Reklama

Dzisiaj „W lasku”, jutro w Himalajach

Wspinanie to ulubione zajęcie dzieci i młodzieży. Aby więc zapewnić im możliwość takiej zabawy, niedawno w wieluńskim parku „W lasku” ustawiono skałkę wspinaczkową. Znajduje się ona w pobliżu siłowni napowietrznej, skateparku i placu zabaw.

Skałka wspinaczkowa powstała z inicjatywy zarządu osiedla nr 1.
- Pomysł zrodził się kilka lat wcześniej, kiedy jako Stowarzyszenie Zielone Płuca Wielunia, zorganizowaliśmy na kilka dni darmową ściankę wspinaczkową dla dzieci – mówi Krzysztof Gagatek, przewodniczący zarządu tego osiedla.
- Pomysł cieszył się bardzo dużym powodzeniem i wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie dzieci wyrażali chęć powstania takiego obiektu na stałe w Wieluniu.
Jednak taka skałka to dość spory wydatek. A obecnie wieluńskie osiedla dysponują bardzo skromnymi środkami. Corocznie otrzymują od gminy tylko po 5 tysięcy złotych. Więc osiedle nr 1 samo tego zrobić nie było w stanie.
- Aby móc zrealizować ten projekt, zwróciłem się z prośbą o pomoc do pozostałych zarządów osiedli – kontynuuje Krzysztof Gagatek.
- Uzyskaliśmy taką pomoc od zarządu nr 2, którego przewodniczącą jest pani Bożena Żurek oraz zarządu nr 8, któremu przewodniczy pani Romualda Czyż. Myślę że bez tej pomocy projekt byłby bardzo trudny do zrealizowania.
Skałka wspinaczkowa kosztowała 32 tys. zł. Osiedla nr 1 i 2 wyłożyły na nią po 5 tys. zł, a nr 8 – 2 tys. Pozostałą kwotę dało miasto.
- Nie bardzo wiedzieliśmy, co za te 5 tysięcy na naszym osiedlu można zrobić – mówi Bożena Żurek.
- Ponieważ park, w którym stanęła ścianka, przylega do naszego terenu i mnóstwo ludzi od nas tam wypoczywa, doszliśmy do wniosku, że przeznaczymy całą tę kwotę na zbudowanie takiej ścianki. Nieważne, czy jest ona na naszym osiedlu, czy w parku. Najważniejsze, że służy mieszkańcom Wielunia. 
Dzieci już korzystają ze skałki, choć zainteresowanie nią wiosną i latem pewnie wzrośnie. Będą mogły się tu wprawiać w trudnej sztuce wspinaczkowej. Może w przyszłości wyrosną z nich himalaiści na miarę Wandy Rutkiewicz czy Jerzego Kukuczki.
Na 2021 r. zarząd osiedla nr 1 postanowił przeznaczyć cały budżet (5 tys. zł) na street workout, czyli park drążkowy do ćwiczeń. 

Ela Wodecka 
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości