Muzyka, taniec, emocje i piękne słowa. 25 września w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie miał miejsce III Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy „Łap marzenia”. Wydarzeniu towarzyszył wyjątkowy jubileusz – 15-lecie działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Niżankowicach. To był dzień pełen wzruszeń, uśmiechów i integracji, która – jak podkreślali uczestnicy – ma moc zmieniania świata na lepsze.
25 września o godzinie 11. w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie rozpoczął się III Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy „ŁAP MARZENIA”, który odbywa się pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Działoszyn Rafała Draba.
Wydarzeniu towarzyszyła jeszcze jedna ważna uroczystość - jubileusz 15-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Niżankowicach.
Oficjalne rozpoczęcie przeglądu poprzedziło powitanie wszystkich zgromadzonych gości. Następnie na scenie zaprezentowali się kolejno podopieczni reprezentujący dziesięć Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa łódzkiego: ŚDS Kolonia Raducka, ŚDS Osiek z filią w Czastarach, ŚDS Ostrówek, ŚDS Bełchatów, ŚDS Niżankowice, ŚDS Łask, ŚDS Mokrsko, ŚDS Strobin, ŚDS Bobrowniki oraz ŚDS Wieluń.
Podopieczni, którzy z pełnym profesjonalizmem wcielili się w rolę aktorów i piosenkarzy, zachwycili publiczność. W repertuarze znalazły się znane utwory muzyczne, ciekawe układy taneczne, jak i rozbawiające do łez kabarety. Na twarzach występujących artystów nie było widać tremy. Towarzyszyły im jedynie radość i duma.
Występy uczestników, pełne emocji, zaangażowania, pasji i kreatywności były oceniane przez jury w składzie: Michalina Strykowska, Mariola Grabolus oraz przewodnicząca Anna Jagiełło-Kępińska.
Po emocjonujących występach i trudnych obradach jury wyłoniło zwycięzców tegorocznego przeglądu. Pierwsze miejsce zdobył ŚDS w Mokrsku, drugie miejsce przypadło ŚDS w Niżankowicach, a trzecie miejsce – ŚDS w Bełchatowie. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody za udział.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Mokrsku, który został zwycięzcą przeglądu, reprezentował Tomasz Owczarek. Artysta zaśpiewał utwór Krzysztofa Krawczyka ,,Chciałbym być". Występ uatrakcyjniły kostium oraz gestykulacja, które do złudzenia przypominały samego wykonawcę oryginału.
- Nie spodziewałem się, że dzisiaj zostanę zwycięzcą. Jestem zadowolony z występu. Lubię śpiewać i bardzo się z tego cieszę - mówi Tomasz Owczarek z ŚDS-u w Mokrsku.
Po ogłoszeniu wyników nadszedł czas na obchody jubileuszu 15-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Niżankowicach. Na scenę wjechał tort, a wszyscy zgromadzeni uroczyście odśpiewali ,,Sto lat".
Uroczystość dostarczyła wielu emocji i wzruszeń wszystkim uczestnikom. Kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Niżankowicach Karolina Chyra, złożyła serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom i terapeutom za ich zaangażowanie i codzienną pracę. Pracownicy otrzymali symboliczne serca wykonane przez uczestników ŚDS-u w pracowni ceramicznej oraz czerwone róże.
- Życzę, by zawsze pamiętali, że najważniejsze jest bycie obok drugiego człowieka. By być blisko niego, mimo wszystko - mówiła ze wzruszeniem kierownik placówki podczas wręczania upominków.
Karolina Chyra podziękowała również burmistrzowi Miasta i Gminy Działoszyn, dyrektorce Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Działoszynie oraz rodzicom uczestników za wsparcie, obecność i zaangażowanie.
Z okazji jubileuszu, życzenia na ręce kierownik placówki złożyli także rodzice uczestników, przedstawiciele władz lokalnych oraz zaprzyjaźnionych instytucji. Wśród zaproszonych gości głos zabrała Agnieszka Ryś, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
- Reprezentując zarząd samorządu Województwa Łódzkiego jako wicemarszałek, znam ten Środowiskowy Dom Samopomocy. Przez te piętnaście lat obserwowałam jak on się rozwijał. Można powiedzieć, że jesteście jedną wielką rodziną - mówiła wicemarszałek podczas wystąpienia.
- To ogrom pracy, by przygotować uczestników do występu i sprawić, by tak pięknie zaprezentowali się na scenie. Ta muzyka naprawdę jest terapią, a taniec lekarstwem. Piętnaście lat to moment, kiedy trzeba podziękować, pogratulować i życzyć wszystkiego najlepszego - dodała.
Do jubileuszu odniosła się również wiceburmistrz Miasta i Gminy Działoszyn Marta Gniecioszek, przypominając, jak wiele zmieniło się na przestrzeni lat.
- Przez te piętnaście lat zmieniło się naprawdę dużo. To też nasze piętnaście lat z panem burmistrzem. Wiemy, jak te piętnaście lat wyglądało, jak było i jak jest. Cieszę się, że jesteście praktycznie wszędzie - podkreśla zastępczyni burmistrza.
Szczególne słowa uznania padły także z ust wójta gminy Siemkowice, Kamila Ceglarka.
- Chciałem podziękować za to, co czynicie. Pokazujecie, jak ważna jest empatia i podejście do drugiego człowieka. Artystom dziękuję za to, że pokazaliście nam, że warto łapać marzenia. A przede wszystkim jak cieszyć się z życia. Czasem o tym zapominamy - mówi szef gminy Siemkowice.
Na zakończenie uroczystości kierownik ŚDS-u w Niżankowicach, Karolina Chyra, wyraziła nadzieję, że to, co wydarzyło się tego dnia, będzie miało swoją kontynuację w przyszłości.
- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że w dniu dzisiejszym podczas podwójnej uroczystości, zebraliśmy wszystkich naszych przyjaciół, uczestników z dziesięciu Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa łódzkiego. Jest to dla nas niezwykle ważna chwila i jest wiele emocji. Wiele pięknych słów usłyszeliśmy - relacjonuje dyrektorka.
- Chcielibyśmy, aby idea integracji, która dziś stała się częścią tej pięknej historii, tak jak hasło naszego wydarzenia – „Łap marzenia” – towarzyszyła nam także przez kolejne piętnaście lat - podsumowuje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze