W minioną środę, 8 czerwca, w Urzędzie Gminy w Kiełczygłowie oficjalnie została oddana do użytku winda. Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, ale ma też służyć wszystkim mieszkańcom, jak i gościom.
- Plan budowy windy przy urzędzie w Kiełczygłowie sięgał wielu poprzednich lat – mówił podczas środowej uroczystości Mariusz Mielczarek, wójt gminy Kiełczygłów.
- Przełomowym okazał się 2021 rok, w którym otrzymaliśmy dotację z łódzkiego PFRON-u za pośrednictwem PCPR-u w Pajęcznie. Dzięki dobrej współpracy zadanie zostało wykonane w maju 2022 roku.
Całość inwestycji łącznie z wykonaniem dojazdu do windy wyniosła ok. 188 tys. zł. Otrzymana dotacja to blisko 62 tys. zł.
- Winda jest przeznaczona dla wszystkich mieszkańców i łamie wszystkie bariery architektoniczne, które utrudniały komunikację w budynku urzędu – podkreślał Michał Kostarczyk, inspektor ds. pozyskiwania funduszy unijnych i krajowych w Urzędzie Gminy w Kiełczygłowie.
- Teraz żadna osoba nie będzie miała problemu, aby dostać się do urzędu i załatwić swoje sprawy. Winda ma przystanek na każdym piętrze naszego nowo odrestaurowanego budynku. Starając się o zakup i montaż platformy pionowej, myśleliśmy nie tylko o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim, ale również o mamach z małymi dziećmi w wózkach, czy osobach starszych, mających problem z poruszaniem się po schodach.
- Jak to zwykle bywa w trakcie realizacji zadania napotkaliśmy na wiele problemów. Po uzyskaniu dofinansowania okazało się, że na rynku zmieniły się ceny, w związku z czym musieliśmy zmienić plan budowy windy, znaleźliśmy wykonawców poszczególnych etapów prac od fundamentów do montażu szybowindy. Dużą część prac wykonali pracownicy gminni, m.in. wykonanie otworów drzwiowych, czy wykończenia wnętrz – kontynuował Kostarczyk.
Z projektem budowy windy bardzo ściśle związane jest zadanie termomodernizacji budynku urzędu gminy w Kiełczygłowie. Początkowo na ten cel zabezpieczono w budżecie gminy 270 tys. zł brutto. W trakcie procedury przetargowej okazało się, że firmy składały oferty za znacznie wyższe kwoty. Rada gminy zwiększyła więc środki do 330 tys. zł brutto. Po trzech unieważnionych przetargach, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, gmina miała możliwość wyłonienia wykonawcy w formie zapytania ofertowego. Wybrana została firma Saf-Bud z Sieradza, która przed rokiem wykonała termomodernizację ośrodka zdrowia w Kiełczygłowie. W ramach negocjacji cenowej została ustalona kwota 332 tys. zł brutto z terminem realizacji do 30 czerwca br.
- Zakończenie zadania widzimy już wszyscy i jesteśmy bardzo z niego zadowoleni – przyznał Marek Kula, sekretarz gminy Kiełczygłów.
- Zawsze kiedy ktoś pytał, gdzie jest budynek urzędu, to wszyscy odpowiadali, że to ten budynek obok tego pięknego budynku przedszkola. Teraz można powiedzieć, że mamy urząd na miarę XXI wieku.
W środowej uroczystości, 8 czerwca, uczestniczyli radni, pracownicy urzędu oraz zaproszeni goście.
- Dzisiaj wypada mi państwu tylko pogratulować, panu wójtowi, pracownikom urzędu za zaangażowanie w projekt i jego zrealizowania – zaznaczyła Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
- Wszędzie gdziekolwiek jestem, na jakichkolwiek spotkaniach samorządowych, zachęcam nieustannie do aplikowania o dofinansowania w różnych projektach. Termomodernizacja budynku urzędu gminu udała się też z pozyskaniem sporych funduszy zewnętrznych z WFOŚiGW. Wójt zawsze mówi, że musi się liczyć z budżetem, ale zawsze te pieniądze na wkład własny znajduje, więc namawiam do współpracy.
Wykonania termomodernizacji urzędu gratulował również Przemysław Suligowski, przedstawiciel łódzkiego oddziału PFRON-u. Przypomniał także historię składania wniosku o dofinansowanie na windę.
- Rozmawialiśmy dobrą godzinę z panem wójtem, bo miał bardzo duże obawy, ale na szczęście wszystko pięknie wyszło. Nie tylko winda, bo też i dojazd jest w części dofinansowany także z naszych środków – informował Suligowski.
- Gratuluję napisania dobrego wniosku, bo proszę mi wierzyć, że 1/3 złożonych wniosków nie otrzymała dofinansowania. Nie wszystkie gminy posiadają takie udogodnienia, jak tutaj u państwa. Zdradzę tajemnicę, że urząd gminy złożył jeszcze dwa wnioski do PFRON-u na likwidację barier w szkole i ponownie w urzędzie.
- Bardzo się cieszę, że osoby niepełnosprawne są szanowane w tej gminie, również osoby z niepełnosprawnościami, bo każdy z nas może mieć jakieś niepełnosprawności i w czymś wymagać wsparcia – zabrał głos również Damian Makos, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pajęcznie.
- Myślę, że współpraca, chociażby jak pokazuje projekt budowy windy, wychodzi nam świetnie, z czego bardzo się cieszę. Słyszeliśmy już, że będziemy pracować przy dwóch kolejnych projektach.
Poświęcenia windy dokonał ks. Bogdan Ignasiak, proboszcz parafii w Kiełczygłowie.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze