Reklama

Stacja meteorologiczna w gminie Lututów

W Swobodzie w gminie Lututów powstała automatyczna staja meteorologiczna wraz ogródkiem meteorologicznym. Dzięki pozyskanemu przez gminę Lututów dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, firma „A- STER” zrealizować zadanie budowy stacji.

Nowopowstała automatyczna staja meteorologiczna współpracuje z Systemem Monitoringu Suszy Rolniczej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Dzięki wbudowanym czujnikom na bieżąco dostarcza informacje takie jak  wilgotność powietrza, temperatura, prędkość wiatru, temperatura przygruntowa i gruntowa, suma czasu usłonecznienia, ilość opadów atmosferycznych oraz dane na temat zwilżenia liści. Stacja jest wyposażona w turbinę wiatrową oraz panel solarny.

- Bardzo się cieszę, że w końcu na teranie naszej gminy oraz powiatu powstała taka stacja meteorologiczna – podkreśla Marek Pikuła, burmistrz Lututowa.

Reklama

- Radni zwłaszcza ci, którzy są rolnikami, wielokrotnie apelowali, żeby taka stacja powstała. Chcą mieć jak najbardziej miarodajne wyniki opadów, potrzebne do składania wniosków suszowych  – dodaje burmistrz.

Dzięki stacji rolnicy będą mogli udokumentować wpływ braku wody na drastyczny spadek plonów. Dodatkowo obecność mierników może przyczynić się do przewidzenia innych niekorzystnych zjawisk np. przymrozki.

Rolnicy z sąsiedniego powiatu, wieluńskiego, również będą mogli skorzystać z odczytów stacji.

Reklama

Wszystkie prace związane z powstaniem obiektu zostały zrealizowane z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Cały koszt przedsięwzięcia wyniósł 75 200 zł.

 

Stan pogody można sprawdzić pod adresem: http://meteor.iung.pulawy.pl/view2.php?u=Swoboda

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości