Reklama

Gmina zmienia się na lepsze

Choć nastały trudne czasy, to w gminie Siemkowice inwestycje idą pełną parą. Tylko w tym roku ten mały samorząd w powiecie pajęczańskim, pozyskał kilkanaście milionów złotych, zrealizował wiele ważnych zadań, a kolejne rozpoczął. Wójt Zofia Kotynia i radny powiatowy Tadeusz Ślusarek z dumą prezentują nowe zaplecze sportowe na finiszu budowy. Chwalą się także pracami remontowymi w dworze, który od lat „wołał” o rewitalizację i w końcu się jej doczekał.

Drogi, wodociągi i kanalizacja – wyczekiwane przez mieszkańców
2022 rok obfitował w wiele ważnych inwestycji w gminie Siemkowice. Jednym z istotnych zadań była budowa kolejnego odcinka kanalizacji sanitarnej na ul. Dworcowej w Siemkowicach. W ramach zadania powstała sieć kanalizacji sanitarnej  o długości ok. 800 m.b. oraz przykanaliki od sieci głównej do granicy działek.  Wartość robót wyniosła 685 152 zł brutto.
- Otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi Zofia Kotynia, wójt gminy Siemkowice.
- W tym roku wykonujemy już dokumentację projektową dla miejscowości Ożegów.  Projektowana sieć będzie podłączona do oczyszczalni w Siemkowicach – podaje wójt.
Łączna długość projektowanej sieci sanitarnej to ok. 8 km.
Jeszcze istotniejsza była przebudowa ulicy Widawskiej wraz z budową chodników. W ramach dofinansowanego przez Urząd Wojewódzki zadania gmina wykonała  przebudowę jezdni, zbudowano też chodniki, pobocza i zjazdy do posesji oraz system odwodnienia. Zostały wykonane 44 zjazdy indywidualne i jeden publiczny, chodniki o szerokości 2 m z lokalnymi zwężeniami w rejonie przeszkód terenowych. Długość przebudowywanego odcinka wynosi ponad 546 metrów. 
- To było bardzo wyczekiwane przez mieszkańców zadanie. Otrzymaliśmy duże dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego – mówi Tadeusz Ślusarek i zaznacza, że była to dla niego ważna sprawa, bo wcześniej, na tym odcinku, została wymieniona rura wodociągowa wraz z przyłączami.
- Wykonaliśmy tam też kanalizację z przyłączami do budynków, na odcinku ok. kilometra, wraz z przepompownią ścieków.
Wartość całkowita zadania to 1 057 400 zł.  Lwią część kosztów pokryła dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie  757 tys. zł., pozostała część to wydatek własny gminy.  
Ważna dla mieszkańców gminy Siemkowice była także przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych relacji Laski  - Radoszewice. Długość przebudowywanego odcinka to 999 metrów. W projekcie założono jezdnię o szerokości 4 m, szerokość poboczy – 0,75 m. We własnym zakresie gmina wykonała już podbudowę z kruszywa, za kwotę ok. 150 tys.  zł. Na dywanik asfaltowy ogłosiła przetarg. Ofertę złożyły  cztery firmy, a najniższa opiewa na kwotę 495 999,99 zł. Na to zadanie samorząd otrzymał dofinansowanie z budżetu Województwa Łódzkiego, w kwocie 280 tys. zł. Pozostały koszt zostanie zabezpieczony w budżecie gminy.
Przebudują ośrodek zdrowia – trudno było znaleźć wykonawcę
Gmina Siemkowice w ramach konkursu „Rosnąca odporność” otrzymała milion złotych nagrody. Te pieniądze przeznaczono na  przebudowę  Ośrodka Zdrowia w Siemkowicach. 
- Mieliśmy duży problem ze znalezieniem wykonawcy, ponieważ do przetargu nie przystąpiła żadna firma – przyznaje wójt Zofia Kotynia.
Ostatecznie w trybie zamówienia z wolnej ręki, po przeprowadzonych negocjacjach, jeszcze w sierpniu, szefowa siemkowickiego urzędu podpisała umowę z firmą JORG z Działoszyna. Wartość zadania to kwota 935 tys. zł. Za tę kwotę ma zostać wykonana przebudowa dachu (obecnie jest stropodach), remont piwnicy na pomieszczenia socjalne, gabinet lekarski, platforma dla osób z niepełnosprawnością, wymiana drzwi wejściowych zewnętrznych i instalacji elektrycznej, przebudowa schodów wejściowych oraz odnowiona elewacja. 

Coś dla sportu i rekreacji – zaplecze jest, hala wkrótce…
O budowie zaplecza sportowego z prawdziwego zdarzenia marzyli od lat nie tylko zawodnicy GLKS Siemkowice. 
- Brak działki pod budynek oraz ograniczony budżet, przesunął w czasie powstanie takiego obiektu – wyjaśnia Zofia Kotynia.
W końcu jednak gmina kupiła działkę w pobliżu boiska sportowego, przygotowała projekt budowlany i w ubiegłym roku rozpoczęła budowę. Zaś w 2022 roku prace są kontynuowane i ostatecznie będą zakończone jeszcze w tym roku.  Wartość zadania to kwota 795 tys. zł. Inwestycja jest realizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, w ramach programu „Infrastruktura sportowa Plus”. W roku 2021 gmina otrzymała na I etap 70 tys. zł, a w roku 2022, na II etap, 90 tys. zł . Pozostały koszt inwestycji gmina pokryje ze środków własnych.
Ale jeśli idzie o sport i rekreację, szefowa siemkowickiego urzędu ma dla mieszkańców jeszcze lepszą wiadomość. Pisaliśmy już o tym na łamach „Kulis …”, ale być może jeszcze ktoś nie wie, że gmina otrzymała olbrzymie dofinansowanie na budowę hali sportowej na miarę XXI wieku. Obecnie dzieci w Szkole Podstawowej w Siemkowicach mają do dyspozycji halę namiotową, w której latem jest gorąco, a zimą zimno. Teraz ma ona zostać rozebrana i przeniesiona do innej wsi. A w jej miejscu powstanie obiekt, o którym wielu mieszkańcom nawet się nie śniło…
Oczekiwana od wielu pokoleń inwestycja ma być zrealizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Opracowany przez gminę program funkcjonalno-użytkowy zakłada budowę hali sportowej pełnowymiarowej, która będzie dostosowana do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego i różnorodnych zajęć ruchowych dla uczniów z terenu całej gminy, organizowania imprez sportowych propagujących zdrowy styl życia, szkolnych imprez pozasportowych: akademii okolicznościowych, olimpiad i konkursów przedmiotowych, bądź też uroczystości gminnych. 
Nowa hala zlokalizowana będzie przy Szkole Podstawowej w Siemkowicach, co z towarzyszącym obiektem sportowym „Orlik” oraz placem zabaw dla dzieci, ma stanowić idealne połączenie funkcjonalne. 
- Realizacja tego zadania, podobnie jak wielu innych, nie byłaby możliwa bez pieniędzy zewnętrznych – zaznacza wójt Zofia Kotynia i podkreśla, że w ich zdobyciu ważną rolę odegrał poseł Paweł Rychlik, który wspierał szefową tutejszego urzędu niemal na każdym etapie pisania i składania wniosku.
W ramach programu Polski Ład gmina na to zadanie otrzymała dofinansowanie w kwocie 9 mln 500 tys. zł.

Reklama

Mniejsze inwestycje, nie znaczy mniej ważne
Gmina podejmuje także wiele mniejszych inwestycji, a także wspiera w działaniach lokalne stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Jednym z mniejszych zadań, w którym swój udział zaznaczył także gmina, jest adaptacja budynku w Delfinie na świetlicę wiejską. 
- W poprzednich latach  wyremontowaliśmy w budynku byłej szkoły salę spotkań dla mieszkańców sołectwa Delfina. W tym roku  postawiliśmy ściany działowe, by zrobić pomieszczenia na sanitariaty, a w roku następnym Stowarzyszenie Aktywna Delfina będzie realizować projekt,  w ramach którego będą wykonywane prace wykończeniowe w sanitariatach, na korytarzu, a także remont zaplecza kuchennego – informuje Zofia Kotynia.
Stowarzyszenie Aktywna Delfina otrzymało na ten cel dofinansowanie w kwocie ok. 50 tys. zł.
Innym małym krokiem gospodarczym, była realizacja zadania „Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez rewitalizację akacjowego parku w miejscowości Siemkowice”. Pod tą skomplikowaną nazwą, kryje się prosta inwestycja, w ramach której został wykonany  remont dojścia do cmentarza oraz parku przy nim w Siemkowicach. Przeprowadzono konserwację i renowację istniejących drzew oraz nasadzenie nowych, wykonano dywanik asfaltowy oraz obustronnie położono chodniki. Wartość zrealizowanych robót to  112 tys. 435 zł.
W 2022 roku zakończył się też remont Szkoły w Lipniku. Na ten cel wydano kilkaset tysięcy złotych. Także w tym roku został zakończony remont Urzędu Gminy.
- Jest wykończona klatka schodowa, oświetlenie i korytarze na pierwszym piętrze – zaznacza Tadeusz Ślusarek i dodaje, że to też jest ważna sprawa dla mieszkańców, którzy przecież korzystają z tego obiektu.

Wisienka na torcie, czyli remont dworu
Inwestycją, która na wiele lat odmieni gminę i pozwoli na jej szeroką promocję, jest rewitalizacja dworu obronnego i założenia parkowego w Siemkowicach. 
Oczywiście to wielkie zadanie, nie mogłoby być zrealizowane bez udziału pieniędzy pozyskanych z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. A dofinansowanie jest olbrzymie i stanowi kwotę 6 mln 750 tys. zł. Całkowita wartość zadania to ponad 8 milionów złotych. Zatem gmina będzie musiała znaleźć w urzędowej kasie ok. 1 mln 250 tys. zł na ten cel.
Umowa na realizację zadania została podpisana na początku maja 2022 r. Przewidywany termin realizacji inwestycji to listopad 2023 r. 
Trwa kompleksowa modernizacja pomieszczeń dworu oraz rewitalizacja zabytkowego parku. Po remoncie, we wnętrzach dworu zlokalizowane będą sale: recepcyjna, biblioteczna, warsztatowa i projekcyjno-taneczna. A poddasze dworu pozostanie nieużytkowe. W alkierzu planuje się pomieszczenia sanitariatów i komunikacji. 
- Prace idą zgodnie z harmonogramem – zapewnia Tadeusz Ślusarek, szef wydziału inwestycji, a jednocześnie radny powiatu.
Swoją siedzibę w dworze ma mieć nowo utworzony Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Publiczna Biblioteka.
- Cieszymy się bardzo, że to miejsce będzie w końcu zagospodarowane. Mam nadzieję, że będzie dobrze służyć mieszkańcom do spotkań i innych aktywności – mówi gospodyni gminy.
Również w przypadku tej inwestycji wójt Zofia Kotynia nie szczędzi miłych słów w stosunku do posła z Wielunia.
- Trzeba zaznaczyć, że gdyby nie pomoc Pawła Rychlika, to na pewno nie udałoby się pozyskać tych ogromnych pieniędzy – zaznacza przedstawicielka lokalnego samorządu.
- Jak widać, jest możliwa współpraca ponad podziałami politycznymi. Mimo, że reprezentujemy z posłem różne środowiska polityczne, zawsze możemy w gminie Siemkowice na niego liczyć – podsumowuje wójt Zofia Kotynia.

Reklama

 

Sławomir Rajch
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości