Reklama

Asfaltowy dojazd dla wszystkich

W ciągu najbliższych dwóch lat ci z mieszkańców gminy Biała, którzy do swoich domów nie mieli dogodnego dojazdu, zyskają go. Jak zaznacza wójt, Aleksander Owczarek, asfalt to nie tylko wygoda dla właścicieli poszczególnych podwórek, ale też poprawa jakości dojazdu dla służb. Bo i pogotowie dotrze bez problemu i śmieciarka nie zakopie się w błocie.

Na początku października urzędnicy otwarli oferty na zadanie gminne, które występuje pod nazwą „Przebudowa drogi gminnej wewnętrznej w miejscowości Kule na działkach nr: 399,322,437 obr. Naramice i działce nr 47 obr. Zabłocie - Góry Świątkowskie". Pod długą nazwą kryje się spory fragment gminnej drogi. I wieloletnie frustracje mieszkańców, którzy przez wiele lat wygodnego dojazdu nie mieli.
Zainteresowanie wykonaniem zadania zgłosiły cztery firmy, oferując kwoty od 592 tys. zł do 660 tys. zł. Najtańsza jest prawie 200 tys. zł wyższa, niż samorząd chciał wydać. Urzędnicy nie planują jednak powtarzać postępowania. W najbliższym czasie zostanie najprawdopodobniej wyłoniony wykonawca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i umowa z firmą wkrótce zostanie podpisana, do końca roku zadanie zostanie zrealizowany i w  kolejny rok mieszkańcy „wjadą”.
Odcinek drogi, który ma ulec przebudowie to prawie 1 km. Tutejsi będą mogli poruszać się jezdnią o szerokości 3 m. Dodatkowo po obu stronach asfaltu zostanie wykonane pobocze z kruszywa o szerokości 0,5 m.
Droga w Kulach to już drugi fragment drogi gminnej realizowany w tym roku. Jeszcze w wakacje wyłoniono wykonawcę zadania drogowego w Radominie. Najtańsza z czterech ofert była nieznacznie wyższa od kwoty którą samorząd planował przeznaczyć na ten cel. Zamiast 708 tys. zł, musieli zapłacić 717 tys. zł. Zadanie zostało już wykonane. W jego ramach pował prawie kilometrowy odcinek drogi asfaltowej, z poboczami z kruszywa o szerokości po 0,5 m. W sporej większości ciąg komunikacyjny liczy sobie cztery metry szerokości (na długości 670 m),  na pozostałych 320 m ma trzy metry szerokości. Na tę inwestycję gmina zdobyła dofinansowanie z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pierwotnie miało wynieść 160 tys. zł, ale samorządowcy dostali sygnał, że ostatecznie do gminy może trafić więcej środków.  
Zarówno odcinki asfaltu w Kulach jak i Naramicach wpisują się w plan na tę samorządową kadencję. Jak wielokrotnie powtarzał wójt gminy, Aleksander Owczarek, chodziło mu o to, aby każdy mieszkaniec miał dogodny dojazd do własnej posesji.
- Ludzie mają prawo oczekiwać, że ten dojazd będzie – komentuje wójt.
- A nie, że musza zostawić pojazd 200 m od posesji. Zapewnienie tego to jest cel taki nadrzędny. Nieraz niektóre tereny były  nie do zdobycia. Już nie mówię o mieszkańcu, ale też o służbach, jak karetka czy kurierze albo listonoszu.
Kolejnych 27 odcinków będzie realizowanych w 2023 r. i 2024 r. Gmina zdobyła dofinansowanie na tę inwestycje w ramach rządowego programu „polski ład”. Do samorządu trafi niespełna 9 mln zł. które powinny zapewnić finansowanie zadania w 90 proc. Postępowanie przetargowe zostanie ogłoszone na początku przyszłego roku, w styczniu bądź lutym. W sumie w ramach tej inwestycji powstanie ok. 16 km asfaltu, a odcinki liczą sobie od kilkuset metrów do dwóch kilometrów. Są położone na terenie całej gminy. Obecnie samorząd jest w trakcie robienia programu funkcjonalno-użytkowego na to zadanie.
Po zakończeniu tej inwestycji każdy w gminie Biała dojedzie do swojej posesji asfaltem. Wójt liczy, że nowe domy będą powstawały w pierwszej kolejności przy drogach asfaltowych.
- I mieszkaniec, który na co dzień korzysta z drogi dojedzie wygodnie, ale też nie można zapominać o służbach – cieszy się Owczarek.
- Czy karetka, czy śmieciarka, kurier czy  listonosz dotrą do każdej posesji.


Katarzyna Cieślik
[email protected]

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości