Reklama

Zakończenie inwestycji z wielką pompą

Uroczyste oddanie do użytku kilku odcinków dróg powiatowych przerodziło się w dużą imprezę. Takiego otwarcia dróg jeszcze nie widziano… Nie zabrakło wielu ważnych gości, którzy przyczynili się do pozyskania wielomilionowych dotacji, a także realizacji wspomnianych inwestycji. A pierwsze skrzypce grał wicestarosta Paweł Sikora, który niewątpliwie cieszy się w społeczności lokalnej coraz większą popularnością.

W piątek, 8 września, do Białej w gminie Rząśnia zjechały się tłumy. Prócz mieszkańców i znamienitych gości, pojawiły się też cztery zaprzężone końmi bryczki, a dwie orkiestry dęte grały na przemian, tworząc podniosłą atmosferę. 
Początkowo to miało być oddanie drogi relacji Biała – Suchowola. Ale ponieważ jest to jeden z kilku przebudowanych odcinków dróg w powiecie pajęczańskim, to starostowie uznali, że należy uczcić zakończenie wszystkich inwestycji drogowych, a więc także drogi powiatowej 3500E Pajęczno – Biała – Rząśnia – Będków z przebudowanym rondem w Pajęcznie, a także przebudowanych dróg w Wólce Prusickiej, Mazańcu czy Wistce.


W trakcie podsumowania inwestycji drogowych w powiecie, nie mogło zabraknąć tych, którzy są wskazywani przez władze powiatu jako ojcowie sukcesu. Bo jak mówi wicestarosta pajęczański Paweł Sikora – bez pomocy pani poseł Beaty Mateusiak-Pieluchy czy ministra Marcina Przydacza, te inwestycje nie mogłyby zostać zrealizowane. Nie mniejsze zasługi szefostwo powiatu przypisuje wojewodzie łódzkiemu Karolowi Młynarczykowi, także obecnemu podczas imprezy. Ważnych gości było wielu, a co najważniejsze – reprezentujących różne środowiska polityczne.

Reklama

O ile nie dziwiła nikogo obecność przedstawicieli rady powiatu i rządzącej koalicji, to czynny udział w imprezie wójta Tomasza Stolarczyka, czy byłego burmistrza Pajęczna Dariusza Tokarskiego mógł być zaskoczeniem.

- Bardzo cieszę się z inwestycji, która została zapoczątkowana w Pajęcznie. Chodzi przede wszystkim o rondo i drogę w kierunku gminy Rząśnia, ponieważ byłem inicjatorem tej drogi – zaznacza w rozmowie z reporterem „Kulis …” Dariusz Tokarski, były burmistrz Pajęczna, dziś wiceburmistrz Złoczewa.

Reklama

- Dobrze, że powstała też ścieżka rowerowa, poprawiająca bezpieczeństwo, a która była kilka razy wykreślana z tego projektu. Okazało się, że dzięki uporowi pewnych osób można spełniać marzenia mieszkańców – dodaje.


Wszyscy bez wyjątku gratulowali powiatowi, a przede wszystkim wicestaroście Pawłowi Sikorze, odpowiedzialnemu za tematy drogowe. Prócz płomiennych wystąpień były prezenty i morze kwiatów. Najwięcej bukietów otrzymała poseł Beata Mateusiak-Pielucha, która w trakcie imprezy przekazała, że wycofuje się z dużej polityki, dając możliwość ubiegania się o miejsce w sejmie Marcinowi Przydaczowi, szefowi Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP.

Reklama

- Bez dobrej infrastruktury, bez dobrych dróg, nie sposób, aby gospodarka się rozwijała. Dlatego też przejąwszy władze w 2015 roku, postawiliśmy przede wszystkim na zrównoważony rozwój i finansowanie infrastruktury także i w tych mniejszych miejscowościach, nie tylko w dużych miastach – akcentował minister Marcin Przydacz i dodał, że wszystko po to, aby każdemu żyło się lepiej, bez względu na to z jak dużej miejscowości pochodzi.


W sumie na zakończone inwestycje drogowe powiat pozyskał ogromne środki.

Reklama

- Tylko na drogę powiatową Pajęczno – Biała – Rząśnia – Będków pozyskaliśmy łącznie 17,5 miliona złotych – podkreśla Paweł Sikora.


Wicestarosta zaznacza, że niemałe środki powiat otrzymał także na realizację innych zadań drogowych z programu rządowego „Polski Ład”. Mowa o odcinku Trzebca – Wola Prósicka, w gminie Nowa Brzeźnica, Strzelce – Siedlec, Mazaniec – Kiełczygłów oraz droga Biała-Bogumiłowice. Na tym ostatnim odcinku zorganizowano właśnie wielkie zakończenie inwestycji drogowych w powiecie pajęczańskim. Uroczystość zorganizowano w miejscu budowy nowego domu jednorodzinnego, co symbolicznie miało pokazywać, że powiat pajęczański także jest w budowie.

Reklama

- Zaczynaliśmy w 2019 roku z budżetem 38-milionowym. I w tym budżecie, który przejęliśmy od poprzednich władz powiatu, było 450 tys. zł jako plan na inwestycje. Tego samego roku udało nam się zwiększyć budżet do 52 milionów i z tego na inwestycje przeznaczyliśmy ponad 10 milionów złotych – wylicza Paweł Sikora i dodaje, że wielkie znaczenie miało umiejętne korzystanie ze środków zewnętrznych, gdzie kluczową rolę grała dobra współpraca z poseł Beatą Mateusiak-Pieluchą.

 

- W 2020 roku na inwestycje mieliśmy już 40 milionów złotych. Ale ten rok, to jest apogeum. Nasz budżet przekroczył 121 milionów złotych, a w planie na inwestycje mamy ponad 64 miliony – akcentuje wiceszef powiatu pajęczańskiego.

Reklama

Na ręce wicestarosty podziękowania i kwiaty przekazali mieszkańcy Białej, w gminie Rząśnia, szefowa rady powiatu, a także radni powiatowi ściśle współpracujący z Pawłem Sikorą. Ale wyrazy uznania wobec posłanki i władz powiatowych wyraził także wójt gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk, który zaznaczył jednocześnie, że gmina także miała udział finansowy, przy realizacji inwestycji powiatowej.

Na koniec zaproszeni goście wsiedli do bryczek, w których przejechali się po świeżo oddanej do użytku drodze. A potem… wszystkich gości i mieszkańców wicestarosta zaprosił na prawdziwą ucztę do remizy strażackiej. Suto zastawione stoły i muzyka na żywo zwiastowały wielkie zadowolenie z zakończonych inwestycji, a zarazem miały być wyrazem wdzięczności dla tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do ich realizacji.
 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jerzy. - niezalogowany 2023-09-22 15:26:46

    Niestety redaktor nie napisał jaki wkład finansowy w realizację inwestycji miała Gmina Pajęczno. A co tam robi Tokarski. Gdzie jest Mielczarek?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości