Strona główna Sulmierzyce ŻŁOBEK W DOBRYM SĄSIEDZTWIE

ŻŁOBEK W DOBRYM SĄSIEDZTWIE

W Sulmierzycach, na jednej z gminnych działek, stanął nowoczesny budynek. Będzie tu funkcjonować żłobek dla 72 maluchów. Do zupełnej gotowości obiektowi brakuje prac wykończeniowych, zagospodarowania terenu wokół i co najważniejsze – kadry oraz kilku formalności. Jeśli inwestycja zostanie zakończona zgodnie z założeniami, to dzieci wypełnią nowy obiekt jeszcze w tym roku.

Żłobek w Sulmierzycach jest budowany w technologii pasywnej, podobnie jak działające na sąsiedniej działce, gminne przedszkole. To duża inwestycja. Na szczęście lwią część kosztów pokrywa dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Koszt realizacji zadania to 4 482 390 zł. Z tego aż 3 226 691,09 zł stanowi dotacja z Unii Europejskiej. Pozostała część zostanie pokryta ze środków własnych gminy Sulmierzyce.

Umowę z wykonawcą na realizację inwestycji wójt gminy podpisał 10 lutego 2021 r. Zgodnie z jej zapisami, termin zakończenia zadania to sierpień 2022 roku. Natomiast całkowitą gotowość, również w kwestiach formalnych, obiekt ma osiągnąć do końca bieżącego roku.

– W nowym budynku znajdują się cztery sale, każda z podporządkowanym sanitariatem oraz pomieszczeniem porządkowym – opowiada Anna Bartosik, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy w Sulmierzycach

W obiekcie zaprojektowano pokój matki z dzieckiem, szatnię, pomieszczenia techniczne.

– Teren wokół zostanie utwardzony, powstaną tam miejsca parkingowe – podkreśla kierowniczka.

Budynek ogrzewany będzie przez pompę ciepła. Na dachu znajdzie instalacja fotowoltaiczna dla zmniejszenia kosztów utrzymania. Całość dopełni zagospodarowanie terenu z 26 miejscami postojowymi, oświetleniem oraz małą architekturą.

O tym, że żłobek jest potrzebny, w gminie Sulmierzyce nikogo przekonywać nie trzeba. Zainteresowanie umieszczeniem dzieci w nowej placówce, jest więcej niż zadawalające.

– Każda inwestycja, która służy mieszkańcom jest jak najbardziej potrzebna. Żłobek „Magiczna kraina” przewiduje przyjęcie 72 dzieci – mówi Anna Szydłowska, sekretarz gminy Sulmierzyce.

– Rekrutację dzieci do żłobka mamy zamiar przeprowadzić jeszcze tego lata – zapowiada i dodaje, że na ten moment został opublikowany statut placówki, co pozawala ruszyć z procedurą organizacyjną. A jest co robić, bo formalności jest cała masa.

Ponieważ żłobek to nowa jednostka na terenie gminy, konieczne będzie przeprowadzenie konkursu na dyrektora. Po jego wyłonieniu rozpocznie się rekrutacja kardy.

– W pierwszej kolejności chcemy jednak przeprowadzić rekrutację dzieci do żłobka. Ponieważ ich ilość będzie miała decydujące znaczenie, przy zatrudnianiu kadry – uzasadnia sekretarz gminy.

Od 1 lipca realizowany będzie projekt, na który władze gminy pozyskały środki zewnętrzne. Dzięki temu, przez pierwszy rok, nowy żłobek będzie funkcjonował za pieniądze pozyskane przez gminę z Unii Europejskiej. To dobra wiadomość dla rodziców, bo w tym okresie nie będą ponosić kosztów za pobyt dziecka w placówce.

– Projekt, o którym mówimy, zakłada jeszcze szereg innych działań. Dzięki tym środkom, zostanie zakupione wyposażenie żłobka i podjęte wiele inicjatyw edukacyjnych – zaznacza Anna Szydłowska.

Mimo, iż materiały budowlane, potrzebne do wykończenia żłobka są w tej chwili trudnodostępne i bardzo drogie, to zdaniem przedstawiciela wykonawcy, zakładany termin zakończenia prac, do końca sierpnia 2022 roku, nie jest zagrożony.

– Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Prace będą wykonane zgodnie z terminem – zapewnia Bartłomiej Ciupa, kierownik robót.

Aż takim hura optymistą nie jest w tej materii włodarz gminy. Obserwując to co dzieje się na rynku budowlanym, bierze pod uwagę różne scenariusza.

– Ta inwestycja mogłaby być bardzo prosta, bo doświadczenie w zdobywaniu pieniędzy zewnętrznych i realizacji zadań z dotacjami, mamy duże. Mamy ludzi, którzy dobrze się tymi tematami zajmują – mówi Gabriel Orzeszek, wójt gminy Sulmierzyce.

– Problemem w tym, że czasy są trudne. Choćby przez wzgląd na brak materiałów budowlanych, mam wątpliwości, czy wykonawcy uda się wywiązać z zakładanego terminu zakończenia inwestycji – akcentuje szef sulmierzyckiego urzędu.

Orzeszek podkreśla, że ceny niektórych materiałów budowlanych wzrosły nawet trzykrotnie, od momentu podpisania umowy. Zresztą włodarz przyznaje, że do Urzędu Gminy w Sulmierzycach wpłynęło, od wykonawcy inwestycji, żądanie zwiększenia środków na jej realizację, w związku z drastycznym wzrostem cen materiałów wykończeniowych.

– Trudno się temu dziwić. Spodziewam się, że spotkamy się z wykonawcą przed Urzędem Zamówień Publicznych. To jedyna możliwość, aby zgodnie z prawem dopłacić do tego zadania – podsumowuje wójt Gabriel Orzeszek.

Komenatrze

Polecamy!

TRWAJĄ POSZUKIWANIA PIOTRA CŁAPY. ZAGINIONY 19-LATEK TO MIESZKANIEC KONOPNICY

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu poszukują Piotra Clapy, zaginionego mieszkańca miejscowości Konopnica. 19-latek, 1 grudnia 2022 roku w godzinach porannych wyszedł z...

69-LATEK UDERZYŁ W CIĘŻARÓWKĘ. MĘŻCZYZNA ZASŁABŁ ZA KIEROWNICĄ

Groźny wypadek na Drodze Krajowej nr 47. 69-letni kierowca osobówki zasłabł za kierownicą, zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia z samochodem...

NA ŻYCZLIWOŚĆ DOBRA JEST KAŻDA PORA

„Życzliwość dodaje skrzydeł” – to hasło, pod którym w tym roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Gromadzicach obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości...

POSZUKIWANI PRZEZ WIERUSZOWSKĄ POLICJĘ

Wieruszowska policja poszukuje 5 osób ściganych listem gończym. Spośród nich najdłużej trwają poszukiwania Waldemara Wydry. Mundurowi próbują wpaść na jego trop od dziesięciu lat....

ROZMAWIALI Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ O BEZPIECZEŃSTWIE

Policjanci z wieluńskiej komendy systematycznie spotykają się z uczniami i przedszkolakami, i przeprowadzają z nimi różne pogadanki. Wszystkie one mają na celu promowanie bezpiecznych...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ