W Swobodzie w gminie Lututów powstała automatyczna staja meteorologiczna wraz ogródkiem meteorologicznym. Dzięki pozyskanemu przez gminę Lututów dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, firma „A- STER” zrealizować zadanie budowy stacji.
Nowopowstała automatyczna staja meteorologiczna współpracuje z Systemem Monitoringu Suszy Rolniczej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Dzięki wbudowanym czujnikom na bieżąco dostarcza informacje takie jak wilgotność powietrza, temperatura, prędkość wiatru, temperatura przygruntowa i gruntowa, suma czasu usłonecznienia, ilość opadów atmosferycznych oraz dane na temat zwilżenia liści. Stacja jest wyposażona w turbinę wiatrową oraz panel solarny.
- Bardzo się cieszę, że w końcu na teranie naszej gminy oraz powiatu powstała taka stacja meteorologiczna – podkreśla Marek Pikuła, burmistrz Lututowa.
Reklama
- Radni zwłaszcza ci, którzy są rolnikami, wielokrotnie apelowali, żeby taka stacja powstała. Chcą mieć jak najbardziej miarodajne wyniki opadów, potrzebne do składania wniosków suszowych
– dodaje burmistrz.
Dzięki stacji rolnicy będą mogli udokumentować wpływ braku wody na drastyczny spadek plonów. Dodatkowo obecność mierników może przyczynić się do przewidzenia innych niekorzystnych zjawisk np. przymrozki.
Rolnicy z sąsiedniego powiatu, wieluńskiego, również będą mogli skorzystać z odczytów stacji.
Wszystkie prace związane z powstaniem obiektu zostały zrealizowane z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Cały koszt przedsięwzięcia wyniósł 75 200 zł.
Stan pogody można sprawdzić pod adresem: http://meteor.iung.pulawy.pl/view2.php?u=Swoboda
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze