Strona główna Sulmierzyce ŻŁOBEK W DOBRYM SĄSIEDZTWIE

ŻŁOBEK W DOBRYM SĄSIEDZTWIE

W Sulmierzycach, na jednej z gminnych działek, stanął nowoczesny budynek. Będzie tu funkcjonować żłobek dla 72 maluchów. Do zupełnej gotowości obiektowi brakuje prac wykończeniowych, zagospodarowania terenu wokół i co najważniejsze – kadry oraz kilku formalności. Jeśli inwestycja zostanie zakończona zgodnie z założeniami, to dzieci wypełnią nowy obiekt jeszcze w tym roku.

Żłobek w Sulmierzycach jest budowany w technologii pasywnej, podobnie jak działające na sąsiedniej działce, gminne przedszkole. To duża inwestycja. Na szczęście lwią część kosztów pokrywa dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Koszt realizacji zadania to 4 482 390 zł. Z tego aż 3 226 691,09 zł stanowi dotacja z Unii Europejskiej. Pozostała część zostanie pokryta ze środków własnych gminy Sulmierzyce.

Umowę z wykonawcą na realizację inwestycji wójt gminy podpisał 10 lutego 2021 r. Zgodnie z jej zapisami, termin zakończenia zadania to sierpień 2022 roku. Natomiast całkowitą gotowość, również w kwestiach formalnych, obiekt ma osiągnąć do końca bieżącego roku.

– W nowym budynku znajdują się cztery sale, każda z podporządkowanym sanitariatem oraz pomieszczeniem porządkowym – opowiada Anna Bartosik, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy w Sulmierzycach

W obiekcie zaprojektowano pokój matki z dzieckiem, szatnię, pomieszczenia techniczne.

– Teren wokół zostanie utwardzony, powstaną tam miejsca parkingowe – podkreśla kierowniczka.

Budynek ogrzewany będzie przez pompę ciepła. Na dachu znajdzie instalacja fotowoltaiczna dla zmniejszenia kosztów utrzymania. Całość dopełni zagospodarowanie terenu z 26 miejscami postojowymi, oświetleniem oraz małą architekturą.

O tym, że żłobek jest potrzebny, w gminie Sulmierzyce nikogo przekonywać nie trzeba. Zainteresowanie umieszczeniem dzieci w nowej placówce, jest więcej niż zadawalające.

– Każda inwestycja, która służy mieszkańcom jest jak najbardziej potrzebna. Żłobek „Magiczna kraina” przewiduje przyjęcie 72 dzieci – mówi Anna Szydłowska, sekretarz gminy Sulmierzyce.

– Rekrutację dzieci do żłobka mamy zamiar przeprowadzić jeszcze tego lata – zapowiada i dodaje, że na ten moment został opublikowany statut placówki, co pozawala ruszyć z procedurą organizacyjną. A jest co robić, bo formalności jest cała masa.

Ponieważ żłobek to nowa jednostka na terenie gminy, konieczne będzie przeprowadzenie konkursu na dyrektora. Po jego wyłonieniu rozpocznie się rekrutacja kardy.

– W pierwszej kolejności chcemy jednak przeprowadzić rekrutację dzieci do żłobka. Ponieważ ich ilość będzie miała decydujące znaczenie, przy zatrudnianiu kadry – uzasadnia sekretarz gminy.

Od 1 lipca realizowany będzie projekt, na który władze gminy pozyskały środki zewnętrzne. Dzięki temu, przez pierwszy rok, nowy żłobek będzie funkcjonował za pieniądze pozyskane przez gminę z Unii Europejskiej. To dobra wiadomość dla rodziców, bo w tym okresie nie będą ponosić kosztów za pobyt dziecka w placówce.

– Projekt, o którym mówimy, zakłada jeszcze szereg innych działań. Dzięki tym środkom, zostanie zakupione wyposażenie żłobka i podjęte wiele inicjatyw edukacyjnych – zaznacza Anna Szydłowska.

Mimo, iż materiały budowlane, potrzebne do wykończenia żłobka są w tej chwili trudnodostępne i bardzo drogie, to zdaniem przedstawiciela wykonawcy, zakładany termin zakończenia prac, do końca sierpnia 2022 roku, nie jest zagrożony.

– Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Prace będą wykonane zgodnie z terminem – zapewnia Bartłomiej Ciupa, kierownik robót.

Aż takim hura optymistą nie jest w tej materii włodarz gminy. Obserwując to co dzieje się na rynku budowlanym, bierze pod uwagę różne scenariusza.

– Ta inwestycja mogłaby być bardzo prosta, bo doświadczenie w zdobywaniu pieniędzy zewnętrznych i realizacji zadań z dotacjami, mamy duże. Mamy ludzi, którzy dobrze się tymi tematami zajmują – mówi Gabriel Orzeszek, wójt gminy Sulmierzyce.

– Problemem w tym, że czasy są trudne. Choćby przez wzgląd na brak materiałów budowlanych, mam wątpliwości, czy wykonawcy uda się wywiązać z zakładanego terminu zakończenia inwestycji – akcentuje szef sulmierzyckiego urzędu.

Orzeszek podkreśla, że ceny niektórych materiałów budowlanych wzrosły nawet trzykrotnie, od momentu podpisania umowy. Zresztą włodarz przyznaje, że do Urzędu Gminy w Sulmierzycach wpłynęło, od wykonawcy inwestycji, żądanie zwiększenia środków na jej realizację, w związku z drastycznym wzrostem cen materiałów wykończeniowych.

– Trudno się temu dziwić. Spodziewam się, że spotkamy się z wykonawcą przed Urzędem Zamówień Publicznych. To jedyna możliwość, aby zgodnie z prawem dopłacić do tego zadania – podsumowuje wójt Gabriel Orzeszek.

Komenatrze

Polecamy!

KIEROWCA I PASAŻERKA MOTOCYKLA TRAFILI DO SZPITALA

W niedzielę, 3 lipca, na drodze wojewódzkiej nr 483 w Prusicku Rzędowiu, w gminie Nowa Brzeźnica, doszło do groźnego wypadku. Poważne obrażenia ciała odnieśli...

ARESZT DLA 37-LETNIEGO AGRESORA. JAKO RECYDYWA ODPOWIE ZA ZNISZCZENIE MIENIA I…

Wieluńscy policjanci zatrzymali 37- latka, podejrzanego o zniszczenie drzwi w jednym z lokali mieszkalnych na terenie Wielunia oraz naruszenie miru domowego. Mężczyzna za popełnione...

OSZUŚCI W SKUPIE ZBÓŻ. ZATRZYMANI TAKŻE MIESZKAŃCY DZIAŁOSZYNA

Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty w tej sprawie. Z ustaleń śledczych wynika, że mieli oni oszukiwać właściciela firmy skupującej zboże i nasiona...

OD DNA DO WIZERUNKU SPRAWCY ZABÓJSTWA. 70 000 ZŁOTYCH NAGRODY!

Pierwszy raz w Polsce wykorzystano możliwości zaawansowanych badań genetycznych jakie daje amerykańska firma Parabon. Pozwalają one na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia osoby...

TRAGICZNY FINAŁ PATOIMPREZY

Na trzy miesiące trafił do aresztu 22-latek, który miał być organizatorem zawodów w piciu nasz czas alkoholu. Po imprezie zmarła 37-letnia kobieta, mieszkanka powiatu...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ