Dzięki gigantycznemu dofinansowaniu na terenie gminy Wierzchlas łącznie powstanie 691 instalacji odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu planuje się montaż 343 instalacji fotowoltaicznych, 165 zestawów kolektorów słonecznych, 125 instalacji pomp ciepła przeznaczonych do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, 14 instalacji pomp ciepła służących wyłącznie do przygotowania ciepłej wody oraz 44 instalacji kotłów na biomasę.
Projekt ma na celu nie tylko poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, lecz także znaczące ograniczenie emisji zanieczyszczeń i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w lokalnym bilansie energetycznym.
W najbliższym czasie osoby, które zostały ujęte we wniosku o dofinansowanie, zostaną poinformowane o dalszych etapach związanych z realizacją inwestycji.
- Musimy zrobić weryfikację wniosków naszych mieszkańców. Potem ruszymy z procedurą przetargową i będzie czas na wykonanie – mówi dla portalu kulisy.net wójt gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk.
Włodarz dodaje, że gmina będzie prosiła o wydłużenie terminu realizacji zadania, bo pierwotnie zakładał on zakończenie projektu do końca tego roku. Zatem czasu jest zbyt mało, by przeprowadzić wszystkie konieczne procedury oraz sam montaż wybranych instalacji OZE w poszczególnych gospodarstwach domowych.
- Warto zwrócić uwagę na bardzo wysoki poziom dofinansowania, który stanowi aż 95 proc. wartości inwestycji. Ewentualnie mieszkańcy będą musieli opłacić ośmioprocentowy podatek Vat. 13 procent wkładu własnego w inwestycję, która będzie generowała oszczędności, to jest naprawdę niewiele – zaznacza Leszek Gierczyk i dodaje, że te nakłady finansowe, które poniosą mieszkańcy powinny im się bardzo szybko zwrócić.
Gmina Wierzchlas otrzymała decyzję o przyznaniu dofinansowania na realizację projektu pn. „Odnawialne źródła energii w Gminie Wierzchlas – etap 3”. Wartość całkowita przedsięwzięcia wynosi 33 452 434,66 zł, z czego 31 779 812,93 zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, co odpowiada 95 proc. wartości projektu.
Wniosek o dofinansowanie został złożony we wrześniu 2023 roku w ramach naboru RPLD.04.01.02-IZ.00-10-001/17, prowadzonego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020. Projekt został zgłoszony w ramach Osi Priorytetowej IV Gospodarka niskoemisyjna, Działanie IV.1 Odnawialne źródła energii, Poddziałanie IV.1.2 Odnawialne źródła energii.
W pierwotnym rozstrzygnięciu naboru wniosek Gminy Wierzchlas nie został zakwalifikowany do dofinansowania z uwagi na wyczerpanie dostępnej puli środków. Dofinansowanie otrzymało jedynie osiem spośród 58 zgłoszonych projektów. Gmina, nie zgadzając się z wynikami oceny, złożyła protest. Został on rozpatrzony pozytywnie, a Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał dodatkowe punkty, co pozwoliło na przesunięcie wniosku na wyższe miejsce w rankingu. Jednocześnie podjęto decyzję o zwiększeniu puli środków przeznaczonych na dofinansowanie. W rezultacie uchwałą Zarządu Województwa z dnia 28 marca 2025 roku projekt Gminy Wierzchlas został oficjalnie wyłoniony do realizacji.
***
Dofinansowania na podobne projekty dostały także inne samorządy z naszego regionu. Ale o tym niebawem...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze