Reklama

W Grębieniu powstanie żłobek - planowane otwarcie we wrześniu 2024 roku

Grębień to kolejna miejscowość w powiecie wieluńskim, w której powstanie żłobek. Gmina Pątnów na utworzenie placówki otrzymała dofinansowanie z rządowego programu Maluch+. 

- Bardzo się cieszę, że pozyskaliśmy bardzo duże środki na adaptację budynku po Szkole Podstawowej w Grębieniu, gdzie od lat na parterze mieści się przedszkole publiczne – mówi Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.

- Natomiast całe piętro i część parteru będziemy chcieli zaadaptować na żłobek. Jest to zadanie, które chcielibyśmy zrealizować do przyszłorocznych wakacji i otworzyć żłobek z początkiem września 2024 roku.

Reklama

Gmina Pątnów otrzymała dofinansowanie na utworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach programu Maluch+ 2022-2029.  Środki, w wysokości 1 mln 221 tys. zł, zostaną przekazane na utworzenie i wyposażenie żłobka, a 902 tys. zł na jego utrzymanie przez najbliższe trzy lata od momentu uruchomienia żłobka.

-  Około sześć do ośmiu miesięcy trzeba liczyć na prace w obiekcie, gdyż na parterze do przebudowy jest praktycznie wszystko, od instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych po przebudowę ścian, aby utworzyć nowe pomieszczenia socjalne, ciągi komunikacyjne czy szatnię. Powstanie też winda łącząca parter z pierwszym piętrem. To tam, na piętrze, będziemy chcieli zaadaptować wszystkie pomieszczenia na sale żłobkowe, łącznie 353 m² i 37 m²  na parterze. To będzie duży żłobek – przyznaje włodarz.

Reklama

W żłobku w Grębieniu ma zostać utworzone 30 miejsc opieki.

- Kiedy rozpoczynałem swoją pracę jako samorządowiec, w punkcie przedszkolnym w Grębieniu była czwórka dzieci. Z każdym rokiem tych dzieci przybywało, punkt został zamieniony w Publiczne Przedszkole, które z czasem zyskało miano „domowego przedszkola”, bardzo przyjaznego. Po tegorocznej rekrutacji mamy 37 dzieci, dlatego od września utworzyłem drugi oddział przedszkolny. Dodatkowo drugi oddział powstał też w Popowicach. Ponadto w przyszłym roku będziemy przebudowywać część przedszkolną - powiększać główną salę oraz modernizować sanitariaty. Na ten cel pozyskaliśmy z Polskiego Ładu 600 tys. zł – podkreśla Olczyk.

Reklama

- Na czas adaptacji całego obiektu na żłobek, przeniesiemy dzieci przedszkolne z Grębienia do Popowic. Wówczas zaczną działać tam cztery oddziały przedszkolne w budynku poszkolnym. W okresie wakacji wyremontowaliśmy dawne sale szkolne. Trzy z nich zyskały zupełnie nowy wygląd – są nowe podłogi, ściany i drzwi.

- Jeśli chodzi o otwarcie żłobka, liczymy, że do końca wakacji w 2024 roku uda się te wszystkie prace wykonać firmie, którą będziemy w najbliższych tygodniach wyłaniać w przetargu. Przyszłe wakacje to także czas rekrutacji dzieci do żłobka, konkurs, w którym wyłonimy kierownika placówki, a następnie opiekunów do pracy w żłobku. Mam nadzieję, że młodzi rodzice z gminy Pątnów będą zainteresowani tą nową usługą opiekuńczo-wychowawczą, dzięki której będą mogli wcześniej powrócić na rynek pracy – podsumowuje wójt.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan Paweł II kryl pedofilie w - niezalogowany 2023-10-18 18:23:06

    dla mnie bajka????????????????????????????????????????????????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości