Minister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda wraz z posłem Pawłem Rychlikiem rozdawali czeki dla samorządów popegeerowskich, które otrzymały dotacje rządowe na realizację planowanych inwestycji. Łącznie do budżetów samorządów z terenu powiatów wieluńskiego, wieruszowskiego i pajęczańskiego wpłynie z tego rozdania 39 133 740 zł. Które samorządy otrzymały środki i w jakich kwotach - podajemy poniżej.
Waldemar Buda zaznaczył, że ten program rządowy jest rodzajem dedykowanej pomocy tym samorządom, które miały trochę trudniejszy start, trudniejszą historię. I jak zaznaczył, choć program wpierania takich gmin nie powstał w latach 90-tych, gdy był najbardziej potrzebny, to udało się go stworzyć w 2021 roku i efekty są widoczne już dziś. Minister wiele miłych słów skierował do posła Pawła Rychlika.
- Pan poseł jest takim elementem jednoczącym, takim dobrym duchem wszystkich miejscowości powiatu wieluńskiego – akcentował Waldemar Buda, minister inwestycji i rozwoju.
Reklama
Tylko do samorządów z powiatu wieluńskiego z tego rozdania rządowego programu Polski Ład dla miejscowości popegeerowskich, popłynie ponad 15 milionów.
Największym beneficjentem tych środków jest w tym przypadku Powiat Wieluński. Władze powiatu otrzymają 4 400 000 zł, z przeznaczeniem na dwie inwestycje: OZE w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Wieluński oraz poprawę infrastruktury drogowej w miejscowości Wiktorów, na terenie gminy Biała.
Trzy okrągłe miliony trafią do gminy Mokrsko. Wójt gminy Zbigniew Dąbrowski odebrał czek na 2 800 000 zł, z przeznaczeniem na budowę kanalizacja w gminie Mokrsko – etap IV w miejscowości Ożarów. Także do Ożarowa popłyną pieniądze w kwocie 200 000 zł dla Domu Kultury na zakup sceny mobilnej.
U gospodarza rozdania dofinansowań, czyli gminy Czarnożyły z rządowego programu zostanie kwota 2 695 000 zł. Za te pieniądze włodarz gminy Andrzej Modrzejewski zaplanował modernizację energetyczną obiektów oświatowych.
Z terenu gminy Wieluń po czek opiewający na dwa miliony złotych przyjechał sołtys Rudy Ryszard Radziwołek. W końcu zrealizuje się marzenie sołtysa – budowa kompleksu boisk sportowych.
Czek, również na dwa miliony złotych z rąk posła Pawła Rychlika odebrał wójt gminy Biała Aleksander Owczarek. 2 000 000 zł ma być wydane na przebudowę remizy OSP w Młynisku.
Promesę na 1 000 000 zł odebrał dyrektor Szkoły Podstawowej w Konopnicy Michał Janik. Środku te mają zostać przeznaczone na modernizację infrastruktury edukacyjnej na terenie gminy Konopnica.
Największe dofinansowanie W pajęczańskim wywalczyła gmina Sulmierzyce, bo aż 2 800 000 zł, z przeznaczeniem na dwa zadania: rozbudowę infrastruktury sportowej oraz turystycznej na terenie gminy Sulmierzyce (2 mln zł) i przebudowę drogi wewnętrznej w miejscowości Dąbrowa - ul. Brzozowa, gm. Sulmierzyce (800 tys. zł).
Niewiele mniej, bo okrągłe 2 miliony złotych otrzyma gmina Rząśnia, a dotacja będzie przeznaczona na remont dróg gminnych wewnętrznych oraz lokalnych.
Dokładnie taką samą kwotę, bo po 1 960 000 zł otrzymają Powiat Pajęczno i gmina Nowa Brzeźnica. Władze powiatu wspomnianą kwotę przeznaczą na modernizację dróg powiatowych wraz z niezbędną infrastrukturą. Zaś gmina Nowa Brzeźnica swoją dotację przeznaczy na kompleksową modernizację dróg na terenie gminy.
600 tys. zł otrzyma gmina Strzelce Wielkie. Środki te mają zostać przeznaczone na wymianę wodomierzy na terenie gminy oraz budowę sieci wodociągowej do miejscowości Wola Jankowska.
Lwią część z wspomnianych z prawie 15 milionów, weźmie Powiat Wieruszowski. Władze powiatu na przebudowę drogi powiatowej nr 4704E Wieruszów-Torzeniec na odcinku Wieruszów-Teklinów, otrzymają 7 999 936 zł.
Gmina Bolesławiec cieszy się z dofinansowania na poziomie 1 960 000 zł. Kwota ta będzie przeznaczona na budowę i modernizację infrastruktury drogowej w gminie.
Władze gminy Wieruszów otrzymają 1 959 804 zł na modernizację drogi gminnej 118 156E w miejscowości Lubczyna.
Z nieskrywanym zadowoleniem czek na 2 799 000 zł z rąk ministra i posła odebrał burmistrz Lututowa Marek Pikuła. Gmina Lututów za wspomnianą kwotę przebuduje i rozbuduje targowisko miejskie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze