W gminie Czarnożyły trwa realizacja dużego zadania pod nazwą „Rozwój infrastruktury sportowo – rekreacyjnej na terenach popegeerowskich”. W jego ramach powstają m. in. stadion w Czarnożyłach oraz boiska wielofunkcyjne przy szkołach w Łagiewnikach i Wydrzynie. Prace przy tych obiektach są już bardzo mocno zaawansowane.
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w gminie tej realizowano wiele zadań bardzo ważnych dla dalszego jej rozwoju. Inwestowano głównie w kanalizację, wodociągi i drogi, które pochłaniały duże środki. W tej sytuacji na drugi plan zeszło inwestowanie w inne dziedziny życia, m. in. w sport i rekreację. Teraz postanowiono to nadrobić.
- W czasie rozmów ze sportowcami i działaczami sportowymi, doszliśmy do wniosku, że ta nasza infrastruktura sportowa jest nieco zaniedbana – mówi wójt Andrzej Modrzejewski. - No i tak rzeczywiście jest, bo inwestując w wodociągi, czy kanalizację trochę o niej zapomnieliśmy. Ale wszystkiego naraz zrobić się nie da. Więc żeby to naprawić, w 2021 roku zleciliśmy wykonanie projektu stadionu w Czarnożyłach, a w 2022 – kolejne projekty na boiska wielofunkcyjne przy szkołach w Łagiewnikach i Wydrzynie.
W planach był również remont boiska wielofunkcyjnego w Czarnożyłach, które znajduje się w pobliżu budowanego stadionu.
Mając dokumentację tych obiektów i kosztorysy projektowe, gmina rozpoczęła starania o środki zewnętrzne na ich realizację. Tutaj z pomocą przyszedł rządowy program „Polski Ład” dla samorządów, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Czarnożyły złożyły tu wniosek na 3 mln zł. Otrzymały 98 procent tej kwoty, czyli 2,94 mln zł.
- Następnym etapem było ogłoszenie przetargu – wyjaśnia Andrzej Modrzejewski. - Okazało się, że cała ta inwestycja ma kosztować 4,8 miliona złotych, bo włączyliśmy w nią jeszcze remont boiska wielofunkcyjnego w Czarnożyłach. W tej sytuacji gmina musiałaby dołożyć niemal dwa miliony. Niestety, nie mieliśmy takich środków, więc musieliśmy zmodyfikować nasze plany. Remont tego boiska ograniczyliśmy tylko do wymiany ogrodzenia i piłkochwytów. I w kolejnym ogłoszonym przetargu uzyskaliśmy cenę blisko 3,5 miliona złotych. Na taką było już nas stać. Musieliśmy dołożyć tylko pół miliona.
Wykonawcą robót została firma Usługi Ogólnobudowlane Jarosław Błach z Pątnowa, z którą w końcu maja tego roku podpisano umowę. Dzisiaj prace są już mocno zaawansowane.
Boiska w Łagiewnikach i Wydrzynie są prawie ukończone. Do zrobienia pozostały jeszcze tylko roboty wykończeniowe i zamontowanie niezbędnego sprzętu. Każde z nich ma wymiary 40 m x 20 m oraz poliuretanową nawierzchnię. Będzie można na nich grać w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa.
- Przy tych szkołach brakowało takich boisk – wyjaśnia wójt. - Były tam boiska trawiaste, zwykłe łączki, na których dzieci miały zajęcia sportowe. Dodatkowo ani w Łagiewnikach, ani w Wydrzynie nie ma sal gimnastycznych, dlatego podjęliśmy decyzję, o budowie tych boisk. Chcemy, żeby przyciągały one również młodzież.
- O takim obiekcie marzyliśmy od dawna – uśmiecha się Sylwia Marciniak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach. - Do tej pory nie mieliśmy tu odpowiednich warunków do przeprowadzania lekcji wychowania fizycznego z prawdziwego zdarzenia. Boisko, które użytkowaliśmy, ze względu na nawierzchnię, utrudniało to. Teraz na tym nowym będzie można już robić wuefy na sto procent, prowadzić różne gry zespołowe. Dzieci bardzo się z tego cieszą.
Daleko posunięte są również prace przy obiektach, które powstają na kompleksie rekreacyjno – sportowym w Czarnożyłach. Ten 5-hektarowy teren, który gmina pozyskała kilka lat temu od Agencji Rolnej Skarbu Państwa, został już wcześniej w znacznym stopniu zagospodarowany. Powstały wtedy tu plac zabaw, altana, siłownia napowietrzna, boisko wielofunkcyjne oraz takie do piłki plażowej. Teraz trwa drugi etap wypełniania tego miejsca obiektami sportowo – rekreacyjnymi. A najważniejszym z nich jest wspomniany stadion. Tutaj na płycie boiska zamontowane już zostały urządzenia do nawadniania, rozłożona siatka na krety, a wokół zrobiona jest już 400-metrowa bieżnia z mączki ceglanej. Mocno zaawansowane są też prace przy trybunach. W pobliżu stadionu wylany został tor do jazdy na rolkach. Ma on kształt pętli o długości ponad 200 m i szerokość 2 m. Na pewno będzie wielką atrakcją całego kompleksu. Planowane jest jeszcze usypanie górki ziemnej dla saneczkarzy i budowa drugiej altanki.
- Chcielibyśmy, aby ta inwestycja zakończyła się w styczniu – mówi wójt Modrzejewski. - Zobaczymy jednak, czy warunki pogodowe na to pozwolą. Ale przekazanie do użytku stadionu i innych obiektów powstających obok, na pewno będzie musiało troszkę poczekać. Bo tam zasiejemy trawę, która musi się zazielenić, odpowiednio ukorzenić, by nie uległa zniszczeniu. A na to potrzebny jest czas. Sądzę, że takie pełne użytkowanie będzie możliwe dopiero w drugim półroczu.
Przy kompleksie powstaje również budynek, w którym znajdą się m. in. szatnie dla sportowców. Ale ta inwestycja budowana jest już w ramach innego zadania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze