Fundusze Europejskie pomagają w realizacji projektów z dziedziny kultury, zatrudnienia, czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków unijnych wykonuje się też prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach muzealnych i rekonstruuje wiekowe wnętrza chroniąc dziedzictwo kulturowe. Cieszy to nie tylko wielbicieli historii i turystów, ale wszystkich mieszkańców powiatu wieluńskiego. Przy wsparciu Funduszy Europejskich odnowiono trzy zabytkowe budynki Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
Piękne wnętrza i bogato wyposażone sale muzealne zachęcają turystów do odwiedzenia placówki, a zgromadzone w muzeum zbiory opowiadają historię regionu i jego mieszkańców.
Kultura i promocja
W powiecie wieluńskim ze środków unijnych dofinansowano remont zabytkowego późnobarokowego, czteroalkierzowego dworu szlacheckiego mieszczącego Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. W dziale etnograficznym znajdują się dewocjonalia, szczególnie malarstwo religijne oraz licząca kilkaset sztuk kolekcja rzeźby ludowej. Odwiedzający mogą obejrzeć w muzeum pamiątki oddające charakter tej szlachecko-ziemiańskiej rezydencji, w tym piece kaflowe, barokowe szafy, kufry, a także zespół portretów szlachty i wieluńskiego duchowieństwa, w tym barokowe portrety pośmiertne. Ciekawostką jest fakt, że obecnie użytkowane poddasze początkowo było puste i miało jedynie wzmacniać wizualnie wielkość budowli, nadając jej imponujący wygląd. Na piętrze znajdują się teraz zabytki podwieluńskiej wsi. Są to między innymi narzędzia rolnicze i stroje regionalne. Uwagę przykuwa też ekspozycja chałupy chłopskiej. Muzeum jest również animatorem działań i wydarzeń społeczno-kulturalnych. W stylowych wnętrzach dworu odbywają się koncerty, recitale, warsztaty, pokazy sztuki ludowej i spotkania z twórcami oraz atrakcje edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy Muzeum działa Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, skupiające działaczy społecznych.
Odzyskany blask
Projekt renowacji muzeum współfinansowany był ze środków Funduszy Europejskich. Obejmował remont zabytkowego dworu drewnianego mieszczącego Muzeum Wnętrz Dworskich Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, rozbudowę i remont Domu nad Stawem i przekształcenie jego układu funkcjonalno-użytkowego oraz remont Kantorka zlokalizowanego w przestrzeni dworskiej. Rewitalizacja przywróciła czteroalkierzowemu dworowi szlacheckiemu z XVIII wieku jego dawny wygląd, z drewnianymi ścianami, tynkowanymi i bielonymi od zewnątrz oryginalnym dołowanym wapnem. Wymieniono ponad 600 m2 zniszczonego gontu świerkowego na bardziej trwały – modrzewiowy, z tego samego drewna wykonano okiennice i drzwi. Pomiędzy drewnianymi balami konstrukcyjnymi a tynkiem ułożono kilka warstw ocieplenia, które zapewni budynkowi odpowiednią szczelność. Odnowiono również wnętrze zabytkowego obiektu. Rozbudowano i wyremontowano Dom nad Stawem, w którym będą się odbywać warsztaty gastronomiczne promujące dworskie i lokalne tradycje kulinarne oraz dostosowano go do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Zrewitalizowano też Kantorek, gdzie przy kominku opalanym drewnem dzieci i młodzież będą się spotykać i uczestniczyć w zajęciach.
Wartość projektu to ponad 2,5 mln zł., a dofinansowanie unijne wyniosło niemal 1,8 mln zł. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich zapewniono dogodne warunki do kształtowania i rozwoju kulturowej tożsamości regionalnej. Nie tylko odnowiono budynek muzeum, ale również gruntownie zrewitalizowano jego wnętrza. Przez szereg lat muzeum będzie cieszyć oczy turystów i mieszkańców powiatu wieluńskiego.