Reklama

Dwa nowe bloki, na dobry początek

Gmina Działoszyn, podobnie jak osiem innych samorządów, przystąpiła do SIM KZN Łódzkie Centrum Spółka z o.o. – Działając w ramach spółki, chcemy wybudować w naszym mieście sto nowych mieszkań – zapowiada Rafał Drab, burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn. Jeśli inwestycja pójdzie zgodnie z planem, to zawiązana spółka ma stawiać kolejne bloki. – Zapotrzebowanie na mieszkania, z możliwością wykupu na preferencyjnych warunkach, jest duże, więc nie ma co się oglądać. Budujemy – akcentuje Drab.

Gmina Działoszyn stale się zmienia. Elementem przyśpieszającym jej rozwój ma być budowa nowych mieszkań, na które chętnych nie brakuje. Początkowo gmina Działoszyn miała przystąpić do rządowego programu Mieszkanie Plus. Pojawił się jednak nowy projekt z rządowym wsparciem – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Krajowego Zasobu Nieruchomości. Burmistrz Działoszyna Rafał Drab zauważył w tym dużą szansę dla miasta.
- Już otrzymaliśmy trzy miliony złotych na działalność, przewidzianą w projekcie – mówi szef działoszyńskiego ratusza.
Jak podkreśla włodarz, wkład gminy, w inwestycję, jest bardzo korzystny z punktu widzenia interesu społecznego, jakim są nowe mieszkania.
- Gmina przystępując do tego zadania, ponosi jedynie koszty przekazania działki i uzbrojenia terenu – zaznacza Rafał Dra, podkreślając, że inwestycja jest bardzo korzystna dla gminy także z ekonomicznego punktu widzenia.
SIM KZN Łódzkie Centrum Spółka z o.o. z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim powstaje z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz dziewięciu samorządów. Prócz Działoszyna, udziałowcami będą samorządy z sąsiedniego Pajęczna, Tomaszowa Mazowieckiego, Białej Rawskiej, Inowłodza, Koluszek, Nowego Miasta n/Pilicą, Ujazdu i Zduńskiej Woli.
Na przystąpienie do takiej spółki, zgodę musi wyrazić Rada Miejska. Tak też się stało. Rada Miejska w Działoszynie, jeszcze w grudniu, jednomyślnie wyraziła zgodę na przystąpienie gminy do takiej spółki, upoważniła także burmistrza do reprezentowania jej w spółce.
Mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej mają być dostępne dla zainteresowanych na bardzo dobrych warunkach. Po pierwsze planowane są niskie czynsze, a po upływie 15 lat, lokatorzy będą mogli wykupić je na własność.
Każdy z przyszłych udziałowców, a więc także gmina Działoszyn, otrzymał na objęcie udziałów w spółce kwotę w wysokości 3 milionów złotych. Kapitał zakładowy SIM KZN Łódzkie Centrum wynosić będzie 27 milinów złotych. Działalność inwestycyjna spółki zostanie uzupełniona o grant z Funduszu Dopłat i preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Będziemy się starać, żeby działać jak najszybciej. Ale w takich przypadkach nie możemy zapomnieć o tym, że konieczna jest staranność na każdym z etapów realizacji zadania – zaznacza włodarz.
- Przez najbliższe dwa lata będziemy przygotowywać się do przeprowadzenia tej inwestycji. Musimy zlecić projekty, uzyskać pozwolenia na budowę, uzbroić teren, zadbać o infrastrukturę – dopowiada Rafał Drab.
Budowa nowych mieszkań ma ruszyć za dwa lata. W 2025 roku bloki powinny być już gotowe. Na ten moment nie ma jeszcze wstępnych projektów, ani wizualizacji, nowych bloków. Wiadomo natomiast, że mają to być budynki czterokondygnacyjne. W dwóch blokach ma zostać urządzonych około stu mieszkań.
- Jeżeli obłożenie będzie stuprocentowe i wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na pewno na tych dwóch blokach się nie skończy. Będziemy dalej budować – zapowiada Drab.
Gdzie powstaną nowe bloki w Działoszynie? Pod uwagę brane są dwie lokalizacje – jedna tuż za ratuszem, druga w sąsiedztwie miejskiego stadionu. Zdaniem burmistrza obie lokalizacje mają swoje plusy. Osobiście namawia Spółdzielnię Mieszkaniową w Działoszynie, by oddała grunty, które otrzymała kiedyś od gminy w wieczne użytkowanie. Wówczas bloki mogłyby powstać w samym sercu miasta, tuż obok Urzędu Gminy. Jeśli nie będzie zgody spółdzielni, to alternatywą jest pięciohektarowa działka, należąca do gminy, a zlokalizowana w pobliżu stadionu miejskiego. Jeszcze nie wiadomo, którą z opcji ostatecznie obierze nowo powstała spółka. Pewne jest natomiast, że o nowe mieszkania już pyta wiele osób.
- U nas od dawna jest problem z mieszkaniami, zarówno tymi do wynajęcia jak i przeznaczonymi do sprzedaży. Mamy sporo młodych małżeństw, czy osób mniej zamożnych, których nie stać na zakup mieszkania od razu. W tym przypadku będą mieli możliwość zamieszkać, wynajmować, a po 15 latach wykupić na własność – mówi Rafał Drab.
Burmistrz Działoszyna zauważa, że istotą małych miast, takich jak Działoszyn jest walka o młodych mieszkańców.
- Trzeba ich tu zatrzymać, a można to zrobić wyłącznie stwarzając dobre warunki do życia – podnosi szef działoszyńskiego ratusza.
Na koniec burmistrz Działoszyna kieruje słowa uznania i podziękowania dla posła Pawła Rychlika, który miał przyczynić się do udziału miasta w tej inicjatywie.
- Bez niego by się to nie udało. Tylko ośmiu gminom  terenu całego województwa, udało się do tego projektu przystąpić – podsumowuje Rafał Drab.


Sławomir Rajch
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości