Strona główna Kiełczygłów WINDA PRAWIE GOTOWA

WINDA PRAWIE GOTOWA

W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kiełczygłowie została zamontowana winda. Dodatkowo w ramach projektu, dofinansowanego z PFRON-u, placówka będzie wyposażona w tabliczki brajlowskie oraz pętle indukcyjne.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach działania 2.18  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 realizuje program  „Dostępny Samorząd – granty”. Zgłoszone, w ubiegłym roku, do tego projektu zadanie „Likwidacja Barier dla osób niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kiełczygłowie”  zyskało pozytywną ocenę i uzyskało dofinansowanie w wysokości 144 tys. 282 tys. zł. Teraz placówka jest na etapie realizacji inwestycji, w ramach której została m.in. zamontowana winda.

– Koszt całej windy brutto to 151 tys. zł, dodatkowo w ramach projektu, 30 tys. zł przeznaczyliśmy na tabliczki brajla, pętlę indukcyjną i na stronę internetową.  Wkład własny z budżetu gminy to 36 tys. zł – informuje Stanisław Zając, dyrektor SP w Kiełczygłowie.

– Wspólnie z przedstawicielami PFRON-u przeprowadziliśmy audyt w naszej szkole pod kątem dostosowania obiektu dla osób niepełnosprawnych. Stąd projekt został rozszerzony o dodatkowe wyposażenie szkoły, aby przystosować budynek, w miarę możliwości, dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Klasy oraz pozostałe pomieszczenia, takie jak hala sportowa, stołówka, gabinety psychologa, pedagoga, toalety, ciągi komunikacyjne zostaną np. odpowiednio oznaczone dla osób niedowidzących. Od nowego roku szkolnego będzie również działać profesjonalna strona internetowa podstawówki, dostępna dla wszystkich użytkowników. W placówce zamontowano już windę, ale na razie nie można z niej korzystać – czeka na odbiór Urzędu Dozoru Technicznego.

– Budynek szkoły podzielony jest na parter i piętro. Mamy jedno dziecko, które porusza się na wózku, więc winda ułatwi nam pracę z tym dzieckiem, a i nieraz przyda się podczas remontów, w przypadku np. znoszenia jakichś mebli usprawni prace remontowe – zapewnia dyrektor.

– Po zakończeniu tego projektu, po odbiorach, to będzie taka szkoła, do której mogą chodzić dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Do podstawówki w Kiełczygłowie uczęszcza obecnie 207 uczniów.  Placówka w ostatnim czasie złożyła również m.in. wniosek o dofinansowanie na utworzenie gabinetu terapeutycznego (koszt to 43,5 tys. zł, z czego gmina dokłada niecałe 9 tys. zł, a reszta to dotacja ministerialna).

– Taki gabinet jest bardzo potrzebny, bo będzie podłoga interaktywna, programy do ćwiczeń logopedycznych, do dysleksji itd. – dodaje Zając.

– Jest to bardzo satysfakcjonujące, że podnosimy standardy w obszarze budynków użyteczności publicznej, a tutaj szczególnie chodzi o dzieci, które też mają różne problemy zdrowotne – podsumowuje Mariusz Mielczarek, wójt gminy Kiełczygłów.

Komenatrze

Polecamy!

REMONT REMIZY W DĘBOWCU

W sobotę, 27 maja, rozpoczęły się prace modernizacyjne w strażnicy należącej do Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu. Swoją pomoc zaoferowało wielu druhów, a także...

OKŁADAŁ 39-LATKA DREWNIANĄ BELKĄ. ODPOWIE ZA CIĘŻKIE USZKODZENIE CIAŁA

Wieruszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednej z ulic w Sokolnikach zaatakował 39-latka. Kilka razy uderzał go po całym ciele drewnianą belką. Napastnik już...

SAMORZĄDOWCY RYWALIZOWALI W STRZELECTWIE SPORTOWYM

W piątek, 26 maja, w Gminnej Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach odbyła się Spartakiada Władz Samorządowych Województwa Łódzkiego w strzelectwie sportowym, której organizatorem jest Wojewódzkie...

PĘDZIŁ BMW, NIE WYROBIŁ NA ZAKRĘCIE I UDERZYŁ W INNY POJAZD

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w piątek, 26 maja, na drodze w Sadowcu Wrzosach. Zderzyły się tutaj osobowe BMW oraz dostawczy bus mercedes. Na...

UKRADŁ SAMOCHÓD… BO NIE CHCIAŁ WRACAĆ PIESZO. BYŁ PIJANY!

W minioną niedzielę (21 maja) policjanci z Komisariatu Policji w Zelowie interweniowali w sprawie 23-latka, który według zgłoszenia miał przyjechać samochodem na jedną z...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ