Kolejny budynek użyteczności publicznej w Kiełczygłowie przejdzie termomodernizację. Wizualna metamorfoza czeka urząd gminy, w którym wcześniej zostanie zamontowana winda.
Obecnie powoli dobiegają końca prace termomodernizacyjne budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Kiełczygłowie. Inwestycja, realizowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (z pozyskanych 500 tys. zł gmina przeznaczyła połowę kwoty na to zadanie), była wyczekiwana już od lat. Teraz remont obejmie kolejny obiekt, który też go wymaga. 29 czerwca, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi pozytywnie odpowiedział w sprawie złożonego wniosku w ramach programu priorytetowego „Racjonalizacji zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej oraz zasobach komunalnych należących do zasobów jednostek samorządu terytorialnego zmierzających do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery – edycja V”.
- Na zadanie pod nazwą „Termomodernizacja Budynku Urzędu Gminy w Kiełczygłowie” uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 247 tys. zł, z czego 172 tys. zł jest dotacją, a 74 tys. zł pożyczką - informuje Mariusz Mielczarek, wójt gminy Kiełczygłów.
- Wcześniej chcemy jeszcze zamontować windę, na którą przyznano nam z PFRON-u ok. 35 proc. wartości kosztorysowej urządzenia. Jesteśmy już po wstępnej analizie i niewiele zwiększy się koszt realizacji zadania. Obecne przepisy obligują nas do tego, by zapewnić osobom z różnymi dysfunkcjami wejście do urzędu. Pochylnia np. umożliwiłyby dostęp jedynie na pierwsze piętro, to środkowe. Natomiast winda będzie spełniać zadanie w 100 proc., bo na każde piętro będzie można wjechać i dostać się do każdego wydziału, biura.
Po podpisaniu umowy z PFRON-em, w pierwszej kolejności, zostanie zakupiona i zamontowana winda. Następnie przewidziana jest termomodernizacja budynku, która zakłada docieplenie ścian zewnętrznych, dachu oraz wymianę starych grzejników żeliwnych na nowe aluminiowe. Plan jest taki, by obie inwestycje zrealizować jeszcze w tym roku.
- Nie mogę się doczekać termomodernizacji urzędu, bo od wielu lat się o tym mówiło, tj. o ośrodku zdrowia, że konieczna jest ich zewnętrzna metamorfoza. W końcu nadszedł ten czas, że ośrodek wygląda zupełnie inaczej, oczywiście pozostały jeszcze drobne prace do zakończenia - przyznaje włodarz.
- Jeśli chodzi o urząd to wcześniej malowana była jedynie elewacja, a konstrukcyjnie właściwie nie zmieniał się od momentu wybudowania.
Pożyczka z WFOŚiGW, zgodnie z wymogami funduszu, najprawdopodobniej nie będzie podlegać zwrotowi, tylko gmina przeznaczy te środki na kolejne działanie na rzecz ochrony środowiska.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze