Strona główna Wieruszów ZAKŁAD W WIERUSZOWIE NA CENZUROWANYM

ZAKŁAD W WIERUSZOWIE NA CENZUROWANYM

Paulina Matysiak, posłanka z okręgu sieradzkiego, postanowiła zbadać sprawę wpływu działalności zakładu  Pfleiderer w Wieruszowie na środowisko naturalne. To pokłosie listu otwartego, jaki wystosował do przedstawicieli firmy burmistrz Wieruszowa, Rafał Przybył.

Nieprzyjemny, silny zapach, powodujący podrażnienie i kaszel, a także zapylenie okolicy to uciążliwości, z jakimi muszą mierzyć się sąsiadujący z zakładem, produkującym  sklejkę. Mają być na tyle dokuczliwe, że tutejsi boją się otwierać okna w swoich domach.

Posłanka zwróciła się z pismem do dyrekcji zakładu. Pyta o wpływ działalności na lokalne środowisko oraz samopoczucie mieszkańców oraz o działania firmy, aby uciążliwości zmniejszyć. Paulina Matysiak zażądała również informacji od Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolach, które w ciągu ostatnich lat były przeprowadzane w zakładzie, chce wiedzieć, czy ulatniające się substancje, o silnym zapachu, mogą negatywnie wpływać na samopoczucie. Pyta również czy do WIOŚ docierają sygnały o negatywnym wpływie  na środowisko przez zakład, a także na sposób załatwienia spraw, jeśli takie skargi są..

— Mam zaszczyt reprezentować Wieruszów i okolice w Sejmie jako posłanka, dlatego też bardzo ważne jest dla mnie zdrowie i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Liczę na to, że uzyskam konkretne odpowiedzi na zgłoszone przeze mnie kwestie — komentuje Paulina Matysiak.

Matysiak poruszyła problem podczas wystąpienia w sejmie, 6 lipca.

Kilka dni wcześniej, 30 czerwca, zakład, w piśmie do Przybyła Pfleiderer informował, że podejmuje inwestycje w celu wyeliminowania lub zmniejszenia uciążliwości. Już powstały trzy stacje filtrów workowych do zmniejszenia zapylenia oraz instalacja RTO do redukcji emisji lotnych związków organicznych.

Firma zaprasza włodarza do dialogu społecznego.

Mieszkańcy w komentarzach podnoszą, że są pory, kiedy nieprzyjemne zapachy są bardziej intensywne. Nie brakuje podejrzeń, że zakład wyłącza filtry w weekendy.

Zakład Płyt Wiórowych jest największym w okolicy pracodawcą.  Fabryka tego typu w Wieruszowie przyczyniła się do rozwoju na tym terenie zakładów meblarskich.

źródło zdj.: google street view

Komenatrze

Polecamy!

GRAD MANDATÓW W RADOMSKU! DROGÓWKA APELUJE!

Trwająca od 23 stycznia przebudowa ul. Krasickiego w Radomsku wiąże się ze sporymi zmianami organizacji ruchu. Przez najbliższe miesiące droga ta będzie miała charakter...

ORKIESTRA ZNÓW BŁYSNĘŁA KLASĄ

Niedziela 8 stycznia była dla Orkiestry Dętej OSP Słupsko bardzo pracowita. Najpierw grała ona na mszach świętych w kościołach w Krzyworzece i Mokrsku, a...

ŁATANIE DZIUR NIE POMAGA

Ulica Graniczna od wielu lat wymaga kompleksowego remontu. W tej sprawie niejednokrotnie interweniowali mieszkańcy, którzy zaznaczają, że doraźne łatanie dziur nie rozwiązuje ich codziennych...

NA FERIACH ROZMAWIALI O BEZPIECZENSTWIE NAJMŁODSZYCH

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie również podczas ferii prowadzili działania prewencyjne wśród najmłodszych. Odwiedzili Dom Wczasów Dziecięcych w Głazie (gm. Galewice), gdzie...

NA AUKCJĘ DLA JASIA TRAFIŁA LITOGRAFIA ŚWIATOWEJ SŁAWY MALARZA

Zespół „Trębaczewianie” wystawił na licytację litografię znanego malarza i rzeźbiarza, Wojciecha Siudmaka. Artysta podarował swoje dzieło wiedząc, że po sprzedaży, wesprze zbiórkę dla Jasia...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ