Strona główna Wieruszów ZAKŁAD W WIERUSZOWIE NA CENZUROWANYM

ZAKŁAD W WIERUSZOWIE NA CENZUROWANYM

Paulina Matysiak, posłanka z okręgu sieradzkiego, postanowiła zbadać sprawę wpływu działalności zakładu  Pfleiderer w Wieruszowie na środowisko naturalne. To pokłosie listu otwartego, jaki wystosował do przedstawicieli firmy burmistrz Wieruszowa, Rafał Przybył.

Nieprzyjemny, silny zapach, powodujący podrażnienie i kaszel, a także zapylenie okolicy to uciążliwości, z jakimi muszą mierzyć się sąsiadujący z zakładem, produkującym  sklejkę. Mają być na tyle dokuczliwe, że tutejsi boją się otwierać okna w swoich domach.

Posłanka zwróciła się z pismem do dyrekcji zakładu. Pyta o wpływ działalności na lokalne środowisko oraz samopoczucie mieszkańców oraz o działania firmy, aby uciążliwości zmniejszyć. Paulina Matysiak zażądała również informacji od Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolach, które w ciągu ostatnich lat były przeprowadzane w zakładzie, chce wiedzieć, czy ulatniające się substancje, o silnym zapachu, mogą negatywnie wpływać na samopoczucie. Pyta również czy do WIOŚ docierają sygnały o negatywnym wpływie  na środowisko przez zakład, a także na sposób załatwienia spraw, jeśli takie skargi są..

— Mam zaszczyt reprezentować Wieruszów i okolice w Sejmie jako posłanka, dlatego też bardzo ważne jest dla mnie zdrowie i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Liczę na to, że uzyskam konkretne odpowiedzi na zgłoszone przeze mnie kwestie — komentuje Paulina Matysiak.

Matysiak poruszyła problem podczas wystąpienia w sejmie, 6 lipca.

Kilka dni wcześniej, 30 czerwca, zakład, w piśmie do Przybyła Pfleiderer informował, że podejmuje inwestycje w celu wyeliminowania lub zmniejszenia uciążliwości. Już powstały trzy stacje filtrów workowych do zmniejszenia zapylenia oraz instalacja RTO do redukcji emisji lotnych związków organicznych.

Firma zaprasza włodarza do dialogu społecznego.

Mieszkańcy w komentarzach podnoszą, że są pory, kiedy nieprzyjemne zapachy są bardziej intensywne. Nie brakuje podejrzeń, że zakład wyłącza filtry w weekendy.

Zakład Płyt Wiórowych jest największym w okolicy pracodawcą.  Fabryka tego typu w Wieruszowie przyczyniła się do rozwoju na tym terenie zakładów meblarskich.

źródło zdj.: google street view

Komenatrze

Polecamy!

KWIETNE DYWANY NA BOŻE CIAŁO W WIEWCU

Uczniowie klas IV-VIII zaangażowali się w przygotowanie kwietnych dywanów, które są prawdziwym rarytasem kulturowym w naszej okolicy. Dziś w Boże Ciało, jedno z większych świąt...

PROWADZIŁ SAMOCHÓD Z CZTEREMA PROMILAMI

W poniedziałek (5 czerwca) funkcjonariusze kłobuckiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 79 km/h. Podczas rozmowy policjanci...

4000 ZŁOTYCH MANDATU DLA PIJANEGO ROWERZYSTY

W poniedziałek (5 czerwca) na drodze wojewódzkiej nr 482 doszło do zderzenia rowerzysty z samochodem osobowym. Sytuacja miała miejsce w Łasku na ul. Warszawskiej....

DWÓR W OŻAROWIE WRÓCIŁ DO DAWNEGO WYGLĄDU

  Po ponad dwóch latach renowacji, Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znów udostępniane jest zwiedzającym. Mogą oni zobaczyć, jak dużo w trakcie tych prac tu...

PRZYSZŁE MAMY WYSŁUCHAŁY WIELU CIEKAWYCH WYKŁADÓW

Po raz drugi z inicjatywy rezydentek pracujących na wieluńskiej ginekologii odbyła się konferencja „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”. 1 czerwca przyszłe mamy w salonie „Terjan”...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ