zimowego...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ