Reklama

Chcą inwestować w infrastrukturę sportową

Jeszcze w tym roku zostanie wykonana dokumentacja projektowa dla obiektów sportowych przy szkołach w gminie Biała. Radni zabezpieczyli w budżecie na ten cel środki w wysokości 135 tys. zł. Ta kwota ma pozwolić na opracowanie planów technicznych budowy dwóch sal gimnastycznych, w Młynisku i Naramicach, oraz boiska sportowego w Białej.

Po 60 tys. zł na projekty sal przy Publicznej Szkole Podstawowej w Młynisku i Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach oraz 15 tys. zł na opracowanie dokumentacji na boisko przy Publicznej Szkole Podstawowej w Białej to pierwszy krok, aby w perspektywie kilku lat baza sportowa w gminie Biała nareszcie się rozrosła. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, czekają na to z niecierpliwością. Lekcje wychowania fizycznego na szkolnych korytarzach nie licują z nowoczesnym podejściem do edukacji.
- Tak naprawdę te inwestycje w sale powinny być już dawno wykonane, porównując inne gminy, które mają tego typu obiekty, zauważamy, że samorządy posiadają infrastrukturę nowocześniejszą od nas – mówi wójt Białej, Aleksander Owczarek, podkreślając, że poza ogromną halą w Białej, gmina budowli sportowych nie ma.
- Na tą halę dowozimy dzieci na wf, po to, żeby widziały jak wygląda taka lekcja na sali. Żeby 15-latkowie, którzy idą do szkoły średniej, mieli o tym pojęcie – kwituje wójt. 
- Jako samorząd dojrzeliśmy do tego, żeby zacząć myśleć o salach gimnastycznych przy dwóch szkołach w Młynisku i Naramicach – podkreśla Owczarek.
Z kolei pomysł, aby w bielskiej podstawówce zaczęło funkcjonować wystandaryzowane boisko, nie jest nowy. Jego historia rozpoczęła się ponad 20 lat temu, jednak planów nigdy nie zrealizowano.
- Dokumentacja projektowa była i sam pomysł budowy tego obiektu tlił się przez lata, ale kiedy objąłem stanowisko wójta, dokumenty straciły aktualność – podaje włodarz Białej.
- Chyba nawet nie było pozwolenia na budowę. Teraz ten projekt jest przestarzały, mapy są na pewno nieaktualne, tak samo jak rozwiązania projektowe. Należy wykonać świeżą inwentaryzację, zaprojektować elektrykę, bo chcemy, aby obiekt był oświetlony. Jednym słowem należy zrobić całą dokumentację na nowo. Liczymy, że zabezpieczone środki w kwocie 15 tys. zł, będą wystraczające – zaznacza Owczarek.
- W tej chwili obok szkoły jest plac, gdzie rośnie trawa i są ustawione bramki, ale zamierzamy wybudować coś na kształt „orlika”.
Zadowolenia z planów samorządowców nie ukrywa Tomasz Czarny, dyrektor PSP w Naramicach. Jak mówi czuje, że rodzice nowej sali oczekują. W tej chwili zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na małej salce, która nie spełnia wszystkich potrzeb. W szkole brakuje również miejsca, gdzie dzieci mogłyby się swobodnie przebrać.
- Bardzo byśmy tego chcieli, aby w Naramicach została wybudowana sala z prawdziwego zdarzenia – komentuje Czarny.
- W roku szkolnym, jeśli tylko pozwala na to pogoda, zajęcia odbywają się na zewnątrz. W momencie, kiedy aura nie sprzyja, przenosimy się na salę, której wymiary odpowiadają właściwie sali lekcyjnej. Niektóre lekcje wychowania fizycznego, szczególnie w najmłodszych klasach, odbywają się po prostu na korytarzu – podaje dyrektor.
- Dzieci nie mają zaplecza, aby się do wf-u przygotować. Nie ma miejsca, aby mogły się przebrać. Zazwyczaj chłopcy zmieniają stroje w szatni, gdzie uczniowie zostawiają wierzchnie okrycia, a dziewczynki idą do sali lekcyjnej.
Tomasz Czarny liczy, że już wkrótce te niedogodności będą pieśnią przeszłości. Tymczasem gmina jest mocno obciążona finansowo inwestycjami jak kanalizacja czy planowana modernizacja hydroforni. O ile nie uda im się uzyskać zewnętrznego dofinansowania, ambitne plany, dotyczące rozbudowy bazy sportowej, będą musiały zaczekać.
- Chcemy mieć gotowy projekt jeszcze w tym roku, aby móc aplikować o środki zewnętrzne - zaznacza wójt Owczarek.
Być może Biała będzie starała się zdobyć pieniądze w ramach dotacji z „Nowego Ładu”, a może będą celowali w programy, które już funkcjonują.
- Jeśli Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uruchomi w przyszłym roku program „Sportowa Polska”, który jest dedykowany rozwojowi lokalnej infrastruktury sportowej, będziemy do niego aplikować – podaje Agnieszka Wasińska, kierownik Gminnego Centrum Usług Wspólnych.
- Gmina może złożyć wniosek kompleksowy na wszystkie obiekty. Dofinansowanie z tego programu mogłoby wynieść ok. 50 proc. wartości inwestycji.
Samorządowcy nie posiadają jeszcze kosztorysu planowanych budów. Te powstaną pod koniec roku, kiedy gotowe będą dokumenty planistyczne.


Magdalena Lizurej
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości