Reklama

Będzie winda w urzędzie?

Pierwsze piętro Urzędu Gminy w Kiełczygłowie w ubiegłym roku przeszło znaczną metamorfozę. Odnowione zostały gabinety wójta, sekretarza, skarbnika, sekretariat oraz pomieszczenia pomocy społecznej. Obecnie remontowane są łazienki, a jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie, to w budynku zostanie zamontowana winda.

Remont pomieszczeń biurowych w Urzędzie Gminy w Kiełczygłowie w 2020 r. kosztował ok. 75 tys. zł. Prace modernizacyjne wykonano w pokojach włodarza, sekretarza, skarbnika, jak i pomocy społecznej. Na pierwszym piętrze odnowiono już także m.in. gabinet biura rady. Zmiany w budynku zachodzą więc sukcesywnie i dostosowywane są do możliwości finansowych gminy. 
-  Najtrudniejszym i najbardziej kosztownym wyzwaniem jest remont łazienek, który trwa w tej chwili – mówi Mariusz Mielczarek, wójt gminy Kiełczygłów.
- W zupełnie innych miejscach ma być teraz infrastruktura sanitarna niż dotychczas. Wewnętrzne ściany w łazienkach zostały wyburzone i jest wybudowana nowa ściana. W późniejszym czasie nastąpi montaż urządzeń, instalacja i zakładanie płytek ceramicznych. Staramy się je też dostosować do osób niepełnosprawnych, np. poruszających się na wózku inwalidzkim. Większość obowiązujących parametrów spełnimy. 
W budżecie gminy na to zadanie zaplanowano  20 tys. zł. Prace wykonywane są we własnym zakresie, tzn. realizują je pracownicy gminni, dlatego główny wydatek to zakup materiałów. 
- Nie robimy tego może w bardzo szybkim czasie, ale za to mamy oszczędności finansowe, bo nie wynajmujemy żadnej ekipy remontowej – zaznacza włodarz. 
- Na pierwszym piętrze do odnowienia pozostanie jeszcze korytarz. Serwerownia nie będzie remontowana, tylko zostaną tam zamontowane instalacje klimatyzacji, żeby serwery mogły pracować w odpowiednich warunkach. W dalekosiężnych planach są wymiana dachu, czy termomodernizacja budynku. Obecnie jednak te działania, które możemy uruchomić, to je włączamy. To, co jest w naszym zasięgu i ważne dla naszych mieszkańców, to robimy. 
Jedną z takich rzeczy ma być winda. Gmina Kiełczygłów złożyła wniosek do PFRON-u o dotację na jej zakup i montaż. Zadanie wycenione jest wstępnie na ok. 190 tys. zł, z czego 55 proc. może sfinansować państwowy fundusz. 
- Skonstruowaliśmy taki projekt, który będzie umożliwiał, jeśli oczywiście otrzymamy dotację, dojście czy dojechanie osobie niepełnosprawnej, na wózku do praktycznie każdego wydziału w gminie – zdradza Mielczarek. 
- Myślę, że to bardzo pozytywne rozwiązanie, gdyż dotychczas mieliśmy trudności w przypadku, gdy pojawiały się osoby z niepełnosprawnością na wózku. Mamy wyznaczone osoby, które pomagały takiej osobie, ale nie było niestety żadnej platformy, czy podjazdu, aby można było wjechać do urzędu. W dzisiejszym świecie pojawia się sporo osób z różnymi dysfunkcjami, które nie mogą się przemieszczać schodami, dlatego po zamontowaniu windy  mogłyby bez obaw przyjść do urzędu, bo te bariery architektoniczne zostaną wyeliminowane. 
Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie, winda miałaby pojawić się w urzędzie jeszcze w tym roku. 

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości