Strona główna Wieluń WĘGLA NIE STARCZY DLA WSZYSTKICH

WĘGLA NIE STARCZY DLA WSZYSTKICH

Nie dla wszystkich mieszkańców gminy Wieluń wystarczy opału, który gmina zamówiła w PGG. Zamiast tysiąca ton ekogroszku  dojechało tylko 86 ton. Ci, którzy pierwsi zapłacili, węgiel mają w swoich piwnicach. Reszta musi się zadowolić zwykłym groszkiem, pierwszego albo drugiego gatunku. Część ludzi w tym roku w ogóle nic nie dostanie. I to mimo, że kasę na gminne konto wpłacili.

Niektórzy szczęśliwcy z gminy Wieluń już mają swój węgiel. Jednak dostawy, jakie trafiły lub trafią z PGG do składów, nie pokryją całego zapotrzebowania, zgłoszonego przez mieszkańców. Dojechało lub wkrótce dojedzie nieco ponad 850 t.. Tymczasem mieszkańcy na konto gminy wpłacili środki za 1200 t (ponad 2,5 mln zł).

– Na podstawie spotkań ze składami węglowymi złożyliśmy zamówienie na 2 tys. ton eko-groszku, 200 t. kostki orzecha, z podziałem na 1 tys. t do końca 2021 r. i 100 t. kostki , reszta od stycznia do kwietnia – informuje burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa.

– Otrzymaliśmy łącznie 865 t. opału z czego ekogroszku jest jedynie 86 t. Ponad to jest 324 t groszku pierwszego gatunku i 324 t groszku drugiego gatunku plus ponad 200 t tej kostki orzecha. To do nas dojedzie do końca tego roku, a spora część już dojechała.

W dystrybucję opału zaangażowanych jest większość składów z terenu gminy (nie był zainteresowany tylko jeden). Przez kilka dni dojeżdżało w sumie po 75 t dziennie. Najpierw dojechał ekogroszek. Niestety w nikłej ilości w stosunku do potrzeb.

– Ludzie, którzy wpłacili do nas środki i zamówili, niestety tylko tych szczęśliwców jest na 86 t. Ci którzy pierwsi wpłacili, pierwsi poszli na składy, a był system kolejkowy, to oni ekogroszek dostali –  podaje burmistrz.

– Ten produkt, który przyjeżdża teraz odbiega jakością od tego, co zamówili mieszkańcy – dodaje.

Pozostali, jeśli chcą, mogą dostać zwrot pieniędzy.

– Przyjęliśmy taką zasadę, że jeżeli mieszkańcy nie mogą dostać ekogroszku  i nie mają pieca, który jest w stanie wykorzystać groszku, tym ludziom pieniądze zwracamy, jeśli ktoś ma takie życzenie – podkreśla Okrasa.

– Nie jesteśmy w stanie dostarczyć tego, co ludzie zamówili i czego po prostu oczekują.

Nie wiadomo, kiedy będą realizowane dostawy po nowym roku. Póki co składy rozwożą opał sprawnie, a ludzie mają węgiel u siebie  już następnego dnia po „rządowej” dostawie. Bez dodatkowej opłaty za transport pod bramę.

Pracownicy ratusza rozkładają ręce, jeśli chodzi o możliwości jakiekolwiek manewru.

– Nie wiemy co powiedzieć mieszkańcom, bo tego towaru nie ma. Zwracamy pieniądze, ale ludzie potrzebują teraz bardziej opału niż pieniędzy, bo pieniędzmi się domu nie ogrzeje. Rozumiemy potrzeby mieszkańców, a nie mamy jak ich zaspokoić – mówił 16 grudnia podczas posiedzenia rady miejskiej Okrasa, zdając sobie sprawę, jak wiele osób jest zawiedzionych.

Do środy (15 grudnia) było bowiem  ponad 2,5 mln zł wpłat od mieszkańców za 1,2 tys. t.

-Mamy 865 t., więc nie wszyscy  z tych, którzy wpłacili, otrzymają węgiel w tym roku, to jest pewne – oświadczył Okrasa,.

Gmina za węgiel  płaci do PGG po 1,5 tys. zł brutto za t., z kolei do składów  przelewa po 350 zł za t, w ramach  kosztów obsługi dostaw.

– 150 zł, które zostaje jest przeznaczone na potrzeby urzędu z tym związane – podaje burmistrz. Dodając, że pracownicy gminni wzięli urlopy, ale  przyjmowali wnioski w ramach umowy –zlecenia.

W pierwszych dniach dokumenty spływały od 7:00 do 18:00, obecnie odbywa się to tylko do 17:00.

– Myśmy jeszcze złożyli wniosek, aby nam PGG zwiększyła dostawy jeszcze w tym roku, aby ludzie mogli sobie zakupić opał, liczymy że coś się zmieni – daje nadzieje Okrasa.

– Nie mieliśmy wyboru, albo mogliśmy wziąć to, co nam zaproponowano, albo nie brać wcale. Mieszkańcy muszą się z tym pogodzić, że towar jest, jaki jest, i innego nie będzie. Sytuacja jest trudna i nic na to nie poradzę – stwierdził szef wieluńskiego ratusza.

Póki co ratusz nie dostał certyfikatu opału, ale w razie, gdyby węgiel odbiegał od norm, ma reagować.

– Mieszkańcy są w podbramkowej sytuacji i palą tym, co jest – uważa Okrasa.

– Każdy węgiel się jakoś spali, tylko jeden się spali tak, że jest niewiele popiołu, a drugi się spali tak, że wyjmuje się niewiele mniej z popielnika. niż się włożyło do podajnika. Mieszkańcy chcą palić czymkolwiek, aby mieć ciepło.

Na razie do urzędnicy nie mają sygnałów, aby węgiel palił się szczególnie kiepsko.

– Nikt do tej pory w urzędzie czy rada miejska, nie zajmował się dystrybucją węgla. Sytuacja sadła nagle na nas. My jako rada i urząd poczyniliśmy  wiele wysiłku i starań, razem ze składami. Chodziło też o to, aby nie wyeliminować, naszych składów węgla. Tutaj płacą podatki, mają pracowników – finalizuje.

fot.: Katarzyna Cieślik

 

Komenatrze

Polecamy!

POLICYJNY POŚCIG ZA 27-LATKIEM

W miniony piątek (3 lutego) złoczewscy kryminalni zauważyli w Wiechucicach samochód, który był prowadzony przez znanego im mężczyznę. Według ich wiedzy kierowca ten nie...

RADNY TRAFIŁ DO SAMORZĄDU, BO WIDZIAŁ POTRZEBĘ ZMIAN

Tomasz Borgul od trzech kadencji zasiada w radzie powiatu pajęczańskiego. Startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja dla Powiatu EPJ. Uzyskał 427 głosów w okręgu...

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE DO MIKROINSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH?

Produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zyskała w Polsce ogromną popularność i rozwija się w szybkim tempie. Program dofinansowań do domowej fotowoltaiki odniósł ogromny...

JECHAŁ PO „ESCE” OD BARIERKI DO BARIERKI

3,5 promila alkoholu wydmuchał kierowca, który 7 lutego został zatrzymany na MOK-u w Chojnach. O jego podejrzanym zachowaniu informowali mundurowych świadkowie, ponieważ zanim zjechał...

TAŃCOM I PODSKOKOM NIE BYŁO KOŃCA

W niedzielę, 22 stycznia, remiza strażaków z Dąbrowy (gm. Wieluń) zapełniła się dziećmi. Druhowie zaprosili w swoje progi maluchy na zabawę choinkową. Milusińscy spędzali...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ