Reklama

Chcą zmienić złe nawyki

Najpierw znajdą dzikie wysypiska, a potem przygotują tablice edukacyjne i umieszczą je w tych miejscach. Uczniowie I klasy geograficznej w I LO w Wieluniu powalczą z zaśmiecaniem lasów. Ich projekt ,,Ja tu mieszkam’’ dostał grant w ogólnopolskim konkursie.

I Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu po raz pierwszy wzięło udział w konkursie ,,Projektanci edukacji’’, organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. W tegorocznej 11. już edycji spośród 457 projektów ze szkół podstawowych i średnich, jury wyłoniło 60 najlepszych pomysłów. Na liście laureatów znalazł się projekt ,,Ja tu mieszkam’’ uczniów I klasy geograficznej z ,,Odry’’. 
- W tym konkursie są już tacy finaliści czy zwycięzcy, którzy co roku startują, a nam udało się bez doświadczenia, dlatego tym bardziej się cieszymy – zaczyna Bogusław Kurzyński, nauczyciel geografii w I LO w Wieluniu. 
- Nasz pomysł polega na tym, żeby przygotować tablice edukacyjne i umieścić je w lasach w takich miejscach, gdzie znajdujemy dużo śmieci. Wchodząc do lasu, wielokrotnie widzimy dzika wysypiska, więc jest to problem. 
- Nasza praca polega na tym, żeby znaleźć takie najbardziej zaśmiecone miejsca, zmapować je, zrobić zdjęcie, a później przygotować tabliczki z informacjami edukacyjnymi – wyjaśnia Bartłomiej Ptak, uczeń I klasy o profilu geograficznym w I LO.
- Mają one uświadomić społeczeństwo, jak tego rodzaju wysypiska są groźne, że to może zabić jakieś zwierzę i też po prostu nieestetycznie wygląda. 
Inicjatywa zgodnie z założeniem obejmie wybrane kompleksy leśne powiatu wieluńskiego. Na warsztatach z grafiki użytkowej młodzież (dwuosobowe grupy) przygotuje projekty tablic, z których zostanie wybrany jeden najlepszy. Ich treść ma wzbudzać pozytywne refleksje i zachęcać do dobrego zachowania.
- Mają mieć na celu zmianę nawyków, zwrócenie uwagi tym, którzy idą, czy wjeżdżają do lasu, żeby zostawili las w stanie niepogorszonym – tłumaczy Kurzyński.
- Te znaki to nie mogą być zwykłe ,,Zakaz śmiecenia’’, tylko ta tablica edukacyjna ma być sympatyczna, odwołująca się do naszej dobrej strony, którą każdy człowiek ma w sobie.  Chodzi o wzbudzenie takiej pozytywnej refleksji, że rzeczywiście nie wypada i nawet jakby ktoś miał zamiar wyrzucić śmieci, to żeby ta ręka się cofnęła. 
Na realizację każdego pomysłu kapituła ogólnopolskiego konkursu przyznała grant w kwocie 1 tys. zł. Dodatkowy tysiąc złotych można było zdobyć w głosowaniu internautów. Po pięć projektów w danej kategorii (klasy I-III, IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe) z największą liczbą głosów otrzymało takie wsparcie. I LO wśród szkół średnich  uplasowało się na 6. miejscu, więc niewiele brakło. Na wieść jednak o tak dobrym wyniku i zaangażowaniu klasy, dyrektor Zbigniew Wiśniewski przekazał na to zadanie 1 tys. zł z budżetu szkoły. Opiekun projektu liczy, że uda się jeszcze pozyskać kolejne dofinansowania z innych źródeł. 
W ramach projektu ,,Ja tu mieszkam’’ planowane są także warsztaty ekologiczne w ośrodku Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim oraz organizacja happeningu w Wieluniu. 
- W podstawie programowej nauczania są treści, które mówią o tym, żeby chronić środowisko, nie przeszkadzać stworzeniom, żyjącym w lesie i nie zabierać tego dobra, jakim jest siedlisko naturalne – przypomina Kurzyński.
- Tą wartością projektu będzie też spotkanie w lesie, w trakcie naszych warsztatów w Załęczu Wielkim. Poznamy lepiej to środowisko, czyli gatunki drzew leśnych, bo podejrzewam, że większość uczniów ich nie rozróżnia. Zobaczymy, jakie zwierzęta żyją w lesie, nauczymy się rozróżniać być może ptaki, owoce runa leśnego. Istotna będzie także integracja między uczniami I klasy, bo widzieli się tylko we wrześniu i trochę w październiku.  Oby uczestnictwo w projekcie spowodowało też, że klasa będzie bardziej zgrana i chętna do udziału w kolejnych tego typu akcjach.
- Zaangażowanie w projekt inaczej wpłynie na człowieka, niż siedzenie nad książką przy biurku. Czytam książkę i jest napisane, żeby nie śmiecić, ale co innego faktycznie zapobiegać, by nie dochodziło do takich sytuacji – podkreśla Ptak.
- Dzięki projektowi więc każdy z nas będzie miał jakieś swoje przeżycia, zintegrujemy się w grupie i zawsze to też nowe doświadczenie. 
Czas na wykonanie projektów wyznaczony jest do 15 kwietnia. Dla pięciu najlepiej zrealizowanych i udokumentowanych inicjatyw przewidziane są kolejne granty w wysokości 2 tys. zł. 

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości