Reklama

Na czym chce oszczędzać burmistrz Działoszyna

Olbrzymi wzrost cen energii spędza sen z powiek niejednemu włodarzowi. Utrzymanie obiektów należących do miasta czy gminy stanowi coraz większy problem. Remedium na problemy z drogą energię znalazł np. burmistrz Działoszyna Rafał Drab. – Zakładamy instalacje fotowoltaiczne na wszystkich naszych obiektach i dzięki temu możemy zaoszczędzić rocznie nawet milion złotych – wylicza szef działoszyńskiego ratusza.

Miasto i Gmina Działoszyn otrzymała dofinansowaniem na „Instalacje fotowoltaiczne w obiektach i infrastrukturze publicznej Miasta i Gminy Działoszyn ETAP II". Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, po rozpatrzeniu wniosku złożonego z dziedziny Ochrona Powietrza, podjął uchwałę nr 7080/2023 w sprawie przyznania dotacji na realizację zadania w wysokości 828 225 zł i tyle miasto dostane na realizację założenia. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 1 400 000 zł. Różnicę gmina pokryje ze środków własnych, ale jak mówi burmistrz Rafał Drab, to właściwie nie jest wydatek, a dobra inwestycja. Dlaczego? Bo oszczędności z tytułu montażu fotowoltaiki będą ogromne. Zdaniem włodarza, mogą sięgnąć nawet miliona złotych rocznie.

Wniosek dotyczy dziewięciu instalacji PV, które zostaną zamontowane głównie na obiektach zarządzanych przez ZWiK w Działoszynie oraz na budynku Urzędu Miasta i Gminy Działoszyn.

Reklama

A nowe instalacje powstaną na obiektach: Centrum Obsługi Turystycznej w Działoszynie, przy ul. Skarbczyńskich, budynek Przystani Kajakowej w Działoszynie, przy Grunwaldzkiej, na oczyszczalni ścieków w Trębaczewie, ul. Dojazdowa 12, a także na ujęciach wody w Trębaczewie, Raciszynie, Szczytach i Niżankowicach. Nowe instalacje PV zostaną zamontowane także na budynku administracyjnym ZWiK w Działoszynie, przy ul. Częstochowskiej oraz na budynku ratusza.

- Będziemy mogli znacznie zredukować wydatki na energię elektryczną. Bo nie chodzi tylko o oświetlenie w placówkach, ale także o różnego rodzaju sprzęty na prąd – mówi Rafał Drab.

Reklama

- W niektórych przypadkach energią elektryczną z fotowltaiki będzie także podgrzewana woda.

To dobra wiadomość dla gminy Działoszyn, szczególnie dlatego, że w ciągu ostatnich lat trzykrotnie zwiększyły się koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej.

- Opłaty za energię wzrosły nam o 300 procent. Dlatego musieliśmy zrobić coś, żeby wprowadzić oszczędności – tłumaczy szef działoszyńskiego ratusza i dodaje, że zaoszczędzone pieniądze można wydać na inne inwestycje, a potrzeb w mieście i gminie nie brakuje.

Reklama

Drab zaznacza, że jeśli pojawią się możliwości zdobycia dofinansowania na magazyny energii, to także będzie się o nie starał, a to już całkowicie obniżyłoby wydatki gminy za energię elektryczną.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości