Dziś, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Tego dnia wielu katolików uczestniczy w mszy świętej, w trakcie której ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem i wypowiada słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popielec to także pierwszy dzień Wielkiego Postu.
– Myślę, że to znaczenie Środy Popielcowej najbardziej pokazuje liczba osób, która bierze udział w środę w mszach świętych z obrzędem posypania głów popiołem – przyznaje ks. Rafał Zawisza, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie.
– Później też w nabożeństwach drogi krzyżowej, gorzkich żali, bo wbrew temu, co często możemy usłyszeć czy wyczytać to właśnie w okresie Wielkiego Postu tych ludzi jest dużo, nawet bardzo dużo w kościołach. To pierwszy znak pokazujący, że dla ludzi i Środa Popielcowa i Wielki Post są czasem takim ważnym. Myślę, że są czasem ważnym, dlatego również, że wiele osób może dostrzec skuteczność tego czasu w swoim życiu albo życiu innych.
W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w przypadku osób od 14 lat wzwyż lub post ścisły w przypadku osób między 18. a 60. rokiem życia. Zwolnione z obowiązku poszczenia w ten dzień są osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą przestrzegać takich wymagań. Dziś rozpoczyna się też Wielki Post, czyli 40-dniowy czas pokuty. W tym okresie katolicy powinni unikać spożywania alkoholu, zakazane są huczne zabawy. Niektórzy wierzący czynią także różnego rodzaju postanowienia, które mają na celu ich rozwój duchowy.
– Kiedy się analizuje zmianę postępowania osób, które coś zmieniły w swoim życiu, zwalczyły jakąś wadę, przywiązanie do jakichś używek, czy jeszcze jakieś inne słabości, to bardzo często właśnie zaczynali od wielkopostnych postanowień, od praktyk pobożnościowych, modlitwy, postu, jałmużny i to potem przynosiło skutek w ich życiu – kontynuuje duchowny.
– Inni obserwując skuteczność dobrego przeżywania Wielkiego Postu u ludzi, sami się zachęcają, żeby spróbować, coś w swoim życiu zrobić, zmienić. Jednocześnie mimo tego, że coraz więcej ludzi jest przekonanych o swojej doskonałości, mamy świadomość jako ludzie, że doskonali nie jesteśmy.
Okres Wielkiego Postu zakończy się Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, która w tym roku wypada 9 kwietnia.
fot.: Parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie – Misterium Męki Pańskiej kwiecień 2022