Strona główna Sulmierzyce ŻŁOBEK W DOBRYM SĄSIEDZTWIE

ŻŁOBEK W DOBRYM SĄSIEDZTWIE

W Sulmierzycach, na jednej z gminnych działek, stanął nowoczesny budynek. Będzie tu funkcjonować żłobek dla 72 maluchów. Do zupełnej gotowości obiektowi brakuje prac wykończeniowych, zagospodarowania terenu wokół i co najważniejsze – kadry oraz kilku formalności. Jeśli inwestycja zostanie zakończona zgodnie z założeniami, to dzieci wypełnią nowy obiekt jeszcze w tym roku.

Żłobek w Sulmierzycach jest budowany w technologii pasywnej, podobnie jak działające na sąsiedniej działce, gminne przedszkole. To duża inwestycja. Na szczęście lwią część kosztów pokrywa dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Koszt realizacji zadania to 4 482 390 zł. Z tego aż 3 226 691,09 zł stanowi dotacja z Unii Europejskiej. Pozostała część zostanie pokryta ze środków własnych gminy Sulmierzyce.

Umowę z wykonawcą na realizację inwestycji wójt gminy podpisał 10 lutego 2021 r. Zgodnie z jej zapisami, termin zakończenia zadania to sierpień 2022 roku. Natomiast całkowitą gotowość, również w kwestiach formalnych, obiekt ma osiągnąć do końca bieżącego roku.

– W nowym budynku znajdują się cztery sale, każda z podporządkowanym sanitariatem oraz pomieszczeniem porządkowym – opowiada Anna Bartosik, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy w Sulmierzycach

W obiekcie zaprojektowano pokój matki z dzieckiem, szatnię, pomieszczenia techniczne.

– Teren wokół zostanie utwardzony, powstaną tam miejsca parkingowe – podkreśla kierowniczka.

Budynek ogrzewany będzie przez pompę ciepła. Na dachu znajdzie instalacja fotowoltaiczna dla zmniejszenia kosztów utrzymania. Całość dopełni zagospodarowanie terenu z 26 miejscami postojowymi, oświetleniem oraz małą architekturą.

O tym, że żłobek jest potrzebny, w gminie Sulmierzyce nikogo przekonywać nie trzeba. Zainteresowanie umieszczeniem dzieci w nowej placówce, jest więcej niż zadawalające.

– Każda inwestycja, która służy mieszkańcom jest jak najbardziej potrzebna. Żłobek „Magiczna kraina” przewiduje przyjęcie 72 dzieci – mówi Anna Szydłowska, sekretarz gminy Sulmierzyce.

– Rekrutację dzieci do żłobka mamy zamiar przeprowadzić jeszcze tego lata – zapowiada i dodaje, że na ten moment został opublikowany statut placówki, co pozawala ruszyć z procedurą organizacyjną. A jest co robić, bo formalności jest cała masa.

Ponieważ żłobek to nowa jednostka na terenie gminy, konieczne będzie przeprowadzenie konkursu na dyrektora. Po jego wyłonieniu rozpocznie się rekrutacja kardy.

– W pierwszej kolejności chcemy jednak przeprowadzić rekrutację dzieci do żłobka. Ponieważ ich ilość będzie miała decydujące znaczenie, przy zatrudnianiu kadry – uzasadnia sekretarz gminy.

Od 1 lipca realizowany będzie projekt, na który władze gminy pozyskały środki zewnętrzne. Dzięki temu, przez pierwszy rok, nowy żłobek będzie funkcjonował za pieniądze pozyskane przez gminę z Unii Europejskiej. To dobra wiadomość dla rodziców, bo w tym okresie nie będą ponosić kosztów za pobyt dziecka w placówce.

– Projekt, o którym mówimy, zakłada jeszcze szereg innych działań. Dzięki tym środkom, zostanie zakupione wyposażenie żłobka i podjęte wiele inicjatyw edukacyjnych – zaznacza Anna Szydłowska.

Mimo, iż materiały budowlane, potrzebne do wykończenia żłobka są w tej chwili trudnodostępne i bardzo drogie, to zdaniem przedstawiciela wykonawcy, zakładany termin zakończenia prac, do końca sierpnia 2022 roku, nie jest zagrożony.

– Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Prace będą wykonane zgodnie z terminem – zapewnia Bartłomiej Ciupa, kierownik robót.

Aż takim hura optymistą nie jest w tej materii włodarz gminy. Obserwując to co dzieje się na rynku budowlanym, bierze pod uwagę różne scenariusza.

– Ta inwestycja mogłaby być bardzo prosta, bo doświadczenie w zdobywaniu pieniędzy zewnętrznych i realizacji zadań z dotacjami, mamy duże. Mamy ludzi, którzy dobrze się tymi tematami zajmują – mówi Gabriel Orzeszek, wójt gminy Sulmierzyce.

– Problemem w tym, że czasy są trudne. Choćby przez wzgląd na brak materiałów budowlanych, mam wątpliwości, czy wykonawcy uda się wywiązać z zakładanego terminu zakończenia inwestycji – akcentuje szef sulmierzyckiego urzędu.

Orzeszek podkreśla, że ceny niektórych materiałów budowlanych wzrosły nawet trzykrotnie, od momentu podpisania umowy. Zresztą włodarz przyznaje, że do Urzędu Gminy w Sulmierzycach wpłynęło, od wykonawcy inwestycji, żądanie zwiększenia środków na jej realizację, w związku z drastycznym wzrostem cen materiałów wykończeniowych.

– Trudno się temu dziwić. Spodziewam się, że spotkamy się z wykonawcą przed Urzędem Zamówień Publicznych. To jedyna możliwość, aby zgodnie z prawem dopłacić do tego zadania – podsumowuje wójt Gabriel Orzeszek.

Komenatrze

Polecamy!

STADION NABIERA RUMIEŃCÓW

Stadion w Skomlinie staje się coraz bardziej funkcjonalny. W ubiegłym roku znów wzbogacił się o kolejne elementy. Być może w tym uda się to...

WYPADŁ Z DROGI I WPADŁ DO STAWU

Dziś, w czwartek 30 marca, w godzinach porannych w miejscowości Wiewiec, w gminie Strzelce Wielkie, doszło do groźnego zdarzenia drogowego. 72-letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego, prawdopodobnie...

POLICJA ZATRZYMAŁA DWÓCH POSZUKIWANYCH. UKRYWALI SIĘ PRZED ODSIADKĄ

We wtorek (28 marca) funkcjonariusze łaskiej policji zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nie zgłosili do odbycia zasądzonej kary. Mężczyźni zgodnie z dyspozycją wymiaru sprawiedliwości zostali...

MIAŁ NARKOTYKI. ODPOWIE ZA TO PRZED SĄDEM

Policjanci z wieluńskiej komendy zatrzymali 30-latka, który posiadał przy sobie oraz w swoim samochodzie narkotyki. Mężczyzna już usłyszał zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii....

STARE OŚWIETLENIE TO JUŻ HISTORIA

Sołectwo Chotów w końcu ubiegłego roku zakończyło modernizację oświetlenia ulicznego. Stare lampy wymieniono na ledowe. Na to zadanie wykorzystane zostały środki z funduszu sołeckiego,...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ