Reklama

Duże pieniądze i długa procedura

Największym zadaniem inwestycyjnym w tym roku w gminie Wierzchlas jest montaż Odnawialnych Źródeł Energii. Projekt ten zostanie zrealizowany w pierwszej połowie roku. Jego wartość to 4,3 mln zł.

- Inwestycja ta ciągnie się już dość długo – rozpoczyna Leszek Gierczyk, wójt gminy Wierzchlas.
- Jej historia ma już ponad trzy lata. Prawie półtora roku trwała ocena wniosków o dofinansowanie.

Gmina taki wniosek złożyła do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w styczniu 2018 r., a listę rankingową Urząd Marszałkowski ogłosił dopiero w maju 2019 r. Wierzchlas znalazł się na niej na 12. pozycji, uzyskując 86,75 proc. przyznanych punktów. Dofinansowanie inwestycji wyniosło ponad 3,2 mln zł, a jej całkowita wartość to prawie 4,3 mln zł. Mieszkańcy zainteresowani zainstalowaniem urządzeń tego typu, pokrywają 15 proc. wartości netto instalacji plus podatek VAT.   
Procedurę przetargową gmina rozpoczęła w maju 2020 r. 

Reklama

- Ciągnęła się ona dość długo – tłumaczy Leszek Gierczyk.
- Bo to jest bardzo skomplikowana inwestycja i wymaga wiele pracy ze strony urzędu. Mieliśmy trzy oferty. Później jedna z firm wycofała się. Ale pozostałe dwie oferty mieściły się w naszym budżecie i wybraliśmy drugą w kolejności pod względem wartości. 

Firma, która się wycofała, oferowała najniższą cenę. Nie zgodziła się jednak na przedłużenie terminu związania ofertą, o które wystąpiła gmina zgodnie z przysługującym jej prawem. W związku z tym jej oferta nie mogła być już brana pod uwagę. O wyborze wykonawcy inwestycji poinformowano 21 października. Zostało nim konsorcjum firm: Grupa Ekoenergia Sp. z.o.o z Sierakowic Prawych i Antinus Sp. z.o.o ze Skierniewic. Umowę z wykonawcą podpisano jeszcze w ubiegłym roku. Obejmuje ona montaż wraz z zaprojektowaniem i uruchomieniem 116 instalacji kolektorów słonecznych, 35 instalacji kotłów na biomasę i 103 instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych. Dotyczy również instalacji fotowoltaicznych na siedmiu budynkach użyteczności publicznej: urzędzie gminy, szkołach w Wierzchlesie, Kraszkowicach, Mierzycach, Toporowie i dwóch ośrodkach zdrowia.  

Reklama

- Projekty są już chyba wykonane dla wszystkich nieruchomości – mówi wójt.
- Na kilkunastu wcześniej planowanych posesjach musiano zrezygnować z instalowania tych urządzeń ze względów na konstrukcję dachu, stan techniczny budynku, czy inne uwarunkowania. Ale mamy listę rezerwową chętnych do skorzystania z takiego dofinansowania i oni wchodzą na miejsce tych, którzy musieli zrezygnować. 

W pierwszej kolejności wykonywane będą instalacje fotowoltaiczne, potem solarne, a na końcu, już po zakończeniu sezonu grzewczego, instalowane będą kotły. 

Reklama

- Już jesienią zainteresowani wymianą pieców, pytali, czy kupować węgiel – mówi wójt Gierczyk.
- Więc dlatego, aby nie narażać ich na to, by pozostali bez ogrzewania zimą i w miesiącach wiosennych, wymiana ta przewidziana jest na maj i czerwiec. 

Zakończenie wszystkich prac związanych z projektem ma nastąpić do końca czerwca.  

- Z tego, co nam przekazał wykonawca, kilka ekip będzie pracować równocześnie, żeby to wszystko wykonać w terminie – kończy Leszek Gierczyk.

Wójt dodał również, że ogłoszony jest kolejny nabór na taki program i, że gmina będzie starać się w nim o środki na dalsze instalacje odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców. 

Ela Wodecka 
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości