Strona główna Wieluń ZACZYNA SIĘ WIELKI POST

ZACZYNA SIĘ WIELKI POST

Dziś, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Tego dnia wielu katolików uczestniczy w mszy świętej, w trakcie której ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem i wypowiada słowa „prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popielec to także pierwszy dzień Wielkiego Postu.
– Myślę, że to znaczenie Środy Popielcowej najbardziej pokazuje liczba osób, która bierze udział w środę w mszach świętych z obrzędem posypania głów popiołem – przyznaje ks. Rafał Zawisza, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Dąbrowie.
– Później też w nabożeństwach drogi krzyżowej, gorzkich żali, bo wbrew temu, co często możemy usłyszeć czy wyczytać to właśnie w okresie Wielkiego Postu tych ludzi jest dużo, nawet bardzo dużo w kościołach. To pierwszy znak pokazujący, że dla ludzi i Środa Popielcowa i Wielki Post są czasem takim ważnym. Myślę, że są czasem ważnym, dlatego również, że wiele osób może dostrzec skuteczność tego czasu w swoim życiu albo życiu innych.
W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w przypadku osób od 14 lat wzwyż lub post ścisły w przypadku osób między 18. a 60. rokiem życia. Zwolnione z obowiązku poszczenia w ten dzień są osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą przestrzegać takich wymagań. Dziś rozpoczyna się też Wielki Post, czyli 40-dniowy czas pokuty. W tym okresie katolicy powinni unikać spożywania alkoholu, zakazane są huczne zabawy. Niektórzy wierzący czynią także różnego rodzaju postanowienia, które mają na celu ich rozwój duchowy.
– Kiedy się analizuje zmianę postępowania osób, które coś zmieniły w swoim życiu, zwalczyły jakąś wadę, przywiązanie do jakichś używek, czy jeszcze jakieś inne słabości, to bardzo często właśnie zaczynali od wielkopostnych postanowień, od praktyk pobożnościowych, modlitwy, postu, jałmużny i to potem przynosiło skutek w ich życiu – kontynuuje duchowny.
– Inni obserwując skuteczność dobrego przeżywania Wielkiego Postu u ludzi, sami się zachęcają, żeby spróbować, coś w swoim życiu zrobić, zmienić. Jednocześnie mimo tego, że coraz więcej ludzi jest przekonanych o swojej doskonałości, mamy świadomość jako ludzie, że doskonali nie jesteśmy.
Okres Wielkiego Postu zakończy się Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, która w tym roku wypada 9 kwietnia.

fot.: Parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie – Misterium Męki Pańskiej kwiecień 2022

Komenatrze

Polecamy!

Z TALLINA WRÓCIŁ Z MEDALEM. ĆWICZY W STRZELNICY SPORTOWEJ W SULMIERZYCACH

Wiktor Blada z Wolicy w gminie Kleszczów, wrócił z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wywalczył go w kategorii juniorzy, wraz z dwójką kolegów, startując w konkurencji pistolet pneumatyczny na 10 m. To wielki sukces młodego pistoleciarza, na co dzień szlifującego swoje umiejętności na Strzelnicy Sportowej w Sulmierzycach.

SOŁTYSI DOCENIENI ZA TRUD I ZAANGAŻOWANIE

O tym, że sołtysi pełnią ważną rolę w życiu lokalnej społeczności nikogo przekonywać nie trzeba. Wie to również i bardzo docenia ich zaangażowanie wójt...

NIE USTĄPIŁ PIERWSZEŃSTWA, SKASOWAŁ WÓZ

Do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło 31 marca, w Pajęcznie, na skrzyżowaniu ul. Długiej z ul. Okólną. Na szczęście nikt nie odniósł...

POWOŁALI MDP I DYSKUTOWALI O ORGANIZACJI JUBILEUSZU JEDNOSTKI

W całym regionie odbywają się walne zebrania sprawozdawcze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Takowe miało miejsce także w Makowiskach, w gminie Pajęczno. Zarząd wraz z członkami...

WJECHAŁ NA TORY, GDY PODNOSIŁY SIĘ ROGATKI. ZAPŁACI WYSOKI MANDAT!

Niecierpliwość nie popłaca! Przekonał się o tym 68-letni kierowca w Oleśnie, który zignorował sygnalizator świetlny i wjechał na przejazd kolejowy, gdy podnosiły się rogatki....
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ