Reklama

Do regionu trafią miliony na budowę kanalizacji

Drogi, chodniki i kanalizacja – te słowa spędzają sen z powiek niejednemu samorządowcowi. Rozwój cywilizacji sprawił, że dostęp do podstawowej infrastruktury jest uważany za prawo. Jednocześnie inwestycje w te instalacje są kosztowne i samofinansowanie budowy dróg czy kanalizacji, jest praktycznie niewykonalne dla samorządów, których budżety to nierzadko zaledwie kilkadziesiąt milionów. Po zabezpieczeniu pieniędzy na działalność bieżącą i zadania własne, zostaje tylko niewielki procent na inwestycje. Jedyna okazja do wykonania kosztowych zadań, to zdobycie pieniędzy z zewnątrz. 9 marca łódzki Urząd Marszałkowski ogłosił listę zadań, które spełniły warunki przyznania pomocy dla operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa”. Cztery pierwsze miejsca zajęły gminy z naszego terenu.

Pomiędzy 20 lipca, a 17 września ubiegłego roku trwał nabór do  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa”,  w ramach działania ,,Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich"/poddziałania ,,Wsparcie inwestycji  związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną  i w oszczędzanie energii". Wpłynęło ponad 80 wniosków, z czego na dofinansowanie może liczyć  37 najwyżej punktowanych. Cztery pierwsze miejsca zajęły  projekty samorządów z naszego terenu. Do Pątnowa trafi 138 405zł na rozbudowę systemu gospodarki wodno-ściekowej w gminie poprzez budowę sieci wodociągowej w Kluskach i Załęczu Wielkim oraz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków w Kałużach, do Białej 2 mln zł na przebudowę stacji uzdatniania wody w Naramicach oraz budowę kanalizacji sanitarnej w Białej-Parceli, Wierzchlas dostanie 2 mln zł na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie gminy oraz zakup wyposażenia, służącego tworzeniu inwestycji, a Strzelce Wielkie mogą liczyć na 2 mln zł na sfinansowanie przebudowy istniejącego układu technologicznego uzdatniania i tłoczenia wody w budynku stacji uzdatniania wody "Dębowiec" oraz budowę odcinka sieci kanalizacji sanitarnej i przyłączami na ul. Kalinowej w Strzelcach Wielkich.
Ponad to na dofinansowanie załapały się na 30 miejscu Lututów, zgarną 926 741 zł na rozbudowę z przebudową oczyszczalni ścieków i rozbudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączem w Lututowie oraz Mokrsko na miejscu 34 z projektem modernizacji systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie Mokrsko i dofinansowaniem w wysokości  1 909 891 zł. 
Na 40 miejscu znalazła się gmina Ostrówek, która chciała zdobyć 652 462,00 na budowę sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami i przepompowniami ścieków w Nietuszynie, Bolkowie czyli  III etap zadania  „ Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami i przepompownią ścieków w miejscowości Nietuszyna”. Z kolei na 43 miejscu sklasyfikowano projekt gminy Pajęczno na modernizację stacji uzdatniania wody w Jankach wraz z budową pojedynczych systemów oczyszczania ścieków na posesjach mieszkańców gminy Pajęczno, chcą 1 203 321 zł. Być może te dwie ostatnie gminy dostaną pieniądze, jeśli okaże się, że po przetargach inne samorządy nie wykorzystają całej puli pieniędzy. Szans na środki nie mają natomiast ci, których wnioski oceniono niżej czyli Galewice, Osjaków Czarnożyły, Czastary i Rząśnia.
Ryszard Turek, wójt Ostrówka,  nie ukrywa, że liczy na dodatkowe rozdanie.
- Jeżeli pojawią się środki w ramach oszczędności poprzetargowych, do końca roku jest jeszcze możliwość podpisania umowy – zaznacza. Turek akcentuje, że gmina ma ambitne plany skanalizowania kolejnych miejscowości. Są one jednak kosztowne. Kanalizacja Skrzynna została wyceniona na 7 mln, a Nietuszyny na 5,5 mln. Na kanalizację czekają też obszary, na których miała istnieć kopalnia. Zastrzyk gotówki trafił do Ostrówka poprzez dofinansowania z rządowego programu Funduszu Inwestycji Lokalnych. Aplikują również o środki zewnętrzne. Nie zawsze spełniają jednak warunki, jeśli chodzi np. o gęstość zaludnienia.  
Samorządowcy z Białej od jakiegoś czasu zdawali sobie sprawę, że czeka ich gruntowny remont hydroforni w Naramicach. 
- Stan techniczny urządzeń jest taki, że gmina może w niedalekiej przyszłości mieć problem z dostawą wody – powtarzał wójt, Aleksander Owczarek.
- Ta potrzeba jest bezdyskusyjna.
Teraz czekają na zakończenie formalności jeśli chodzi o przyznanie środków.
- Składaliśmy wniosek na przebudowę i termomodernizację  hydroforni w Naramicach i kawałka, niecały kilometr, kanalizacji na drodze powiatowej w kierunku Wiktorowa – przypomina wójt.
- Wniosek był składany przez urząd, tylko i wyłącznie. Opracował go właściwie pan Marek Pluskota i bez udziału czy wsparcia firm doradczych z zewnątrz – podkreślał.
-  Cieszymy się, bo będzie to duży postęp, a chcę powiedzieć, że do tego mamy zamiar jeszcze w tym roku zrobić domknięcie między Kącikiem a Kopydłówkiem. To też, żeby cała gmina miała bezpieczeństwo podania i właściwego ciśnienia wody. Jak dojdzie do tego ta zmodernizowana, czy przebudowana całkowicie, hydrofornia, to  można powiedzieć, że na kilkanaście następnych lat będziemy mieli wodę o właściwych parametrach -  akcentuje.
Cała inwestycja w Białej jest wyceniona na prawie 4 mln zł.     Na milion więcej obliczono koszty przebudowy hydroforni  „Dębowiec” w gminie Strzelce Wielkie. 
- Kosztorys przed ogłoszeniem przetargu będziemy jeszcze aktualizować – zaznacza wójt Marek Jednak.
- Istniejąca przepompownia jest przestarzała, nieekonomiczna i energożerna. Nie przechodziła gruntownych remontów od niemal 40 lat. Regularnie są zakładane nakładki, żeby uniknąć awarii, niedawno też był remont odżelaziaczy.  Jest jednak potrzeba gruntownej modernizacji – podaje, przypominając, że „Dębiec” to jedyna stacja uzdatniania wody w okolicy. 
Wójt Jednak informuje, że z budżetu gminy samorząd, jeśli wszystko  pójdzie po ich myśli, dołoży z gminnej kasy tylko około 1 mln. Jeden milion już pozyskali z FIL, teraz liczą na kolejny w trzecim rozdaniu. Z kolei budowa kanalizacji na ul. Kalinowej, to ukłon w stronę tych, którzy chcieliby się tutaj osiedlić. Póki co w ciągu drogi znajduje się tylko kilka domów, ale teren jest przeznaczony pod rozbudowę. 


Magdalena Lizurej
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości