Reklama

OZE w Białej - przed jesienią zamontują fotowoltaikę

Do finału zbliża się projekt wyposażenia mieszkańców gminy Biała w ekologiczne źródła energii. Droga do celu była długa, a niektórzy szczęśliwcy, którzy załapali się na dofinansowanie, czekali na rozwój sytuacji od ładnych kilku lat.

Starania gminy Biała o dotację na sfinansowanie mieszkańcom odnawialnych źródeł energii trwały kilka lat. Pierwotny projekt z 2017 r. przepadł z powodu nieuregulowanych praw własności do jednej z działek. Samorząd środków nie zdobył, ponieważ potraktowano tę kwestię jako błąd formalny. Nic nie dały odwołania ani skarga do  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Ostatecznie samorządowcy zdecydowali się aplikować o dotację zewnętrzną po raz drugi w 2021 r., a pierwszeństwo udziału miały te gospodarstwa, które zgłosiły akces ze pierwszym razem. Część zainteresowanych się wykruszyła, ponieważ w międzyczasie zakładali instalacje na własny koszt. Tym razem pieniądze do gminy trafiły. Udało się uzyskać dotację w wysokości nieco ponad 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, przy szacowanej wartości projektu na niespełna 3,9 mln zł.

Reklama

Już po informacji o przyznanych środkach kilka gospodarstw domowych zrezygnowało. Ze znalezieniem osób na ich miejsce nie było jednak żadnego problemu. Wakatów na fotowoltaikę było 25, a zainteresowanych aż 165 gospodarstw domowych. Dlatego też beneficjentów wylosowano pod okiem specjalnie powołanej 6-osobowej komisji społecznej, a transmisję z losowania zainteresowani mogli śledzić on-line.

Z kolei osiem gospodarstw domowych było zainteresowanych kotłem na pelet, choć zwolniło się jedno miejsce. O tym, gdzie urządzenie stanie, zdecydowała firma konsultingowa, która musiał przeanalizować warunki techniczne.

Reklama

Wiosną gmina przeprowadziła procedurę przetargową. Wykonawca instalacji fotowoltaicznych skasuje ponad 3 mln zł, natomiast firma, która ma zamontować kolektory słoneczne i kotły na pelet ponad 440 tys. zł. Ostatecznie więc jest taniej, niż wynikało z pierwotnych założeń. To zdecydowanie dobra wiadomość dla mieszkańców, gdyby oferty były wyższe, koszty ich partycypacji w zadaniu również musiałby wzrosnąć. Już wiadomo, że tutejsi pokryją tylko stosunkowo niewielki procentowo udział oraz wartość podatku VAT.

Jeszcze w tym roku mieszkańcy powinni mieć urządzenia pomontowane w gospodarstwach domowych. Póki co, przez pięć lat będą one stanowiły własność gminy, dopiero po tym czasie przejdą na własność mieszkańców.

Reklama

Na razie wszystko idzie zgodnie z planem.

- W tej chwili podpisujemy umowy z mieszkańcami – relacjonuje wójt Białej, Aleksander Owczarek.

- Do końca lipca ten etap będzie za nami. Audyt już jest zakończony.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy urządzenia będą montowane. Tutejsi trzymają kciuki, aby odbyło się to jeszcze przez rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Dzięki zamontowaniu OZE na terenie gminy Biała w ciągu roku zmniejszy emisja zanieczyszczeń równoważnika CO2 o prawie 704 t, a wielkość wyprodukowanej energii ma wynieść ponad 1130/MWh . Bezpośrednio skorzysta 191 gospodarstw domowych, czyli prawie 700 osób. Zostaną zamontowane 182 instalacje fotowoltaiczne, sześć pieców na pelet oraz cztery instalacje kolektorów słonecznych. Dzięki temu, że spadnie ilość emitowanych zanieczyszczeń, pozytywne skutki odczują pozostali mieszkańcy gminy Biała.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości