Jak podaje asp. sztab. Katarzyna Grela, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu, mundurowi postanowili porozmawiać z seniorami o bezpieczeństwie. W terenie, w trakcie bezpośrednich rozmów, ostrzegali przed czyhającymi zagrożeniami.
– Pomimo wielu komunikatów sygnalizujących o istniejących zagrożeniach, wciąż stykamy się z sytuacjami, gdzie właśnie osoby starsze padają ofiarami przestępców – podkreśla asp. sztab. Grela.
– Seniorzy narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „pracownika banku”.
Policjantka przypomina, że choć metody działania przestępców cały czas ewoluują, to i tak opierają się na nawiązaniu kontaktu przez podszywanie się pod bliskich lub pracowników instytucji. Dzięki temu i na pozór wiarygodnej historyjce, zdobywają zaufanie swoich ofiary.
– Manipulując ofiarą, nakłaniają do przekazania za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym znacznych kwot pieniędzy – tłumaczy rzeczniczka wieluńskich mundurowych.
Aby wyrobić w seniorach nawyk czujności na podejrzane sytuacje, w teren ruszył dzielnicowy z Wierzchlasu oraz policjant, który na co dzień zajmuje się profilaktyką społeczną.
– Mundurowi napotkanym seniorom z Wierzchlasu przekazywali elementy odblaskowe oraz etui zabezpieczające kartę płatniczą przed skanowaniem – podaje asp. sztab. Grela.
– Jednocześnie rozmawiali z nimi na tematy, dotyczące zagrożeń oszustwami metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta”, czy „pracownika banku”. Policjanci udzielali porad, co należy zrobić, aby nie dać się oszukać. Nie zabrakło również cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach, wskazywano na konieczność używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku, zwłaszcza w okresie zimowym.
Wieluńscy policjanci apelują również do członków rodzin seniorów, aby regularnie rozmawiali z babciami i dziadkami na temat czyhających na nich niebezpieczeństw.