Koniec roku to doskonały moment na podsumowanie wielu spraw związanych z naszym regionem, także w zakresie inwestycji. Z tego powodu zapytaliśmy lokalnych włodarzy, jakie ich zdaniem są najważniejsze zadania zrealizowane przez gminy w minionym roku. Zgadzacie się z tymi wyborami?
Gminy powiatu wieluńskiego
Biała
Wójt Białej Aleksander Owczarek wskazuje, że w minionym roku najważniejsze były inwestycje wodno-kanalizacyjne. Na terenie gminy uruchomiono oczyszczalnie ścieków, wykonano pierwsze odcinki nowej kanalizacji oraz zakończono przebudowę stacji uzdatnia wody w Naramicach. Wspominane zadania kosztowały gminę ok. 22 mln zł. Wójt przypomnia także, że w ciągu ostatnich trzech lat gmina dokonała wymiany oświetlenia ulicznego na ledowe.
Czarnożyły
Na rozwój gospodarki wodno-ściekowej postawiła także gmina Czarnożyły. Władze w ostatnim czasie zrealizowały rozbudowę stacji uzdatniania wody i budowę kanalizacji sanitarnej z przyłączami wraz z przepompownią ścieków w miejscowości Gromadzice i Stawek.
– W ramach trzech etapów inwestycji łącznie wykonano 140 nowych przyłączy. Tylko trzeci etap zadania kosztował gminę ponad 2,3 mln zł – mówi Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły.
Konopnica
Wójt Grzegorz Turalczyk twierdzi, że w minionym roku na wyróżnienie zasługują dwie inwestycje gminne. Zakończono budowę kanalizacji we Wrońsku oraz przeprowadzono termomodernizację budynku Urzędu Gminy wraz z wymianą źródła ciepła. Oba te zadania kosztowały samorząd blisko ok. 4,3 mln zł.
Mokrsko
Rozwój kanalizacji był także ważnym zadaniem dla włodarzy gminy Mokrsko. Na pytanie o najważniejszą inwestycję gminną w 2022 roku, wójt Zbigniew Dąbrówki odpowiedział, że była to właśnie budowa infrastruktury kanalizacyjnej w miejscowości Krzyworzeka.
Osjaków
Jarosław Trojan, wójt Osjakowa stwierdził, że ciężko jest mu wskazać jedno zadanie, które określiłby najważniejsza. W rozmowie z nami zdradził jednak, że najbardziej cieszą go inwestycje z zakresu ochrony środowiska. Przypomniał, że dzięki pozyskanym środkom mieszkańcy mogli wymienić swoje kotły na ekologiczne.
Ostrówek
W podobnym tonie wypowiada się Ryszard Turek, wójt gminy Ostrówek. Jak twierdzi, wszystkie inwestycje są ważne, choć wie, że ludzie szczególnie czekali na przebudowę drogi gminnej łączącej Ostrówek z gminą Lututów. Zadanie było dotowane z Polskiego Ładu i kosztowało ponad 2,5 mln zł.
Pątnów
Władze Pątnowa zaznaczają, że najważniejsze dopiero przed nimi. – W minionym roku za najważniejszy moment uważają rozpoczęcie budowy kanalizacji w Popowicach oraz Pątnowie – mówi Jacek Olczyk, wójt gminy. Podobnie jak w Ostrówku, także ta inwestycja jest dotowana z Polskiego Ładu – Programu Inwestycji Strategicznych.
Skomlin
W mijającym roku Gmina Skomlin wspólnie ze Starostwem Powiatowym zrealizowały remont drogi powiatowej na trasie Skomlin-Wróblew. Jak informuje wójt Grzegorz Maras, inwestycja ta jest warta 1,2 mln złotych, z czego blisko 960 tys. zł to środki pochodzące z Polskiego Ładu. Realizacja zadania miała na celu poprawę płynności, komfortu i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wierzchlas
Wójt Leszek Gierczyk zaznacza, że najważniejszą inwestycją 2022 roku była przebudowa stacji uzdatnia wody w Wierzchlesie. Choć realizacja zadania kosztowała zaledwie 2 mln zł, była to inwestycja niezwykle ważna z punktu funkcjonowania gminy.
Wieluń
- W 2022 roku została zakończona przebudowa ulicy Krakowskie Przedmieście wraz z budową dwóch rond oraz modernizacją placu Kazimierza Wielkiego. To moim zdaniem najbardziej widoczna inwestycja roku – mówi Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.
Gminy powiatu pajęczańskiego
Działoszyn
Realizacja kolejnego etapu projektu „Budowa Regionalnego Ośrodka Turystyki i Rekreacji w Działoszynie – inwestycja w infrastrukturę obszaru nadwarciańskiego”, to według burmistrza Rafała Draba najważniejszy inwestycyjny sukces samorządu ubiegłego roku.
Tylko teren „przy lesie” kosztował gminę nieco ponad 4,3 mln zł. Przypomnijmy, że Działoszyn zaczął inwestować w turystykę już kilka lat temu i od tego czasu sukcesywnie realizowane są kolejne projekty.
Kiełczygłów
Sekretarz gminy Kiełczygłów Marek Kula uważa, że najważniejszą inwestycją 2022 roku był remont drogi gminnej w Kuszynie. Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg udało się wyremontować trzy kilometry trasy za kwotę 1,3 mln zł. Wśród ważnych zadań wójt wymienia także termomodernizację urzędu gminy. W budynku pojawiła się również winda dla osób niepełnosprawnych.
Nowa Brzeźnica
W Nowej Brzeźnicy mają się czym pochwalić. W 2022 roku na terenie gminy uruchomiono Centrum Usług Środowiskowych, rozbudowano sieć wodociągową, zbudowano boisko wielofunkcyjne w Dubidzach oraz utworzony klub dziecięcy „Bajkowa Dolina”. Zadanie te są warte łącznie ponad 3,3 mln zł. Informacje w tej sprawie przekazał nam Piotr Skorupski z Urzędu Gminy w Nowej Brzeźnicy.
Pajęczno
- Zarówno z perspektywy kosztów, jak i korzyści dla mieszkańców, najważniejszym projektem realizowanym przez nasz samorząd były Odnawialne Źródła Energii – mówi Piotr Mielczarek, burmistrz Pajęczna.
- W ramach tego zadania za ok. 7 milionów złotych zainstalowaliśmy 304 instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do osób prywatnych, trzech instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, 163 instalacji kolektorów słonecznych i 46 kotłów na biomasę
Rząśnia
Wójt Rząśni Tomasz Stolarczyk odpowiedział na nasze zapytanie za pośrednictwem Macieja Ratajczyk z biura obsługi Rady Gminy. W 2022 roku w Rząśni powstał Gminny Ośrodek Zdrowia o wartości 5,5 mln złotych.
Ponadto za kwotę 1,2 mln zł rozbudowano sieć wodociągową w Broszęcinie. Ponadto wiele dużych inwestycji jest obecnie w trakcie realizacji. Mowa tutaj m.in. o budowie oczyszczalni ścieków w Białej wraz z budową kanalizacji sanitarnej, przykanalikami i tłoczniami dla części miejscowości Biała, Gawłów i Rekle. Łączny koszt inwestycji to ponad 40 mln złotych, z czego budowa samej oczyszczalni ścieków to wydatek rzędu 7 mln zł.
Siemkowice
– Trudno jest wskazać to najważniejsze zadanie, gdyż każda, nawet najmniejsza inwestycja jest ważna dla samorządu gminy, a szczególnie dla naszych mieszkańców. Jednym z ważniejszych projektów, który został zrealizowany to przebudowa drogi ul. Widawskiej wraz z chodnikami w m. Siemkowice. Wartość całkowita zadania to ponad milion złotych. Kolejną ważną inwestycją, którą zakończymy w tym roku, jest budowa zaplecza szatniowo-socjalnego – mówi Zofia Kotynia, Wójt Gminy Siemkowice.
Strzelce Wielkie
Według wójta Marka Jednaka najważniejszą inwestycją minionego roku jest przebudowa stacji uzdatnia wody. Zadanie to kosztowało gminę 6 milionów złotych i jest już na finiszu. Stacja zostanie oddana do użytku w lutym.
Sulmierzyce
- Wszystkie inwestycje są ważne, wszystko zależy od punktu widzenia. Dla mnie może to być coś innego niż dla mojego sąsiada. Z mojej perspektywy jest to budowa gminnego żłobka za ok. 4 mln złotych – kończy wójt Gabriel Orzeszek.
Gminy powiatu wieruszowskiego
Bolesławiec
Największe inwestycje gminne w Bolesławcu będą kontynuowane w 2023 roku. Ewa Janik, Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego, Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy w Bolesławcu wskazuje jednak, że w ciągu ostatnich miesięcy udało się zrealizować szereg mniejszych, niemniej ważnych inwestycji.
Mowa tu o wymianie poszycia dachowego na budynku szkoły Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żdżarach, wykonaniu wiaty przy budynku sali OSP w Kamionce czy budowie placu przy budynku OSP i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mieleszynie.
Czastary
Wójt Dariusz Rejman uważa, że najważniejszą inwestycją 2022 roku był remont 13 odcinków dróg o długości 8,5 km. Zadanie to pochłonęło blisko 7 mln złotych. Cały czas trwa także budowa stołówki, biblioteki i świetlicy przy szkole w Czastarach.
Galewice
W Galewicach na temat gminnych inwestycji udało nam się porozmawiać z Beatą Janiaczyk, sekretarz gminy. Władze najbardziej zadowolone są z budowy kanalizacji w Węglewicach. Inwestycja kosztowała gminę ok. 2,5 mln zł. Trwa także przebudowa drogi na trasie Osiek-Galewice oraz remont stacji uzdatniania wody i zespołu dworsko-pałacowego z XIX wieku.
Lututów
- Myślę, że droga Kłoniczki-Swoboda o wartości 700 tys. zł. Odcinek ten ma około kilometra długości. Na realizację tego zadania udało nam się uzyskać środki z Polskiego Ładu. Inwestycji nie udałoby się zrealizować bez porozumienia z gminą Czarnożyły – komentuje wójt Marek Pikuła.
Łubnice
Michał Pazek, wójt Łubnic odpowiedział na nasze pytanie stosunkowo krótko – najważniejszą inwestycją gminną mijającego roku była budowa kanalizacji w Dzierzkowicach. Zadanie to było warte około 750 tys. zł.
Sokolniki
Sylwester Skrzypek wskazuje, że w minionym roku gmina skupiła się na realizacji drobniejszych inwestycji. Wójt tłumaczy, że było to związane z odkładaniem środków na wkład własny pod większe, dotowane inwestycje. Władze nie kryją jednak zadowolenia z budowy boiska w Sokolnikach za ponad 1 mln zł.
Wieruszów
Burmistrz Wieruszowa Rafał Przybył uważa, że najważniejsze są inwestycje związane z rozwojem oświaty. Dlatego inwestycją roku 2022 roku określa remont Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poza tym zwraca uwagę na remont kilku ulic na Starym Mieście.
Patryk Knapczyk
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze