Reklama

Podsumowali kilka ważnych inwestycji

25 października samorządowcy z Białej postanowili podsumować trzy zadanie, jakie w latach 2019-2022 były realizowane na tym terenie. Chodzi o budowę oczyszczalni ścieków w Białej Drugiej, przebudowę stacji uzdatniania wody w Naramicach oraz pierwszy etap kanalizacji gminy. W sumie to inwestycje o wartości prawie 21 mln zł.

Urzędnicy na oficjalne otwarcia inwestycji zaprosili przedstawicieli wykonawców, projektantów, inspektorów nadzoru oraz radnych gminy. Wielkim nieobecnym był włodarz, Aleksander Owczarek, którego nagła, zdrowotna niedyspozycja zatrzymała w domu.
W każdym z trzech obiektów przecięto symboliczną wstęgę, a następnie obecnych zaproszono do Zabłocia na salę OSP. Tam wykonawcy przekazali symboliczne klucze.
Budowa oczyszczalni ścieków komunalnych w Białej Drugiej kosztowała nieco ponad 9 mln zł. Została sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, budżetu gminy oraz dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zadanie wykonało Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane "Przem-Gri" Sp. z o.o. z Olsztyna.
Z kolei ponad 8,6 mln zł zostało wydane na zadanie „Budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie Biała-etap I”. Roboty wykonały firmy  ZUST s.c. A&M Bator z Wielunia oraz PH-U LARIX Sp. z o.o.,  z Lublińca. Tak jak w przy budowie oczyszczalni, środki pochodziły z budżetu gminy Biała, Regionalnego Programu  Operacyjnego  Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Jak przypomina wójt Owczarek, koncepcja kanalizacji w gminie powstawała w latach 2002 – 2006, a w roku 2007  została ustalona  rozporządzeniem wojewody łódzkiego tzw. aglomeracja kanalizacyjna. Z kolei prace nad projektowaniem  oczyszczalni i kanalizacji trwały w latach 2014 – 2017.  
Gmina w międzyczasie podejmowała starania o finansowanie zewnętrzne, jednak dwukrotnie nie udało się zdobyć pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
- Powodem odmowy przyznania środków były podwyższone wymogi, co do gęstości przyłączy kanalizacyjnych i niespełnianie przez rzeczywiste parametry aglomeracji gminy Biała wymaganych poziomów – informuje wójt.
- W 2019 roku Urząd Gminy Biała zaktualizował aglomerację i na podstawie nowych przepisów,  ustawy „Prawo Wodne”, rada gminy podjęła uchwałę, ustanawiając nowy kształt aglomeracji kanalizacyjnej w gminie – dodaje.
Właśnie ten ruch zapewnił skuteczność w aplikacji o środki zewnętrzne.  
- Szczególne podziękowania należą się tym mieszkańcom, którzy z wielkim zrozumieniem podchodzili do lokalizacji sieci kanalizacyjnej- podkreśla Owczarek.
- Wskazać tu trzeba przede wszystkim właścicieli następujących działek:  97/1 obręb Biała Parcela, 1/1, 2, 3/1, 3/5 obręb Biała Druga.
Samorządowcy obiecują, że kanalizacja w gminie będzie dalej rozbudowywana. Dofinansowanie z RPOWŁ Biała ma dostać na  drugi etap. W części aglomeracyjnej wykonawca już rozpoczął prace. Z kolei na  etapy trzeci i czwarty, poza aglomeracją,  gmina aplikowała skutecznie o ośrodki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Mieszkańcy mogą się spodziewać, że roboty potrwają w latach 2023 – 2024.
 -  Te zadania dotyczą centrum gminy, głównie Białej Parceli, ale jednocześnie podejmowane będą starania o pozyskanie środków, kilkunastu milionów zł,  na budowę kanalizacji w Łyskorni i Białej Pierwszej, gdzie nadal ważne jest pozwolenie na budowę – informuje Aleksander Owczarek.
Niestety, ale w Białej Rządowej, Klapce i Kopydłowie musi zostać powtórzony proces projektowania kanalizacji, ponieważ brak zgody właścicieli na dwóch działkach nie pozwolił na dołączenie zaprojektowanego obszaru do decyzji na budowę. O tej sprawie na łamach „Kulis…” pisaliśmy nie raz.
- Koszt tego powtórzonego projektu trzeba szacować na ok. 250 tys. zł – sądzi wójt.
W bardziej odległej przyszłości zostaną podjęte działania, aby stworzyć koncepcję i projekt dla pozostałych miejscowości jak Młynisko, Brzoza, Naramice oraz innych.
25 października otwarto również Stację Uzdatniania Wody w Naramicach. Zadania podjął się Instalcompact Sp. z o.o., z Tarnowa Podgórnego. Koszt inwestycji to 3,1 mln zł, a pieniądze pochodziły z PROW oraz budżetu gminy.
Jak wiele razy podkreślał wójt, realizacje tego zadania pozwoli na zapewnienie na wiele lat stałych dostaw wody dla mieszkańców.
- Realizacja tych inwestycji przebiegała w szczególnie trudnych warunkach, w covidowej rzeczywistości, w czasie postępującej inflacji, pośród wielu uwarunkowań wynikających z agresji Rosji na Ukrainę – podsumowuje minione lata Wójt Białej.
- Nie ułatwiały pracy dokonujące się zmiany na ośmiu stanowiskach urzędniczych w urzędzie.
Ostatecznie wszystkie zadania udało się doprowadzić do zakończenia.


Magdalena Lizurej
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości