Olbrzymi wzrost cen energii spędza sen z powiek niejednemu włodarzowi. Utrzymanie obiektów należących do miasta czy gminy stanowi coraz większy problem. Remedium na problemy z drogą energię znalazł np. burmistrz Działoszyna Rafał Drab. – Zakładamy instalacje fotowoltaiczne na wszystkich naszych obiektach i dzięki temu możemy zaoszczędzić rocznie nawet milion złotych – wylicza szef działoszyńskiego ratusza.
Miasto i Gmina Działoszyn otrzymała dofinansowaniem na „Instalacje fotowoltaiczne w obiektach i infrastrukturze publicznej Miasta i Gminy Działoszyn ETAP II". Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, po rozpatrzeniu wniosku złożonego z dziedziny Ochrona Powietrza, podjął uchwałę nr 7080/2023 w sprawie przyznania dotacji na realizację zadania w wysokości 828 225 zł i tyle miasto dostane na realizację założenia. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 1 400 000 zł. Różnicę gmina pokryje ze środków własnych, ale jak mówi burmistrz Rafał Drab, to właściwie nie jest wydatek, a dobra inwestycja. Dlaczego? Bo oszczędności z tytułu montażu fotowoltaiki będą ogromne. Zdaniem włodarza, mogą sięgnąć nawet miliona złotych rocznie.
Wniosek dotyczy dziewięciu instalacji PV, które zostaną zamontowane głównie na obiektach zarządzanych przez ZWiK w Działoszynie oraz na budynku Urzędu Miasta i Gminy Działoszyn.
A nowe instalacje powstaną na obiektach: Centrum Obsługi Turystycznej w Działoszynie, przy ul. Skarbczyńskich, budynek Przystani Kajakowej w Działoszynie, przy Grunwaldzkiej, na oczyszczalni ścieków w Trębaczewie, ul. Dojazdowa 12, a także na ujęciach wody w Trębaczewie, Raciszynie, Szczytach i Niżankowicach. Nowe instalacje PV zostaną zamontowane także na budynku administracyjnym ZWiK w Działoszynie, przy ul. Częstochowskiej oraz na budynku ratusza.
- Będziemy mogli znacznie zredukować wydatki na energię elektryczną. Bo nie chodzi tylko o oświetlenie w placówkach, ale także o różnego rodzaju sprzęty na prąd – mówi Rafał Drab.
Reklama- W niektórych przypadkach energią elektryczną z fotowltaiki będzie także podgrzewana woda.
To dobra wiadomość dla gminy Działoszyn, szczególnie dlatego, że w ciągu ostatnich lat trzykrotnie zwiększyły się koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej.
- Opłaty za energię wzrosły nam o 300 procent. Dlatego musieliśmy zrobić coś, żeby wprowadzić oszczędności – tłumaczy szef działoszyńskiego ratusza i dodaje, że zaoszczędzone pieniądze można wydać na inne inwestycje, a potrzeb w mieście i gminie nie brakuje.
Reklama
Drab zaznacza, że jeśli pojawią się możliwości zdobycia dofinansowania na magazyny energii, to także będzie się o nie starał, a to już całkowicie obniżyłoby wydatki gminy za energię elektryczną.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze