Strona główna Wiadomości z regionu Upamiętnili żydowski zryw w getcie

Upamiętnili żydowski zryw w getcie

Społeczność wieluńska włączyła się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od 10 lat, w kwietniu, z inicjatywy muzeum  POLIN, przeprowadzana jest  Akcja Żonkile.  Wolontariusze rozdają kwiaty, aby upamiętnić żydowskich bojowników, którzy zerwali się do walki nie po to, by wygrać, ale po to, by godnie umrzeć.

Tegoroczne wieluńskie obchody wybuchu powstania w getcie, zorganizowane przez grupę  Szlakiem Wieluńskich Żydów, pod kierownictwem Agnieszki Mysakowskiej, odbyły się w obecności samorządowców, przedstawicieli wieluńskich szkół, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół nr 1, pod pomnikiem, upamiętniającym wieluńskich Żydów, 20 kwietnia. Dzień wcześniej, w centrum miasta, pojawiły się grafiki, wypisywane kredą na chodniku, przypominające o rocznicy.

Mysakowska podkreśliła, że tym razem Akcja Żonkil ma nawiązywać do miłości, potrafiącej się narodzić nawet w getcie.

– Czas wojny i zagłady to też czas braku nadziei , nadziei na zwycięstwo i na życie – mówiła.

–  To czas, który towarzyszył bojownikom i bojowniczkom getta warszawskiego – podawała, zaznaczając, że walka Żydów nie toczyła się ani o życie, ani o lepszą przyszłość, ale o godną śmierć.

– Te czasy to także miłość, która w tym piekle okrucieństwa pozwalała na odrobinę normalności i zachowanie człowieczeństwa. Była najwyższym dobrem ponad złem świata.

Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia, przypomniał, że przed wojną, ludność wyznania mojżeszowego stanowiła 30 proc. mieszkańców miasta. Trafili najpierw do getta, pomiędzy ul. Targową, Krakowskim Zaułkiem, Krakowskim Przedmieściem, skąd byli wywożeni do obozów zagłady.

– Naszym obowiązkiem, jako współczesnych, jest pamiętać o wszystkich naszych przodkach, bez względu na narodowość, na wyznanie, czy kolor skóry, taka jest nasza ludzka, humanistyczna odpowiedzialność – uważa szef wieluńskiego ratusza.

Odnosząc się do rosyjskiej agresji na Ukrainę Paweł Okrasa radził, aby docenić fakt, że żyjemy w wolnym kraju, oraz dbać o pokój, który nie jest dany raz na zawsze.

Do bieżących wydarzeń odniósł się również wieluński starosta, Marek Kieler.

– Dzięki Polakom wiele istnień pochodzenia żydowskiego zostało ocalonych – przypominał starosta.

– Polacy w trudnych chwilach zawsze potrafią się zjednoczyć i potrafią zapanować nad sytuacjami, które są w naszych głowach nie do pojęcia. Polska ludność przechowywała dzieci w swoich domach pod karą śmierci. Podobnie jest dzisiaj. W wielu polskich domach uchodźcy z Ukrainy znaleźli dach nad głową, nie słyszą wybuchów, tej tragedii, którą przezywają ich rówieśnicy, którzy tam zostali.

 

Komenatrze

Polecamy!

67-LATKA PRZYGNIÓTŁ CIĄGNIK. ROLNIK NIE ŻYJE

Mężczyzna zginął podczas prac polowych w Woli-Chojnata, w gminie Biała Rawska (woj. łódzkie). Ciągnik, którym kierował, przewrócił się i przygniótł go. Rolnik zmarł na...

UWAŻAJCIE NA OSZUSTÓW. NOWA METODA „NA WĘGIEL”

Oszuści posuwają się do coraz to nowych metod swojego działania. Za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Obecnie jest to towar drogi i deficytowy....

OBYWATELSKIE ZATRZYMANIE PIJANEGO KIEROWCY

Każdego dnia policyjne patrole zatrzymują kolejne osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Podobna sytuacja miała miejsce na drodze powiatowej Słok – Bełchatów. Tym razem...

USZKODZIŁ SAMOCHÓD SĄSIADCE. GROZI MU PIĘĆ LAT WIĘZIENIA!

Sąsiedzkie konflikty mają przeróżne odsłony. W Złoczewie policja zatrzymała 35-letniego mężczyznę, który kosząc trawnik, celowo uderzył kosą spalinową w przedni zderzak zaparkowanego auta swojej sąsiadki, z...

O RADNYCH, CO MAJĄ MOC NIESŁYCHANĄ – komentarz

O rany, słuchajcie tego wszystkie stany! Radna Miejska z Rzeszowa złożyła interpelacje, żeby w mieście był Starbucks. Dla tych, co nie ogarniają wyjaśniam, że...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ