Strona główna Sulmierzyce ŻŁOBEK XXI WIEKU W SULMIERZYCACH

ŻŁOBEK XXI WIEKU W SULMIERZYCACH

Działania Funduszy Europejskich na rzecz ekologii przynoszą korzyści zarówno mieszkańcom województwa łódzkiego, jak i środowisku naturalnemu. Powstaje coraz więcej ekologicznych domów i budynków użyteczności publicznej, takich jak żłobki, przedszkola i szkoły. Efektywny energetycznie budynek wyszedł ze sfery projektów i marzeń i stał się rzeczywistością. Energooszczędny a jednocześnie atrakcyjny architektonicznie obiekt powstał w powiecie pajęczańskim. To Gminny Żłobek w Sulmierzycach „Magiczna Kraina”. Już od najmłodszych lat możemy kształtować proekologiczne postawy u dzieci, uczyć maluchy segregować śmieci, a starszaki zapoznać z obiegiem wody i metodami recyklingu.

W ramach dofinansowania z Funduszy Europejskich wybudowano parterowy budynek o powierzchni zabudowy 713,52 m2. Obiekt został zaprojektowany i wykonany w technologii pasywnej, co oznacza że jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię.

Estetycznie i ekologicznie

W budynku żłobka wdrożono najwyższej jakości rozwiązania technologiczne oraz ekologiczne systemy ogrzewania i wentylacji. Placówka jest obiektem całorocznym, dlatego istotne było bardzo dobre jej zaizolowanie. Zabezpiecza to budynek przed utratą ciepła w zimie i nadmiernym przegrzaniem w lecie. Wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz, dzięki czemu nie powstaje szkodliwa pleśń i grzyby. Zastosowane technologie umożliwiają znaczne oszczędności w zakresie ogrzewania i ochładzania budynku. Budynek żłobka ustawiony został w orientacji południowo-północnej, dzięki temu wykorzystuje naturalne sposoby pobierania i magazynowania energii. Sale żłobka znajdują się po stronie południowej, natomiast pozostałe pomieszczenia, takie jak szatnia, pomieszczenia biurowe, socjalne, techniczne oraz kuchnia mleczna, po stronie północnej budynku. Komfort termiczny w żłobku zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła takie jak energia promieni słonecznych, energia odzyskiwana z wentylacji mechanicznej oraz energia odzyskiwana z gruntu.

Dla najmłodszych

W placówce znajduje się cztery jasne i przestronne sale zabaw wraz z węzłami sanitarnymi, w pełni wyposażona kuchnia wraz z zapleczem oraz jadalnia. Budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz z ograniczoną sprawnością ruchową. Edukację podjęło w nim 72 dzieci. Trzy niezależne układy wymieniają powietrze w różnych pomieszczeniach placówki. W żłobku panuje zdrowy mikroklimat, szczególnie ważne jest to dla dzieci ze schorzeniami alergicznymi oraz z chorobami układu oddechowego. Na całej powierzchni posadzki zastosowano ogrzewanie podłogowe, jest to szczególnie ważne dla najmłodszych dzieci, które często przebywają na podłodze. Nowoczesne wyposażenie żłobka umożliwia realizowanie przyjętych programów, sprzyja zabawie i odpoczynkowi. Placówka zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola oraz szkoły podstawowej. Jej zaletą jest plac zabaw i przestronny parking dla rodziców. Ogrodzony teren zapewnia bezpieczeństwo. Dla dzieci przedszkole jest drugim domem, a dzięki niezwykłym rozwiązaniom architektonicznym oraz zastosowaniu energooszczędnych technologii, domem bezpiecznym. Stworzenie budynku zapewniającego komfortowy mikroklimat maluchom, przy zminimalizowanych kosztach eksploatacji obiektu, to koszt ponad 4,4 mln złotych. Ponad 3,2 mln złotych tej sumy stanowiło unijne dofinansowanie. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich każdy z nas może korzystać z rozwiązań, które poprawiają komfort naszego codziennego życia. Wzrasta również świadomość, że poprzez ekologiczne rozwiązania wspólnie dbamy o środowisko.

Komenatrze

Polecamy!

JECHALI ROWERAMI PO PIJAKU

Dwóch pijanych rowerzystów zatrzymali w poniedziałek, 20 marca, policjanci z Wieruszowa. Młodszy z nich, 36-letni mieszkaniec gminy Galewice, miał aż ponad 2,6 promila alkoholu...

WĘDKARZE ROZPOCZĘLI SEZON ZAWODAMI FEEDEROWYMI. NA PODIUM: DYLCZYK, DYDERSKI I BUJACZ

Stowarzyszenie "Jazgarz" z Sulmierzyc rozpoczęło sezon wędkarski. W niedzielę, 19 marca, na zbiorniku Dygudaj, rozegrane zostały otwarte zawody feederowe.

NIESŁYCHANY SUKCES MŁODEGO SPORTOWCA Z WIELUNIA. „JESTEM BARDZO SZCZĘŚLIWY”

24-letni Adam Kuś z Wielunia wygrał francuski wyścig GP des Carreleurs.  - Jestem bardzo szczęśliwy - mówi "Kulisom ... " młody kolarz.

PFRON ZATWIERDZIŁ PROGRAM ZAINICJOWANY PRZEZ MATKI Z WIELUNIA

Ogólnopolski program, który narodził się w głowach i sercach rodziców z Wielunia, ma wywołać niejeden uśmiech na twarzach dzieciaków w całym kraju. Inicjatywa wieluńskich matek...

MOGŁO DOJŚĆ DO TRAGEDII NA DRODZE. ŚWIADEK ZATRZYMAŁ PIJANEGO KIEROWCĘ

W czwartek, 16 marca, 23-letni świadek zatrzymał mężczyznę, który prowadził auto, mając w organizmie 1,5 promila alkoholu. Ponadto okazało się, że wsiadając za kierownicę,...
Komenatrze
Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ