Strona główna Pątnów ZACZNĄ OD NAJDROŻSZEJ INWESTYCJI

ZACZNĄ OD NAJDROŻSZEJ INWESTYCJI

Wkrótce rozpocznie się najdroższa, tegoroczna, inwestycja gminy Pątnów, którą będzie przebudowa drogi gminnej w Dzietrznikach, tzw. Rogatek. Jej koszt wyniesie ponad 6 mln 600 tys. zł. W budżecie gminy Pątnów na 2023 rok zaplanowano także inne remonty dróg.

W minionym roku zakończył się remont drogi powiatowej w Załęczu Małym i Załęczu Wielkim. Na prace, polegające na ułożeniu dwóch warstw bitumicznych oraz poszerzeniu poboczy wraz z ich utwardzeniem, udało się pozyskać ponad 950 tys. zł z w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Firma PHU Domax z Boronowa wykonała zadanie za 1 mln 666 tys. 665 zł. W październiku 2022 r. gmina natomiast sfinalizowała prace na drodze w Załęczu Małym. Zadanie zrealizowano w ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w zakresie zadań dotyczących modernizacji dróg dojazdowych do pól. Do użytku, po rozbudowie dzięki środkom z I edycji Polskiego Ładu, została też oddana droga gminna Pątnów – Warszawka. Inwestycji drogowych nie braknie na terenie gminy Pątnów również w tym roku.

– Wspólnie z powiatem wieluńskim kończymy już przygotowanie dokumentacji projektowej drogi powiatowej w Grębieniu, a w tym roku wspólnie będziemy realizować remont drogi powiatowej w Bieńcu, blisko dwukilometrowy odcinek – mówi Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.

– Powiat jest już po rozstrzygniętym przetargu. W grudniu w budżecie uchwalanym na ten rok zabezpieczyliśmy 100 tys. zł na ten cel. Sądziliśmy, że to wystarczy, ale okazuje się, że musieliśmy jeszcze poszukać pół miliona złotych. W połowie stycznia będziemy podejmować uchwały o dotacji dla powiatu wieluńskiego – ta inwestycja dotyczy dwóch odcinków dróg  w gminie Wierzchlas oraz Pątnów i powiat podpisze umowę z wykonawcą.

Roboty mają się rozpocząć wiosną i zakończyć w ciągu sześciu miesięcy od daty podpisania umowy.

– W związku z tym, że jest dosyć duża dotacja z Polskiego Ładu (ponad 5 mln zł) bardzo nam zależy na tej drodze. Myślę, że gdybyśmy zaprzepaścili tą okazję, już by się nie powtórzyła w następnych latach – podkreśla włodarz.

– Bardzo się też cieszę, że powiat zgodził się na przygotowanie dokumentacji projektowej na remont i przebudowę drogi w Załęczu Małym, powstanie nowa nawierzchnia i chodniki, które poprawią bezpieczeństwo na tym odcinku.

W tym roku ruszy też najdroższa inwestycja gminy Pątnów, czyli przebudowa drogi gminnej w Dzietrznikach, tzw. Rogatek.

– Jest to droga już dosyć zniszczona, wybudowana 20 parę lat temu na bardzo słabej, wapiennej podbudowie. Po każdej zimie mamy tam co robić, jest to droga o niskich parametrach, wąska, występuje problem z odwodnieniem, nie ma chodnika, a to wszystko po przebudowie ma się pojawić – zaznacza Olczyk.

Umowa z wykonawcą, firmą Larix z Lublińca, została podpisana jeszcze w ubiegłym roku. Koszt inwestycji to 6 mln 667 tys. zł, z czego dofinansowanie z II edycji Polskiego Ładu wynosi 6 mln 270 tys. zł. Prace mają się rozpocząć w przedwiośniu.

– Dwukrotnie już składaliśmy wniosek na tą drogę do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i niestety nie uzyskiwał odpowiedniej punktacji z tego względu, że jest to droga ślepa, przy której nie znajduje się zbyt wiele obiektów. Droga zawsze znajdowała się na liście rezerwowej, w związku z tym zdecydowałem się ją zgłosić do Polskiego Ładu, gdzie nabory są bardziej elastyczne i udało się w końcu pozyskać środki – podsumowuje wójt.

– Mamy jeszcze cały szereg rozpoczętych inwestycji związanych z przebudową dróg gminnych, jest ich kilkanaście, przygotowujemy je już pod kątem odtworzenia po wybudowaniu kanalizacji, regulujemy przy okazji też pasy drogowe. Kiedy tylko będą środki, zabieramy się za kolejne zadania – kończy Jacek Olczyk.

Komenatrze

Polecamy!

CZTERY KOLIZJE, ALE NA SZCZĘŚCIE BEZ POSZKODOWANYCH

W miniony weekend policjanci z wieruszowskiej drogówki pracowali przy kilku kolizjach. Doprowadziły do nich niedostowanie prędkości do warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa czy jazda...

PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PONAD 50 KM/H

Nieodpowiedzialnością i brawurą popisał się 43-letni kierowca citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi, na trzy...

MIELI PRZY SOBIE METAMFETAMINĘ

Dwóch mężczyzn w wieku 30 i 31 lat zatrzymali wieluńscy mundurowi w związku z podejrzeniem posiadania przez nich substancji odurzających.  Do zdarzenia doszło 3...

ZABAWA DLA DWÓCH POKOLEŃ

Babcie, dziadkowie oraz ich wnuki mieli okazję wspólnie pobawić się na imprezie zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach. W niedzielę, 22 stycznia, w...

PIJANY 25-LATEK UDERZYŁ W PŁOT BETONOWY. WYDMUCHAŁ 3,5 PROMILA

Uszkodzone ogrodzenie i zniszczony samochód – tak zakończył swoją podróż kompletnie pijany kierowca seata. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 25-latka 3,5 promila alkoholu. Teraz...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ