Woda to podstawa. Wiedzą o tym doskonale samorządowcy w gminie Konopnica i zadbali o to, żeby tej życiodajnej cieczy nie zabrakło żadnemu z mieszkańców. Zakończyła się potężna inwestycja, obejmująca budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z modernizacją stacji uzdatniania wody oraz montażem wodomierzy na terenie gminy.
Do tej pory gmina Konopnica bazowała tylko na jednej stacji uzdatniania wody, która zresztą też była modernizowana na przełomie roku. Stacja w Rychłocicach istniała od wielu lat, ale ze względu na swój „wiekowy” charakter była wyłączona z użytkowania.
- Zauważyliśmy, że jedna stacja na taką gminę to jest zbyt mało. Rozbiór wody jest dość duży, zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy musieliśmy wprowadzać czasowe ograniczenia w poborze. Wiadomo, że to nie jest komfortowe dla mieszkańców. W związku z tym podjęliśmy decyzję i napisaliśmy wniosek o modernizację drugiej stacji – opowiada wójt gminy Konopnica Jacek Kurowski.
Inwestycja w czystą i dobrą jakościowo wodę w gminie Konopnica kosztowała niemało. Wartość całego zadania wyniosła 6 125 031 złotych. Jego realizacja nie byłaby możliwa, gdyby gmina nie pozyskała dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w kwocie 4 875 000 zł, co stanowi 80 procent całkowitej wartości inwestycji.
- To bardzo ważna inwestycja dla gminy, a jednocześnie rozległa i dość kosztowna. Udało nam się pozyskać środki z zewnątrz i z tego bardzo się cieszę. Gdyby nie dofinansowanie, to pewnie w całości, albo nawet w ogóle, nie moglibyśmy zrealizować tego zadania – akcentuje włodarz gminy Konopnica.
W pierwszym tygodniu grudnia zakończyły się prace związane z modernizacją stacji uzdatniania wody (SUW) w Rychłocicach, w gminie Konopnica. Istniejący budynek wraz z całą technologią uzdatniania wody został kompleksowo unowocześniony. Zmodernizowano studnię głębinową poprzez wymianę pomp głębinowych, pionów tłocznych oraz wykonanie obudów naziemnych typu Lange. Wybudowano nowy zbiornik retencyjny o pojemności minimum 100 m3. Zakupiono i zamontowano też stacjonarny agregat prądotwórczy oraz wykonano nowe sieci międzyobiektowe. Inwestorzy zadbali też o użyteczność i estetykę otoczenia stacji: teren został utwardzony, a stare ogrodzenie wymienione na eleganckie panelowe.
- Gmina zyskała nowoczesny obiekt związany z infrastrukturą wodociągową, który obsłuży mieszkańców Rychłocic i Małej Wsi oraz odciąży, jedyną do tej pory, hydrofornię w Konopnicy. Na dodatek, wygląda to po prostu ładnie. Stacja zyskała całkiem nowy wymiar. Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że to stacja na miarę XXI wieku. Jest w pełni zautomatyzowana, praktycznie bezobsługowa, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach – opowiada Jacek Kurowski i dodaje, że w razie nieprzewidzianej sytuacji, awarii czy innych zdarzeń, będzie można także skierować wodę ze stacji w Rychłocicach do dalszych części gminy.
- Prace związane z tym zadaniem zostały zakończone. Jesteśmy po pozytywnych odbiorach sanepidu i straży pożarnej. Trwają procedury odbiorowe w nadzorze budowlanym – dodaje.
Wartość samej modernizacji SUW to 3 679 791 złotych, z czego dofinansowanie to 2 991 700 zł.
Wniosek o dofinansowanie obejmował także rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz wymianę wodomierzy na terenie gminy Konopnica. W ramach inwestycji, przy ulicy Spółdzielczej w Konopnicy, rozbudowana została sieć wodociągowa o łącznej długości niemal 400 metrów bieżących oraz sieć kanalizacji sanitarnej o długości blisko 290 mb.
- Przy ulicy Spółdzielczej, za szkołą w kierunku cmentarza wojennego, powstaje nowe osiedle domów jednorodzinnych, a mieszkańcy nie mieli możliwości podłączenia się do ujęcia wody. Uznaliśmy więc, że jednoczesna budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jest tu bardzo potrzebna – relacjonuje włodarz gminy Konopnica.
Mieszkańcy Strobina także zyskali nowy odcinek sieci wodociągowej o długości ok. 840 mb.
- Tu również powstaje nowe osiedle i był problem z zaopatrzeniem w wodę. W tym przypadku też uznaliśmy za zasadne wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jeśli chcą się budować i zostawać w Konopnicy – podkreśla wójt Jacek Kurowski.
Wójt tłumaczy też, dlaczego kanalizacja w tamtej części nie jest na razie w planach. Głównym powodem jest znaczne odsunięcie od samego sołectwa. Strobin też jeszcze nie jest podłączony do kanalizacji. Najpierw gminę czeka rozbudowa oczyszczalni ścieków, a później będzie można myśleć o budowie nowych sieci kanalizacyjnych.
- Ale to, co najważniejsze: wodę, mieszkańcy już mają. Mają też zbiorniki bezodpływowe, a gmina odbiera nieczystości, więc na ten moment to działa. Mamy w zamysłach budowę dalszej części kanalizacji, ale musimy to rozłożyć w czasie, ze względów finansowych i z uwagi na rozbudowę oczyszczalni – akcentuje wójt.
Na poprawę komfortu mieszkańców wpłynie też wymiana wodomierzy na radiowe, z możliwością odczytu zdalnego. Nowoczesne urządzenia pojawiły się w 947 punktach, w miejscowościach: Strobin, Szynkielów, Głuchów, Wrońsko, Konopnica, Rychłocice, Kamyk, Piaski, Bębnów i Mała Wieś.
- To duże ułatwienie dla odczytujących stan wodomierzy i dla mieszkańców. Ważne też, że odczyty będą robione sukcesywnie. Wiadomo, że jeśli dłuższy czas nie robi się odczytów, to potem kwota rachunku za wodę może być szokująca. Myślę, że będzie to z korzyścią dla mieszkańców – mówi wójt Kurowski.
- Będziemy starać się o pozyskanie środków na kolejne inwestycje. Na razie sukcesywnie robimy to, co najbardziej potrzebne i na co nas po prostu stać. Woda to podstawa i tu jesteśmy zabezpieczeni. Tym bardziej, że mamy wodę naprawdę dobrej jakości – podsumowuje wójt gminy Konopnica Jacek Kurowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze