Strona główna Bez kategorii WSPOMINALI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

WSPOMINALI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

Jak co roku, 1 marca,  w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pod  pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, wspominano postawy tzw. niezłomnych. To partyzanci, którzy po 1945 r. nie złożyli broni, a dążyli do pełnej niepodległości i uniezależnienia od ZSRR.

Przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego oprócz przedstawicieli samorządu, pojawili się harcerze z symbolicznymi pochodniami oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.

Marek Gogola, pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej, zwrócił uwagę na podobieństwo sytuacji, w jakiej znaleźli się żołnierze niezłomni, do okoliczności w jakich musieli działać powstańcy styczniowi.

– Podobnie jak powstańcy styczniowi, tak naprawdę stanęli przed wyborem pełnym tragizmu, bardzo często walczyli w imię sprawy w którą wierzyli, w imię wartości, za które, jak byli przekonani, warto poświęcić nawet życie, w imię dobra wspólnego, czyli wolnej ojczyzny, w imię obrony wiary przodków i wartości (…) – mówił Gogola.

– Walczyli pomimo tego, że szanse na to militarne zwycięstwo jest znikome (…).

Historyk zaznaczał, że zarówno zaborcy, jak i komuniści odmawiali partyzantom prawa do godnego pochówku.

– (…)powstańcy styczniowi schwytani przez władze zaborcze mieli być pohańbieni, byli wieszani i wrzucani do dołów na śmietnisku (…)podobny los spotkał bohaterów podziemia antykomunistycznego.  Do tej pory nie wiemy, gdzie wielu z nich jest pochowanych (…) cały czas rodziny nie wiedzą, gdzie spoczywają ich doczesne szczątki – przypominał.

Miejsca pochówków konkretnych żołnierzy udało się ustalić po żmudnych i czasochłonnych pracach.

Gogola uważa, że choć po kilkudziesięciu latach można nawet krytycznie oceniać decyzje i wybory żołnierzy, to należy pamiętać, że partyzanci walczyli o wolność kraju.

Jak przypomniała wiceburmistrz Wielunia, Joanna Skotnicka-Fiuk, pomiędzy Odrą a Bugiem walczyło około 160 oddziałów, a przez ich szeregi mogło przewinąć się około 200 tys. żołnierzy.

– Oddajemy cześć wszystkim tym polskim patriotom, którzy stanęli na drodze komunistycznego systemu, stracili życie podczas aresztowań, wywózek i mordów, dokonywanych przez sowieckie NKWD i polski Urząd Bezpieczeństwa, do końca nie złożyli broni w walce o prawdziwie wolną ojczyznę, a często była to walka bratobójcza  – zaznaczała wiceburmistrz.

Komenatrze

Polecamy!

JECHALI ROWERAMI PO PIJAKU

Dwóch pijanych rowerzystów zatrzymali w poniedziałek, 20 marca, policjanci z Wieruszowa. Młodszy z nich, 36-letni mieszkaniec gminy Galewice, miał aż ponad 2,6 promila alkoholu...

WĘDKARZE ROZPOCZĘLI SEZON ZAWODAMI FEEDEROWYMI. NA PODIUM: DYLCZYK, DYDERSKI I BUJACZ

Stowarzyszenie "Jazgarz" z Sulmierzyc rozpoczęło sezon wędkarski. W niedzielę, 19 marca, na zbiorniku Dygudaj, rozegrane zostały otwarte zawody feederowe.

NIESŁYCHANY SUKCES MŁODEGO SPORTOWCA Z WIELUNIA. „JESTEM BARDZO SZCZĘŚLIWY”

24-letni Adam Kuś z Wielunia wygrał francuski wyścig GP des Carreleurs.  - Jestem bardzo szczęśliwy - mówi "Kulisom ... " młody kolarz.

PFRON ZATWIERDZIŁ PROGRAM ZAINICJOWANY PRZEZ MATKI Z WIELUNIA

Ogólnopolski program, który narodził się w głowach i sercach rodziców z Wielunia, ma wywołać niejeden uśmiech na twarzach dzieciaków w całym kraju. Inicjatywa wieluńskich matek...

MOGŁO DOJŚĆ DO TRAGEDII NA DRODZE. ŚWIADEK ZATRZYMAŁ PIJANEGO KIEROWCĘ

W czwartek, 16 marca, 23-letni świadek zatrzymał mężczyznę, który prowadził auto, mając w organizmie 1,5 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że wsiadając za kierownicę,...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ