Reklama

Pięć kilometrów komfortu

W gminie Mokrsko, w środę 6 września, uroczyście oddano do użytku dwie drogi o łącznej długości ponad 5 km. To największa inwestycja w historii tej gminy. Jej wartość wyniosła ponad 10 mln zł.

 

Jeszcze do niedawna do Lipia, Poręb i przez Orzechowiec prowadziły drogi gruntowe podsypywane w niektórych miejscach tłuczniem. Po deszczach były one nieprzejezdne, a w czasie suszy za samochodami, czy rolniczymi maszynami unosiły się tumany kurzu. Na dodatek drogi, szczególnie ta w Orzechowcu, była wąska. Mieszkańcy od wielu lat domagali się tu asfaltu.

Reklama

Przygotowania do rozbudowy tych dróg rozpoczęły się już w 2015 r. Wtedy z inicjatywy mieszkańców pieniądze z funduszu sołeckiego przeznaczono na opracowanie dokumentacji projektowej. Ukończono ją w 2019 r.

- Wówczas szacowaliśmy, że inwestycja ta będzie kosztować około sześciu milionów złotych – mówił podczas uroczystego oddania do użytku dróg wójt Zbigniew Dąbrowski. - Jej zrealizowanie wydawało się wtedy rzeczą niemożliwą, ponieważ w budżecie gminy nie było takich środków. Wyglądało to na sferę życzeń i marzeń. Ale jak się okazało, marzenia się spełniają.

Reklama

W 2021 r. rozpoczął się nabór wniosków do pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Gmina skorzystała z tej możliwości i w sierpniu złożyła wniosek na kwotę 9 mln zł. W listopadzie otrzymała tak zwaną promesę wstępną.

- W związku z tym mogliśmy procedować dalej – kontynuował Zbigniew Dąbrowski. - Przystąpiliśmy do wykupu działek, wystąpiliśmy o wydanie decyzji zezwalającej na realizację tej inwestycji drogowej. Otrzymaliśmy ją w styczniu 2022 roku, a w marcu ogłosiliśmy przetarg.

Zgłosiło się do niego czterech wykonawców. Najdroższa oferta opiewała na kwotę prawie 13,8 mln zł. Ale najkorzystniejszą przedstawiła firma Bud - Met z Truskolasów w powiecie kłobuckim. Zobowiązała się ona do wykonania inwestycji za blisko 10 mln 52 tys. zł.

Reklama

- I wtedy było już wiadomo, że do tego przedsięwzięcia trzeba będzie z budżetu gminy dołożyć milion z kawałkiem – mówił dalej wójt. - Dzięki przychylności całej rady udało nam się te środki wygospodarować.

W maju urząd podpisał umowę z wykonawcą. Zgodnie z nią inwestycja miała być zrobiona do 18 sierpnia 2023 r. I tak się też stało. Ukończono ją na kilka dni przed zaplanowanym terminem.

Na uroczystość otwarcia drogi przybyli poseł Paweł Rychlik oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Byli też goście z sąsiadujących i zaprzyjaźnionych gmin. Nie zabrakło również mieszkańców sołectw, przez które te drogi biegną, a więc Komornik, Jasnej Góry i Motyla. Właśnie im wójt Dąbrowski podziękował za dużą cierpliwość podczas realizacji inwestycji. Ale nie tylko.

Reklama

- Dziękuję też za wyrozumiałość, a czasami wręcz pomoc i wskazówki – mówił Zbigniew Dąbrowski. - Bo na desce projektowej nie wszystko uda się wychwycić. Dopiero życie, użytkowanie, a niejednokrotnie przyroda pokazują to, co trzeba jeszcze poprawić. I te wszystkie mankamenty oraz te, które być może jeszcze się pojawią, będą na bieżąco usuwane.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, a szereg przecinających był spory, goście udali się na objazd nowych dróg. Zrobiły one na wszystkich duże wrażenie.

- W niedzielę mieliśmy rajd rowerowy i już wtedy sprawdziliśmy tę drogę – mówił Grzegorz Maras, wójt gminy Skomlin. - Jedzie się nią naprawdę dobrze. To kawał dobrej roboty.

Reklama

- Świętujcie, bo rzeczywiście jest co świętować – powiedział do Zbigniewa Dąbrowskiego Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły.

Na zakończenie uroczystości w świetlicy wiejskiej w Komornikach odbyła się prezentacja multimedialna, na której można było zobaczyć stan tych dróg przed i po remoncie. Pokazała ona, ile na tej inwestycji zyskały Komorniki, Jasna Góra, Motyl i cała gmina Mokrsko.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości