Strona główna Czarnożyły WYHODOWAŁ NAJCIĘŻSZĄ DYNIĘ W POLSCE

WYHODOWAŁ NAJCIĘŻSZĄ DYNIĘ W POLSCE

Danka – tak nazywa się dynia, która zapewniła Marcinowi Stępniowi z Wydrzyna (gm. Czarnożyły) pierwsze miejsce w konkursie na największą dynię w kraju i 197. pozycję na świecie. Warzywo ma ponad 600 kg.

1 października, w Krapkowicach (woj. opolskie), odbył się festiwal dyni Bania Fest. W kategorii najcięższego warzywa rywali pokonała Danka Marcina Stępnia. Dumny hodowca przyznaje, że inspirował się zdjęciami olbrzymich dyń, znalezionymi w Internecie. Zaciekawiły go tak bardzo, że postanowił spróbować swoich sił i wyhodować coś podobnego we własnym ogródku. Udało się już w pierwszym roku.

– Nie mam jakiegoś sekretnego sposobu – opowiada skromnie Marcin.

– Glebę trzeba już wczesną jesienią przygotować na przyszły rok, potem zaczynamy na wiosnę dość wcześnie. Kiełkujemy nasiona w domu, następnie zaczynają rosnąć sadzonki. Potem trzeba je wysadzić do tunelu. To pod koniec kwietnia, do połowy maja, zależnie od pogody.

Dynia z Wydrzyna ostatecznie trafiła na pole. Jak zaznacza Karina Stępień, żona Marcina, to ewenement, aby taki okaz udało się wyhodować pod chmurką. Zazwyczaj tak ogromne dynie rosną w tunelach. Małżonkowie zgodnie przyznają, że warzywo wymagało od jej właściciela sporo zachodu.

– Trzeba do niej codziennie zaglądać – relacjonuje Stępień. Podobno namawiał warzywo, aby nie pękło.

– Należy cały czas kontrolować nawodnienie. Nie można jej podlać zbyt mocno, jeśli wiadomo, że będzie  padać. Gdy dostanie za dużo wody, to może pęknąć i wtedy na konkurs się nie nadaje.

– Mąż dużo czasu poświęcił i włożył sporo serca, aby był taki efekt – nie kryje dumy Karina.

–  I już to, że wyhodował tak duży okaz pod gołym niebem jest  sukcesem. Tym bardziej, że w tym roku pogoda nie sprzyjała hodowcom dyń.

Dowiezienie warzywa na konkurs do Krapkowic wymagało zabiegów logistycznych.

– Pojechała na palecie, została załadowana ładowarką i spięta pasami – podaje właściciel.

Teraz dynia pojedzie jeszcze do Wrocławia, na wystawę w ogrodzie botanicznym, a potem zostanie rozkrojona na nasiona. Warzywo nie zostało wyhodowane w ekologiczny sposób, więc miąższ nie będzie spożytkowany na cele kulinarne.

– Nie jest powiedziane, że dynia będzie miała dużo nasion – informuje właściciel warzywa.

– Zdarza się, że w takich dużych okazach nie ma ani jednego. Czasami jest 50, czasami 200.

Rodzina raczy się daniami z dyni, przygotowanymi z ekologicznej, własnej uprawy.

– Szczególnie smakują nam zupy kremy, syn, dwuletni Marcel,  lubi, my  z mężem też się zajadamy – opowiada Karina.

– Zupę przyrządzam najczęściej z dyni hokkaido. To odmiana, której nie trzeba obierać, skórka jest miękka. Zazwyczaj kroję ją, posypuję przyprawami  i daję do piekarnika. Wtedy takie fajne orzechowe nuty się wydobywają. Później idzie do garnka, zalewana jest bulionem. Jak się już poddusi blenduję. Jeśli ktoś lubi, można jeszcze taką zupkę zabielić – podaje przepis Karina Stępień.

Komenatrze

Polecamy!

POSEŁ ŚMISZEK: „NIE ZAWSZE JEST MIŁO, ALE TAK MA BYĆ”

W piątek, 17 marca, posłowie Lewicy: Katarzyna Kretkowska, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Krzysztof Śmiszek i Zdzisław Wolski, spotkali się z mieszańcami Wieruszowa i okolic. Podczas spotkania parlamentarzyści przedstawili szczegóły obywatelskiego projektu ustawy „Renta wdowia”, a także odpowiadali na pytania mieszkańców.

AKCJA SŁUŻB MUNDUROWYCH. 38-LATEK ZATRZYMANY Z NARKOTYKAMI!

W środę (22 marca) policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zorganizowali w Bełchowie akcję, mającą na celu weryfikację posiadanych informacji. W samo południe wylegitymowali...

67-LATEK ULEGŁ ŚMIERTELNEMU WYPADKOWI PRZY WYCINCE DRZEWA

Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek, 24 marca, w Rząśni. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu. Jak informuje mł. asp. Wioletta...

BYŁY DYREKTOR OŚRODKA NIE CZUJE SIĘ WINNY

Mirosław Kubiak został kilka tygodni temu odwołany z funkcji dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach. Wcześniej został zawieszony. To pokłosie anonimu, jaki wpłynął do...

STARAŁY SIĘ O NIĄ TRZY KLUBY

Marcelina Kułak kiedy kończyła szkołę podstawową, otrzymała propozycję gry w trzech klubach siatkarskich. Wybrała Łask, gdzie z powodzeniem trenuje i rozwija swoje umiejętności sportowe....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ