Od następnej wiosny imprezy plenerowe w gminie Mokrsko zapewne zyskają na swojej atrakcyjności. Umożliwi to nowa, duża scena mobilna, która niedawno trafiła do Domu Kultury w Ożarowie.
- O takiej scenie myśleliśmy już od dawna – rozpoczyna Natalia Zwierz, dyrektorka tej placówki. - Co prawda mamy w gminie scenę rozkładaną, ale jest ona znacznie mniejsza. Jest też bardzo wiekowa i nie zapewnia już należytego bezpieczeństwa. Kryta plandeką, nie daje odpowiedniego komfortu osobom występującym. Jest też ciężka, a jej rozkładanie i składanie trwa długo, nawet dwa dni. Do tego dochodzi też już niedzisiejsza estetyka.
W ubiegłym roku Dom Kultury w Ożarowie starał się o środki na zakup m. in. nowej sceny z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Infrastruktura domów kultury”.
- Występowaliśmy wtedy o 400 tysięcy złotych, ale otrzymaliśmy tylko 165 tysięcy – mówi dalej Natalia Zwierz. - Kupiliśmy za to instrumenty muzyczne, nagłośnienie, oświetlenie, sprzęt komputerowy i multimedialny, co było dla nas ważniejsze. Natomiast ze sceny musieliśmy niestety, zrezygnować. Myślałam, że na długi czas.
Okazało się jednak, że wcale nie na tak długo, bo kolejną szansę dla tej inwestycji wypatrzono w programie Polski Ład – PGR. Do realizacji pomysłu włączyli się również inni pracownicy Urzędu Gminy Kamil Piekarski, Mariusz Smolnik i Dawid Klimas.
- Panowie bardzo się zaangażowali i dzięki temu już scenę mamy – podkreśla dyrektorka. - A jest to naprawdę coś fajnego.
To, że tego zakupu dokonać można z Polskiego Ładu okazało się niespodzianką nawet dla wójta Zbigniewa Dąbrowskiego.
- Było to dla mnie zaskoczenie, że taki wniosek możemy tam złożyć – uśmiecha się. - Ale zaakceptowałem pomysł i dostaliśmy dofinansowanie. Kosztowała ona ponad 177 tysięcy złotych, a nasz wkład własny wyniósł dwa procent.
Scena jest już w Ożarowie. Przyjechała tu w piątek 11 października na własnych kołach, które są jej częścią. Przed rozłożeniem wyglądała jak przyczepka samochodowa. Wymiary rozłożonej to 6 m na 8 m, a wysokość całej konstrukcji, wraz z zadaszeniem, wynosi 5 m. Zaraz po przywiezieniu odbyło się szkolenie z zakresu jej rozkładania i składania. Prowadził je pracownik firmy „Alspaw”, która jest producentem takich konstrukcji.
- Stara scena jest bardzo ciężka – mówi Marek Bil, jeden z pracowników Urzędu Gminy uczestniczący w szkoleniu. - Ta jest aluminiowa, więc jej elementy są lekkie. Rozkłada się ją lżej i szybciej. Robiliśmy to po raz pierwszy i okazało się, że nie jest to trudne. A sama scena jest bardzo fajna.
Aby długo i dobrze służyła, już rozłożoną „ochrzczono” szampanem. Będzie wykorzystywana nie tylko podczas wydarzeń robionych przez dom kultury, ale także przez inne instytucje i organizacje w gminie Mokrsko.
- Nasza lokalna społeczność jest bardzo aktywna i różnych wydarzeń jest dość dużo, więc cieszymy się z tego nowego nabytku – kończy Natalia Zwierz. - Imprezy z pewnością będą ciekawsze i jakościowo lepsze. Już rozmawiałam z dziewczynami, że będzie można poszaleć z dekoracjami. A poza tym scena jest większa, więc zmieszczą się bez problemu liczniejsze grupy, które potrzebują więcej miejsca, na przykład orkiestry dęte. Bo do tej pory, żeby dobrze czuły się, musieliśmy do sceny coś dostawiać.
Nowy podest zadebiutuje najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku. Rozważana jest też możliwość jego wypożyczania przez inne gminy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze