Strona główna Bolesławiec WPROWADZAJĄ NA RYNEK INNOWACYJNE OPAKOWANIA

WPROWADZAJĄ NA RYNEK INNOWACYJNE OPAKOWANIA

Firma Menos to na polskim rynku lider w produkcji nowoczesnych opakowań tekturowych. W swojej prawie 20-letniej działalności podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za środowisko. Właśnie po raz drugi została beneficjentem norweskich środków.

Firma Menos powstała 12 stycznia 2004 roku jako spółka cywilna, a od maja 2010 roku, po przekształceniu, funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jest największym pracodawcą w gminie Bolesławiec. Jej specjalizacją jest produkcja opakowań z nadrukiem fleksograficznym z tektury falistej o różnych gramaturach, zarówno opakowań jednostkowych przeznaczonych „na półkę” z nadrukiem HD, opakowań zbiorczych, jak i kartonów wysokogramaturowych z tektury siedmiowarstwowej. Na polskim rynku wiedzie prym w stosowaniu nakładania lakieru UV w połączeniu z drukiem fleksograficznym na opakowaniach z tektury falistej, dzięki czemu klienci wybrać między opakowaniami kaszerowanymi a tańszymi, zadrukowanymi metodą fleksograficzną z dodatkowym lakierem UV. Oferta firmy Menos skierowana jest do wielu branż, wśród których dominują: automotive, spożywcza, meblarska i chemiczna oraz odzieżowa.

W swojej prawie 20-letniej działalności (w przyszłym roku firma będzie obchodzić jubileusz) nie zapomina o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko naturalne. Pierwszą inicjatywą w ramach zadań proekologicznych była realizacja innowacyjnego rozwiązania w zakresie podczyszczania odpadów technologicznych powstających w trakcie procesu drukowania opakowań. Kolejnym rozwiązaniem okazało się opracowanie opakowań z tektury falistej z warstwą barierową w postaci powłoki hydrofobowej (minimalizującej absorpcję wody) oraz ogniochronnej (zmniejszającą palności tektury), które nadają się do recyklingu i zastąpią najczęściej spotykane opakowania z tworzyw sztucznych. Na ten projekt spółka Menos pozyskała grant norweski.

– Jako jedyna firma w Polsce drugi raz jesteśmy beneficjentem środków norweskich – podkreśla Rafał Kmiecik, prezes firmy Menos.

– W pierwszej edycji Norwegowie sami pilotowali projekt przyznawania środków i nadzorowania realizacji projektu – w tym wydaniu wyznaczona została do tego rządowa instytucja – PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), która prowadzi projekty finansowane ze środków budżetu państwa, jak również funduszy unijnych.

Celem Norway Grants jest wspieranie badań naukowych. Granty reprezentują wkład Norwegii w tworzenie zielonej Europy, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Są dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 roku. Tego rodzaju wsparcie finansowe dla małych i średnich firm daje możliwość wprowadzania na rynek rozwiązań nowoczesnych i proekologicznych.

– Pierwszy projekt współfinansowany przez mechanizm norweski pozwolił nam na zakup energooszędnej fleksodrukarki, która może pokrywać tekturę lakierem UV, także dzięki temu projektowi mogliśmy wyposażyć nasze laboratorium w sprzęt do badań kartonów oraz kupić plotery drukujący i wycinający, służące do przygotowywania wzorów opakowań dla naszych klientów – przypomina Maciej Maciejewski, wiceprezes firmy Menos

– Norwegowie zwracają dużą uwagę na rozwiązania ekologiczne – przyznaje Małgorzata Kuchta, dyrektor Instytutu Techniki w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, a wcześniej kierownik działu badań i rozwoju w firmie Menos.

– W pierwszym konkursie, w którym braliśmy udział istotne było przede wszystkim dla Norwegów, jaką korzyść dla środowiska przyniesie proponowany projekt. Wówczas około 30 firm otrzymało granty. Dostaliśmy też wtedy możliwość rozszerzenia grantu o dodatkowe środki finansowe ze względu na to, że widzieli w naszym projekcie potencjał.  Norwegowie zwracają też uwagę na rozwijanie powiązań między oboma krajami, ale niestety nie udało się znaleźć w Norwegii partnera do współprealizacji naszego projektu.

W ramach ostatniego projektu udało się zrealizować zakup specjalnie zaprojektowanej linii produkcyjnej, firmy J.S. Machine – eksperta w dziedzinie maszyn do produkcji opakowań oraz tektury, która pozwala na nałożenie autorskich substancji barierowych podczas jednego procesu produkcji opakowań zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony opakownia. W drugim etapie realizacji zadania, firma Menos wzbogaciła się o magazyn wysokiego składowania wyrobu gotowego, wyposażony w zintegrowany system magazynowy wraz z profesjonalnymi urządzeniami peryferyjnymi, zapewniającymi komfort pracowników.

– Jedna z dyrektyw unijnych mówi, że po 2020 roku będziemy podążać w kierunku ekologii, czyli cokolwiek można zamienić na opakowania ekologiczne, to ma być zamienione i stąd nasz pomysł projektu – zaznacza prezes.

– Rozwiązania ekologiczne zastosowane w naszym ostatnim projekcie to m.in. powłoka hydrofobowa, którą są pokryte opakowania – wymienia Artur Cieśla, kierownik działu wdrożeń i wycen w firmie Menos.

– Nowe opakowania dedykujemy branży spożywczej, głównie będą to opakowania na pizzę, warzywa czy owoce. Poznaliśmy już kolejną potrzebę na rynku, jaką jest  zmniejszenie, zminimalizowanie zjawiska pylenia tektury.  Prowadzimy też pilotażowy projekt na tej płaszczyźnie.

– Już pierwszy projekt, który zrealizowaliśmy dał nam mocny impuls do rozwoju praktycznie w każdej dziedzinie, począwszy od projektowania przez produkcję oraz sprzedaż – podsumowuje Rafał Kmiecik.

– Wprowadzenie rozwiązań systemowych umożliwiło współpracę z dużymi firmami, co wpłynęło na zmianę struktury zamówień, przykładowo większość zleceń w czasach przed wdrożeniem norweskich projektów to były zlecenia od 1 do 5 tys. sztuk, a obecnie mamy zlecenia nawet po 100 tys. sztuk. Jest to olbrzymi impuls dla dalszego rozwoju spółki.

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ