Nie od dziś wiadomo, że Działoszyn inwestycjami stoi. Tym razem gmina wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców marzących o przysłowiowym M3, albo o budowie domu. Nowoczesnych mieszkań, wykończonych „pod klucz”, będzie 77, a na inwestorów czeka 30 hektarów uzbrojonych działek budowlanych w atrakcyjnej lokalizacji. - Taka ilość nowych mieszkań to nie tylko dach nad głową, ale też szansa na zatrzymanie młodych ludzi w gminie oraz na przyciągnięcie nowych mieszkańców. To także perspektywa realnej poprawy warunków życia dla wielu rodzin – akcentuje burmistrz Działoszyna Rafał Drab.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to interesująca alternatywa na rynku nieruchomości. Skierowana przede wszystkim do ludzi chcących uniknąć zaciągania kredytu hipotecznego lub nieposiadających zdolności kredytowej, których jednak stać na regularne płacenie czynszu i rachunków.
Współpraca Miasta i Gminy Działoszyn ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Łodzi wkrótce przyniesie dorodne owoce. W mieście stanie nowoczesny blok mieszkalny, w którym swój własny kąt znajdzie 77 rodzin. Mieszkania będą kompleksowo i starannie wykończone, energooszczędne, ekologiczne i innowacyjne. Nic, tylko się wprowadzać i żyć długo, szczęśliwie i ze spokojną głową o rachunki i kredyty.
Jak mówi Marta Gniecioszek, wiceburmistrz, a jednocześnie sekretarz Miasta i Gminy Działoszyn, to szansa na własne mieszkanie dla osób, które szukają stabilnego najmu z opcją dojścia do własności bez konieczności zaciągania wysokich kredytów hipotecznych.
Blok SIM będzie zlokalizowany przy ulicy Grota Roweckiego, w okolicach stadionu miejskiego w Działoszynie. Inwestorzy zadbali o nowoczesne standardy i szeroki wachlarz oczekiwań przyszłych najemców.
- To bardzo potrzebna i ważna inwestycja dla naszych mieszkańców. Tym bardziej, że jest to coś nowego, czego do tej pory nie było. Bardzo się cieszymy z podjęcia tej inicjatywy i realizacji zadania. Zachęcamy ludzi młodych, żeby zostawali w Działoszynie, żeby tu się rozwijali i inwestowali. To dobre miejsce do życia – akcentuje Marta Gniecioszek.
Blok ma mieć pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Tu znajdzie się gratka dla zmotoryzowanych, czyli podziemny garaż, wyposażony w specjalnie zaprojektowaną stację ładowania pojazdów elektrycznych. Na parterze (poziom 0) będą komórki lokatorskie. Wszyscy lokatorzy będą mieli dostęp do dwóch klatek schodowych i dwóch wind.
Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych sprawi, że budynek będzie przyjazny i wygodny dla osób starszych i niepełnosprawnych. We wspólnej przestrzeni znajdzie się powierzchnia manewrowa dla wózka inwalidzkiego. Wycieraczki przy wszystkich wejściach zostaną zamontowane w poziomie posadzek. Ciągi komunikacyjne będą specjalnie oznakowane, a przed blokiem powstanie dedykowany mieszkańcom parking. Miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami zostaną wyznaczone zarówno na parkingu zewnętrznym, jak i w podziemnym garażu.
Skoro wykończenie „pod klucz” to standardy wyposażenia wysokie. W łazienkach i kuchniach będą niezbędne przyłącza do urządzeń i armatura. W mieszkaniach zostaną zamontowane eleganckie drzwi wewnętrzne, płytki antypoślizgowe i listwy przypodłogowe. W każdym lokalu pojawi się indywidualnie zaprojektowana instalacja centralnego ogrzewania. Odrębne mieszkaniowe węzły cieplne będą zasilane z kotłów gazowych.
Zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest ogromne. Lista chętnych została zamknięta jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Aby stać się jednym z 77 szczęśliwych najemców takiego luksusowego lokum należało złożyć odpowiedni wniosek w wyznaczonym terminie. Są jeszcze dwa podstawowe wymogi: w dniu objęcia lokalu nie można posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie miasta i gminy Działoszyn, oraz nie przekraczać maksymalnych miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, o których mowa w ustawie o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych oraz w ustawie o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.
Ponadto najemcy zobowiązani są do wpłacenia kaucji (partycypacji) w wysokości określonej uchwałą Rady Miejskiej w Działoszynie. W razie rezygnacji z najmu, kaucja zostanie zwrócona.
Obecnie, pierwotny nabór wniosków na mieszkania SIM został już zamknięty. Będzie jednak uzupełniany.
- W najbliższym czasie można spodziewać się naboru uzupełniającego, prowadzonego przez spółkę. Informacja o nim zostanie w stosownym czasie zamieszczona na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych gminy i spółki – informuje wiceburmistrz Działoszyna Marta Gniecioszek.
Spółka SIM pozyskała już środki z Funduszu Dopłat. Aktualnie trwają prace nad optymalizacją montażu finansowego dla planowanego przedsięwzięcia. Wkrótce złoży wniosek o uzyskanie preferencyjnego kredytu, udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki pochodzą z programu społecznego budownictwa czynszowego, dedykowanego inwestycjom powstającym w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych.
Przetarg budowlany, skutkujący wyłonieniem wykonawcy, ma zostać ogłoszony w drugim kwartale bieżącego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na początku trzeciego kwartału teren budowy zostanie przekazany i prace wystartują.
Rozpoczęta została już rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej dla potrzeb bloku SIM. Dokumentacja projektowa obejmuje budowę sieci wodociągowej i sanitarno-kanalizacyjnej na odcinku o długości blisko 820 metrów. Koszt wykonania dokumentacji wyniósł 19 680 zł.
Na ułatwianiu życia mieszkańcom bloków Działoszyn nie poprzestaje i już szykuje nowe tereny inwestycyjne. Działki budowlane, zlokalizowane na 30 hektarach w atrakcyjnej lokalizacji, czekają na przyszłych mieszkańców i przedsiębiorców.
Nowy teren inwestycyjny zlokalizowany jest przy drodze wojewódzkiej 486, przy wjeździe do Działoszyna od strony Wielunia.
- To dobrze skomunikowane miejsce, które już teraz wzbudza zainteresowanie osób planujących inwestycje – akcentuje wiceszefowa działoszyńskiego ratusza.
Teren został już uzbrojony w podstawową infrastrukturę, w tym sieć wodno-kanalizacyjną. Kolejne etapy inwestycji przewidują budowę dróg i przygotowanie działek pod zabudowę.
- Nowe tereny mają być przeznaczone zarówno pod budownictwo mieszkaniowe, jak i działalność usługową. Pierwsi zainteresowani zakupem działek już się pojawili – mówi Marta Gniecioszek.
- Inwestycja ma znaczenie nie tylko gospodarcze, ale i społeczne. To szansa na zatrzymanie mieszkańców i przyciągnięcie nowych. Rozwój zabudowy mieszkaniowej może w przyszłości przełożyć się także na większe zapotrzebowanie na szkoły, przedszkola i inne usługi - podsumowuje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze