Strona główna Wiadomości z regionu Wariant trzeci dalej na tapecie

Wariant trzeci dalej na tapecie

Gmina Wieluń trafiła do programu „100 obwodnic”. Do 2030 r. powinna zostać wybudowana nowa szosa, która zmniejszy natężenie ruchu w mieście. Wiosną poinformowano mieszkańców o wytyczonych korytarzach dla czterech wariantów. Wszystkie opcje wzbudziły protesty. Teraz część osób może odetchnąć z ulgą, bo dalej prace będą przebiegały tylko nad trzema przebiegami, wschodnim tzw. „trzecim”, oraz dwoma zachodnimi,  „pierwszym” i „drugim”.

Po tym, jak alarm podnosili mieszkańcy poszczególnych miejscowości z terenu gminy, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa przedstawił swoją koncepcję budowy obwodnicy tzw. „wariant piąty”. Ta trasa, jak wynika ze specjalistycznych opracowań, w sposób niewystarczający zmniejszyłaby natężenie ruchu w mieście. Przez firmę Ivia, odpowiedzialną za przygotowanie studium korytarzowego i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, nie była brana pod uwagę.

Według prognoz najmniejszy wpływ na natężenie ruchu  w Wieluniu miałaby obwodnica w wariancie wschodnim, „czwartym”. Jednocześnie budowa byłaby najdroższa, a trasa w takim kształcie najdłuższa. Z kolei warianty zachodnie, „pierwszy” i „drugi”, podobne w przebiegu do siebie i zbliżone do opcji widniejącej od lat w planie zagospodarowania przestrzennego gminy,  mogłyby zmniejszyć tranzyt przez miasto o ok. 80 proc. Wariant „trzeci” zmniejszyłby natomiast natężenie ruchu w mieście nawet o 90 proc. Wzbudza on jednak największe kontrowersje, przechodzi też najbliżej zabudowań.  Najwięcej zwolenników wśród tutejszych zyskał  wariant „drugi”.

Do połowy 2025 r. „Ivia” będzie opracowywała studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej. Na tym etapie zostaną uściślone rozwiązania projektowe, wykonane  badania geologiczne oraz będą prowadzone działania w kierunku wydania decyzji środowiskowej.  Firma zarekomenduje również wariant, który powinien zostać zrealizowany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2025 r. zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania.

Komenatrze

Polecamy!

OBYWATEL UKRAINY ODPOWIE ZA KRADZIEŻ ROZBÓJNICZĄ

Policjanci z Wielunia zatrzymali 38-letniego obywatela Ukrainy podejrzanego o kradzież rozbójniczą w jednym z miejscowych marketów. Mężczyzna próbował wynieść ze sklepu produkty drogeryjne. Teraz...

PĘDZIŁ 104 KM/H W TERENIE ZABUDOWANYM. STRACIŁ PRAWO JAZDY!

Na trzy miesiące stracił prawo jazdy 59-letni mieszkaniec Wójcina (gm. Łubnice), który w miniony weekend został zatrzymany do kontroli przez patrol kępickiej drogówki. Ponadto...

JAKOŚĆ I PROFESJONALNA POMOC – NOWA WYPOŻYCZALNIA JUŻ OTWARTA

Jeśli planujesz remont, budowę lub pracę ogrodowe, na pewno potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Nie każdy jednak ma własne narzędzia, a ich kupno może być kosztowne i nieopłacalne, zwłaszcza jeśli potrzebujesz ich tylko na krótki czas. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług wypożyczalni, takiej jak Perfect Dom.

MATKA Z CÓRKĄ PŁACIŁY KRADZIONĄ KARTĄ. GROZI IM 10 LAT WIĘZIENIA!

Kilka dni temu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu przyjęli zawiadomienie o kradzieży karty bankomatowej. Mężczyzna poinformował wówczas, że bank zarejestrował w międzyczasie...

NIELETNI BAWILI SIĘ W PODPALANIE PUSTOSTANÓW. STANĄ PRZED SĄDEM

Pomiędzy końcem kwietnia a pierwszą połową maja doszło w Wieluniu do serii pożarów pustostanów.  Zdarzenia miały miejsce w tej samej części miasta, na ul....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ