Strona główna Wierzchlas ZACZEPIALI SENIORÓW NA ULICY. TYM RAZEM TO POLICJANCI PROWADZILI AKCJĘ PREWENCYJNĄ

ZACZEPIALI SENIORÓW NA ULICY. TYM RAZEM TO POLICJANCI PROWADZILI AKCJĘ PREWENCYJNĄ

Jak podaje asp. sztab. Katarzyna Grela, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu, mundurowi postanowili porozmawiać z seniorami o bezpieczeństwie. W terenie, w trakcie bezpośrednich rozmów, ostrzegali przed czyhającymi zagrożeniami.

– Pomimo wielu komunikatów sygnalizujących o istniejących zagrożeniach, wciąż stykamy się z sytuacjami, gdzie właśnie osoby starsze padają ofiarami przestępców – podkreśla asp. sztab. Grela.

– Seniorzy narażeni są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „pracownika banku”.

Policjantka przypomina, że choć metody działania przestępców cały czas ewoluują, to i tak opierają się na nawiązaniu kontaktu przez podszywanie się pod bliskich lub pracowników  instytucji. Dzięki temu i na pozór wiarygodnej historyjce, zdobywają zaufanie swoich ofiary.

– Manipulując ofiarą, nakłaniają do przekazania  za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym znacznych kwot pieniędzy – tłumaczy rzeczniczka wieluńskich mundurowych.

Aby wyrobić w seniorach nawyk czujności na podejrzane sytuacje, w teren ruszył dzielnicowy z Wierzchlasu oraz policjant, który na co dzień zajmuje się profilaktyką społeczną.

– Mundurowi napotkanym seniorom z Wierzchlasu przekazywali elementy odblaskowe oraz etui zabezpieczające kartę płatniczą przed skanowaniem – podaje asp. sztab. Grela.

– Jednocześnie rozmawiali z nimi na tematy, dotyczące zagrożeń oszustwami metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta”, czy „pracownika banku”. Policjanci udzielali porad, co należy zrobić, aby nie dać się oszukać. Nie zabrakło również cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach, wskazywano na konieczność używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku, zwłaszcza w okresie zimowym.

Wieluńscy policjanci apelują również do członków rodzin seniorów, aby regularnie rozmawiali z babciami i dziadkami na temat czyhających na nich niebezpieczeństw.

fot.: arch. KPP w Wieluniu

fot.: arch. KPP w Wieluniu

fot.: arch. KPP w Wieluniu

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ