Reklama

Budowa żłobka w Grębieniu na ukończeniu. Wójt Jacek Olczyk pokazuje inwestycję

W Grębieniu, w gminie Pątnów trwają intensywne prace przy przebudowie dawnego budynku szkoły, w którym obecnie znajduje się Publiczne Przedszkole. Na jego pierwszym piętrze będzie znajdował się Gminny Żłobek. Prace są na zaawansowanym poziomie, dlatego już jesienią tego roku, rodzice będą mogli pozostawić swoje pociechy pod opieką wykwalifikowanej kadry.

Jest to inwestycja finansowana w ramach programu “Maluch +” na lata 2022-2029 ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz udziału własnego Urzędu Gminy. Całość dofinansowania tej inwestycji zamyka się w kwocie 1 mln 221 tys. zł, a wkład własny wraz z pracami dodatkowymi, które wyniknęły w trakcie robót budowlanych to ponad 600 tys. zł.

- Warto jednak dodać, że dotacja do adaptacji budynku, na jedno dziecko, wyniosła ponad 35 tysięcy zł, ale liczę, że dzięki naszym staraniom, gmina będzie mogła zwiększyć tę kwotę do 57 tysięcy zł na dziecko - mówi Jacek Olczyk, wójt gminy.

Reklama

Gruntowna przebudowa

W przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę, firmę CRK-Managment Sp z o.o. Sp. k. Powierzono jej zadanie, dostosowania dawnych sal lekcyjnych na potrzeby żłobka. Projekt zakłada powstanie sali głównej, czyli sali zabaw, sali sensorycznej, sali do leżakowania, pomieszczenia socjalne dla pracowników, pomieszczenia biurowe, szatnie. Prace obejmują również wykonanie pomieszczeń technicznych, nowych sanitariatów czy szybu na windę. Podczas generalnego remontu, wymienione zostaną wszystkie instalacje m.in. centralnego ogrzewania, wentylacji, wodno-kanalizacyjne, elektryczne. Przy placówce powstaje także na zewnątrz plac zabaw dla dzieci żłobkowych.

Reklama

- Z zewnątrz na pozór nic się nie zmieni, wykonana termomodernizacja kilka lat temu, pozostanie taka jest, jedynie pojawi się nowy szyld „Gminny Żłobek w Grębieniu”. Natomiast wewnątrz, wszystko ulega zmianie, włącznie ze schodami, które zostały skute, ponieważ musiały być wybudowane na nowo, aby spełniały obowiązujące przepisy przeciwpożarowe - dodaje Jacek Olczyk.

Gustownie i estetycznie

Żłobek będzie miał po przebudowie 360 m2, zostanie utworzone 30 miejsc dla maluchów. Już w maju tego roku wysłano ankiety do rodziców, okazało się, że jest już 23 chętnych. Gmina otrzymała również dotację na zapewnienie przez 3 lata środków na utrzymanie placówki. Dzięki temu rodzice będą mogli ponosić mniejsze koszty utrzymania dzieci w żłobku. 

Reklama

- Bardzo się cieszymy z tej inwestycji. Po pierwsze odpowiada ona na potrzeby młodych małżeństw, a po drugie też pokazuje, że w sposób logiczny i sensowny potrafiliśmy zagospodarować budynek po dawnej szkole - opowiada gospodarz gminy.

Raz w tygodniu odbywają się rady budowy na terenie żłobka, gdzie uzgadnianych jest szereg różnych elementów, jak choćby kolor płytek i ścian, tak aby estetycznie dobrać wszystkie elementy wyposażenia, żeby podobały się dzieciom oraz rodzicom. “Kobiece oko” jest tutaj nieocenioną pomocą, dlatego wójt chętnie korzysta z rad swoich pracowników, sekretarz Iwony Napieraj i kierownika ds. Inwestycji i Rozwoju, Joanny Pazgan.

Reklama

Tysiąclatka wielu pokoleń

Prace mają zakończyć się w połowie sierpnia. Do tego dochodzi jeszcze jego wyposażenie we wszystkie niezbędne elementy do jego prawidłowego funkcjonowania. Mebli, sprzętu AGD czy zabawek. Wszystkie przedmioty muszą spełniać rygorystyczne wymogi, i mieć odpowiednie certyfikaty. Pozostają jeszcze odbiory, Państwowej Straży Pożarnej, Sanepidu i Urzędu Dozoru Technicznego w przypadku windy. W urzędzie gminy rozpisano także konkurs na dyrektora placówki. Gmina stawia na doświadczenie w pracy z dziećmi oraz na umiejętność kierowania zespołem. W placówce będzie zatrudnionych około pięć opiekunek i jedna woźna.

Reklama

- Oczekiwań ze strony rodziców jest zawsze dużo, spotykam się z tym dość często jako organ prowadzący trzy szkoły. Żłobek będzie podlegał bezpośrednio pod wójta, więc będę się starał, aby ta nowa instytucja mogła spełnić nadzieję młodych rodziców. A młode mamy chcą jak najszybciej wrócić na rynek pracy, dlatego tych pytań, kiedy będzie ruszał żłobek jest sporo. Liczymy, że we wrześniu będziemy mogli przyjąć pierwszych maluszków.
Cieszę się też, że już niedługo budynek szkoły z 1961 roku, jedna z wielu tysiąclatek, po gruntownej przebudowie, dalej będzie gromadził w swoich murach dzieci, tylko już te nieco młodsze - podkreśla Jacek Olczyk.
 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości