Policjanci zatrzymali 23-latka, który ze szczególnym okrucieństwem znęcał się nad kotami. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.
Do zatrzymania doszło w poniedziałek, 26 września. Młody mieszkaniec gminy Mniszków, w powiecie opoczyńskim, znęcał się nad dwoma kotami.
– Z relacji wynikało, że uderzał młodymi zwierzętami o budynek gospodarczy, a następnie wyrzucił je w pobliskie zarośla co widział świadek. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Sprawdzili pobliski teren i odnaleźli truchło jednego z kociąt. Kolejnego kota, pomimo dokładnego sprawdzenia pobliskiego terenu nie odnaleziono – informuje asp.sztab. Barbara Stępień z KPP w Opocznie.
Na podstawie zebranych dowodów, zabezpieczonych na miejscu śladów, przesłuchań świadków, wynika, że nad zwierzętami znęcał się obecny na miejscu 23-letni, nietrzeźwy mężczyzna. Badanie wykazało, że miał on prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.
Na miejsce został wezwany pracownik gminy Mniszków, który zabezpieczył truchło zwierzęcia do badań sekcyjnych.
23-latek po wytrzeźwieniu, usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.
WIDZISZ PODOBNE AKTY? ZGŁASZAJ JE POLICJI
Podejrzenie znęcania się nad zwierzętami, można zgłosić policji, straży miejskiej czy lokalnym towarzystwom, stowarzyszeniom działającym na rzecz ochrony zwierząt.
To czym jest znęcanie się nad zwierzęciem zostało wyjaśnione z w Ustawie o Ochronie Zwierząt.
Znęcanie się nad zwierzętami polega na zadawaniu im bólu lub cierpienia albo dopuszczaniu do tego w sposób świadomy.
W przepisie zamieszczony został przykładowy katalog zachowań, które stanowią znęcanie się nad zwierzęciem. Wśród nich można wskazać między innymi:
-
umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia,
-
znakowanie zwierząt stałocieplnych przez wypalanie lub wymrażanie,
-
używanie do pracy zwierząt chorych lub zbyt młodych/starych, a także zmuszanie do czynności, które może sprawić im ból,
-
bicie zwierzęcia twardymi i ostrymi przedmiotami,
-
przeciążanie zwierząt pociągowych,
-
transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie lub stres,
-
używanie uprzęży, pęt, więzów, zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujący zbędny ból lub stres,
-
dokonywanie na zwierzętach zabiegów przez osoby bez odpowiednich kompetencji, w sposób powodujących ból, któremu można było zapobiec,
-
złośliwe straszenie lub drażnienie,
-
obcowanie płciowe ze zwierzęciem (zoofilia),
-
utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa,
-
porzucenie zwierzęcia (w szczególności psa lub kota),
-
stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli,
-
organizowanie walk zwierząt,
-
utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku,
-
transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie,
-
wystawienie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego życiu lub zdrowiu.
Komenatrze