W ciągu najbliższych 15 miesięcy pajęczański szpital powiększy się o nowe skrzydło. Novum ma być funkcjonowanie tutaj oddziału chirurgii jednego dnia. Cała inwestycja, zaplanowana z niemałym rozmachem, miała kosztować ok. 12 mln zł. Ostatecznie powiat zapłaci ponad 22 mln zł. Większość to dotacje zewnętrzne.
30 września w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pajęcznie podpisano umowę na rozbudowę szpitala powiatowego. Postępowanie przetargowe wygrała firma MODERN-BUD Strugała sp.j. ze Starokrzepic. Zaoferowała, że zdanie wykona za 22,3 mln zł. Choć pierwotnie starostwo planowało budować o połowę taniej, to ostatecznie propozycję przyjęło. W postępowaniu wzięły udział jeszcze trzy inne firmy. Oferty dwóch z nich zostały odrzucone, a czwarta była niemal 1,5 mln zł wyższa.
Gros pieniędzy pochodzi z zewnątrz. 10,6 mln zł to dotacja z „polskiego ładu”. Kolejne 5,5 mln zł stanowi dotacja z rezerwy budżetowej premiera Mateusza Morawieckiego.
30 września, podczas posiedzenia rady powiatu, środki zostały wprowadzone do budżetu, a zaraz po posiedzeniu podpisano umowę.
Samorządowcy oraz poseł Beata Mateusiak-Pielucha, która była obecna podczas obrad radnych, podkreślali, że tak wielkie środki na cele rozbudowy infrastruktury, są ewenementem.
- To pozwoli zadbać o zdrowie, o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu pajęczańskiego – komentował plany budowy nowego skrzydła starosta pajęczański, Zbigniew Gajęcki.
- Ostatnie czasy pokazują, jak ważne jest zdrowie. Pandemia koronawirusa pokazała, jak ważne, jak jest to istotne. My tutaj robimy wszystko, żeby o służbę zdrowi i o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu zadbać.
Głos zabrała również posłanka z Posmykowizny.
- Nie będę ukrywać, że kilkanaście milionów zł to jest największa dotacja w historii powiatu, nigdy nie było większych pieniędzy bezzwrotnych na rozwój czegokolwiek – przypominała.
- Rola szpitala w powstaniu , rozwoju powiatu, jest nieoceniona. Szpital i służba zdrowia służą wszystkim mieszkańcom, nie tylko Pajęczna. (…) Jeśli nie byłoby tego rozwoju, tej rozbudowy, nasz szpital byłby zagrożony. Traktowany jako szpital niewydolny, za mały w systemie szpitali.
Mateusiak-Pielucha, zwracając się do radnych powiatowych, zaznaczała, że jej zdaniem podejmują historyczną decyzję, decydując o wprowadzeniu środków do budżetu.
- Podejmujecie decyzję o trwaniu tego szpitala, także o trwaniu powiatu – stwierdziła.
- Bo nasz powiat nie należy do największych i najbogatszych, a posiadanie własnego szpitala i własnej służby zdrowi jest jednym z czynników dalszego trwania powiatu pajęczańskiego.
Nie ukrywała radości, że mimo podwyżek cen materiałów i przez ogromnemu wzrostowi kosztów inwestycji, zadanie uda się zrealizować, m.in. dzięki celowej dotacji od premiera.
Zgodnie z planami, inwestycja powinna się zakończyć za 15 miesięcy. Rozbudowa infrastruktury obejmuje budowę trzykondygnacyjnego budynku, z jedną kondygnacją częściowo w przyziemiu, przykrytego wielospadowym dachem z nieużytkowym poddaszem.
W przyziemiu zostanie zbudowany blok operacyjny z zapleczem. Część pomieszczeń będzie też pełniła rolę magazynową. Z kolei parter będzie przeznaczony pod izbę przyjęć oraz oddział chirurgii jednego dnia. Ostatnia kondygnację zajmie oddział internistyczny z dziewięcioma trzyosobowymi salami.
Obok budynku zostanie zbudowany parking na 41 miejsc, w tym siedem dla niepełnosprawnych oraz parking dla rowerów.
Magdalena Lizurej
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze