Od kilku tygodni w kuluarach mówi się o tym, że Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia chce powołać drugiego zastępcę. Znamy nazwisko człowieka, który ma zostać II wiceburmistrzem Wielunia. Czy pozycja dotychczasowej wiceburmistrz Joanny Skotnickiej-Fiuk słabnie? A może szef ratusza szuka wsparcia wśród środowiska mającego kontakty w aktualnej koalicji rządowej?
Na obradach sesji Rady Miejskiej w Wieluniu pojawił się temat ewentualnego powołania drugiego wiceburmistrza miasta. Przypomnijmy, że Paweł Okrasa ma już zastępcę, jest nią Joanna Skotnicka-Fiuk, która od początku rządów aktualnego włodarza jest jego prawą ręką. Ale jeden wiceburmistrz to dla Pawła Okrasy być może za mało…
Wiele przesłanek wskazuje na to, że obecny szef Urzędu Miejskiego w Wieluniu niebawem będzie miał nowego, jeszcze jednego, zastępcę. Kto ma nim zostać i co na to przewodnicząca rady – o tym w dalszej części artykułu.
Temat wywołał na sesji radny Rafał Dudziński, kontrkandydat obecnego burmistrza w ostatnich wyborach samorządowych. Zapytał wprost czy pojawiające się informacje o powołaniu drugiego zastępcy burmistrza są prawdziwe. Na to szef ratusza odpowiedział wymijająco.
- Odbyłem kilka rozmów z przedstawicielami rządu, właśnie w zakresie wsparcia naszych pomysłów inwestycyjnych w tej kadencji. Być może taka sytuacja będzie miała miejsce. Natomiast na ten moment decyzje żadne nie są podjęte, jak będą podjęte to państwo radni i całe społeczeństwo się o tym dowie – stwierdził Paweł Okrasa dodając, że tylko tyle ma na ten temat do powiedzenia.
Szefowa Rady Miejskiej podkreśla, że powoływanie wiceburmistrzów leży w gestii burmistrza i ma on w tym temacie wolną rękę.
- Czy nam to się podoba czy nie, ilość wiceburmistrzów należy wyłącznie do kompetencji pana burmistrza – mówi Justyna Godszling-Graczyk, przewodnicząca Rady Miejskiej w Wieluniu.
- Jeżeli będzie to osoba, która ma przynieść korzyści miastu, czyli pozyskiwać fundusze, jakie będziemy mogli wykorzystać w inwestycjach, to jak najbardziej jest taka osoba potrzebna. Wszyscy doskonale wiedzą, że jeżeli chodzi o dofinansowania zewnętrzne to gmina kuleje. Nie ma co ukrywać – zauważa Godszling-Graczyk.
Szefowa rady przyznaje jednak, że gmina Wieluń jest w nienajlepszej kondycji finansowej. Skąd zatem wziąć pieniądze na kolejny kosztowny etat w ratuszu?
- Jesteśmy w kryzysie jeśli chodzi o finanse gminy. Nie jesteśmy w jakieś super kondycji. A to są kolejne koszty, więc jeśli to nie przyniesie wymiernych korzyści dla gminy, to nas na takie rozwiązanie nie stać – podsumowuje.
Reporterzy „Kulis …” już kilka tygodni temu ustalili, że na to stanowisko ma zostać powołany Mariusz Pałka. Jego nazwisko od dawna pojawia się w rozmowach kuluarowych. Kolejną przesłanką wskazującą na to, że to właśnie Pałka ma być nowym wiceburmistrzem może być fakt, że dopiero co wziął urlop bezpłatny w dotychczasowej pracy, gdzie pełnił funkcję zastępcy kierownika warsztatów szkolnych w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu. A podczas ostatniej rady pedagogicznej pożegnał się z kolegami, nie mówiąc gdzie teraz będzie pracował. Dopytywany przyznał, że będzie to eksponowane stanowisko.
Kim jest Mariusz Pałka? Prawdopodobny przyszły wiceburmistrz ma 51 lat. Mieszka w Złoczewie, gdzie jest skutecznym prezesem OSP Złoczew i dobrym kapelmistrzem. W Złoczewie trudno szukać osoby, która nie mówiłaby o nim w superlatywach. Jest też znanym kapelmistrzem orkiestr dętych – prowadzi zespoły w Białej (w powiecie wieluńskim) i w Złoczewie. Nieskutecznie startował na dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Złoczewie. Również bez pozytywnego efektu starał się o miejsce w Radzie Powiatu Sieradzkiego, startując w ostatnich wyborach z poz. 1 z listy Ziemi Sieradzkiej, ściśle związanej z Platformą Obywatelską. Zresztą również jego małżonka Justyna Pałka startowała na posła z list Platformy Obywatelskiej.
Dopełniając dziennikarskiej rzetelności, redakcja portalu kulisy.net skontaktowała się z samym Mariuszem Pałką.
- Nie mogę tego jeszcze potwierdzić – mówi dla portalu kulisy.net Mariusz Pałka (na zdjęciu pod materiałem - fot.: Urząd Miejski w Złoczewie).
- Ale nie zaprzecza pan? – dopytuje reporter.
- Nie zaprzeczam, ale też nie potwierdzam – kwituje Pałka.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze