Strona główna Wieruszów ZAKŁAD W WIERUSZOWIE NA CENZUROWANYM

ZAKŁAD W WIERUSZOWIE NA CENZUROWANYM

Paulina Matysiak, posłanka z okręgu sieradzkiego, postanowiła zbadać sprawę wpływu działalności zakładu  Pfleiderer w Wieruszowie na środowisko naturalne. To pokłosie listu otwartego, jaki wystosował do przedstawicieli firmy burmistrz Wieruszowa, Rafał Przybył.

Nieprzyjemny, silny zapach, powodujący podrażnienie i kaszel, a także zapylenie okolicy to uciążliwości, z jakimi muszą mierzyć się sąsiadujący z zakładem, produkującym  sklejkę. Mają być na tyle dokuczliwe, że tutejsi boją się otwierać okna w swoich domach.

Posłanka zwróciła się z pismem do dyrekcji zakładu. Pyta o wpływ działalności na lokalne środowisko oraz samopoczucie mieszkańców oraz o działania firmy, aby uciążliwości zmniejszyć. Paulina Matysiak zażądała również informacji od Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolach, które w ciągu ostatnich lat były przeprowadzane w zakładzie, chce wiedzieć, czy ulatniające się substancje, o silnym zapachu, mogą negatywnie wpływać na samopoczucie. Pyta również czy do WIOŚ docierają sygnały o negatywnym wpływie  na środowisko przez zakład, a także na sposób załatwienia spraw, jeśli takie skargi są..

— Mam zaszczyt reprezentować Wieruszów i okolice w Sejmie jako posłanka, dlatego też bardzo ważne jest dla mnie zdrowie i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Liczę na to, że uzyskam konkretne odpowiedzi na zgłoszone przeze mnie kwestie — komentuje Paulina Matysiak.

Matysiak poruszyła problem podczas wystąpienia w sejmie, 6 lipca.

Kilka dni wcześniej, 30 czerwca, zakład, w piśmie do Przybyła Pfleiderer informował, że podejmuje inwestycje w celu wyeliminowania lub zmniejszenia uciążliwości. Już powstały trzy stacje filtrów workowych do zmniejszenia zapylenia oraz instalacja RTO do redukcji emisji lotnych związków organicznych.

Firma zaprasza włodarza do dialogu społecznego.

Mieszkańcy w komentarzach podnoszą, że są pory, kiedy nieprzyjemne zapachy są bardziej intensywne. Nie brakuje podejrzeń, że zakład wyłącza filtry w weekendy.

Zakład Płyt Wiórowych jest największym w okolicy pracodawcą.  Fabryka tego typu w Wieruszowie przyczyniła się do rozwoju na tym terenie zakładów meblarskich.

źródło zdj.: google street view

Komenatrze

Polecamy!

49-LATKA WJECHAŁA W OGRODZENIE

Do zdarzenia tego doszło w poniedziałek wieczorem, 3 października. Wtedy dyżurny wieruszowskiej policji otrzymał zgłoszenie, że przy ulicy Głównej w Wyszanowie auto osobowe wjechało...

PRACOWNIK HURTOWNI PRZYGNIECIONY PALETAMI

W hurtowni materiałów budowlanych w Złoczewie doszło do niebezpiecznego wypadku. Podczas załadunku samochodu ciężarowego materiały znajdujące się na paletach przygniotły pracownika firmy transportowej. Przytomny mężczyzna został przetransportowany...

SIATKARSKIE ŚWIĘTO W PAJĘCZNIE

Siatkówka na najwyższym krajowym poziomie zawita w ten weekend do Pajęczna. W sobotę 8 października w hali sportowej przy ulicy Grunwaldzkiej zmierzą się zespoły...

OGIEŃ POJAWIŁ SIĘ NA PODDASZU. STRATY TO OK. 60 TYS. ZŁ

30 strażaków walczyło z pożarem poddasza w domu jednorodzinnym w Bieniądzicach pod Wieluniem. Straty oszacowano na 60 tys. zł. Do zdarzenia doszło w piątek, 30...

67-LATKA PRZYGNIÓTŁ CIĄGNIK. ROLNIK NIE ŻYJE

Mężczyzna zginął podczas prac polowych w Woli-Chojnata, w gminie Biała Rawska (woj. łódzkie). Ciągnik, którym kierował, przewrócił się i przygniótł go. Rolnik zmarł na...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ