Reklama

Inwestycje drogowe w gminie Działoszyn zakończone: wszystkie sprawnie i terminowo

Mieszkańcy gminy Działoszyn jeżdżą już po nowych drogach, które jeszcze niedawno wołały o pomstę do nieba. Remonty i przebudowy były możliwe dzięki pozyskaniu pieniędzy zewnętrznych. – Nasz wkład własny stanowił pięć procent wartości zadania – podkreśla Rafał Drab, burmistrz Działoszyna, dodając że przy okazji gmina zaangażowała dodatkowe środki, by kompleksowo podejść do zadania.

Tegoroczna modernizacja dróg na terenie miasta i gminy Działoszyn rozpoczęła się od realizacji dwóch dużych zadań remontowych na drogach powiatowych.

25 stycznia burmistrz Rafał Drab podpisał umowę z firmą Bitum z Lipia Śląskiego na realizację zadania pod nazwą „Remont dróg na terenie Miasta i Gminy Działoszyn” – część I i część II.

Część I obejmowała remont drogi powiatowej Nr 4523E w Niżankowicach. Część II natomiast dotyczyła remontu drogi powiatowej Nr 3501E - ul. Ożegowska w Działoszynie. Na drodze powiatowej w Niżankowicach wykonano nową dwuwarstwową nawierzchnię bitumiczno - asfaltową na długości ok. 1240 m. Modernizacja objęła odcinek od Środowiskowego Domu Samopomocy do granicy z gminą Wierzchlas. Kwota kontraktu w tym przypadku wyniosła 606.698,56 zł.

Reklama

W związku z prowadzoną od dłuższego czasu przebudową drogi wojewódzkiej nr 486, droga powiatowa przebiegająca przez Niżankowice stała się alternatywnym szlakiem komunikacyjnym na odcinku Działoszyn - Wieluń. Realizacja zadania zwiększyła zatem komfort jazdy dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, korzystających z przedmiotowej drogi. W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych przed wykonaniem nowej nawierzchni asfaltowej pracownicy Wydziału Usług Komunalnych i Budowlano - Remontowych Urzędu Miasta i Gminy w Działoszynie wykonali przedłużenie chodnika do końca Niżankowic.   

W ramach części II zadania wykonano nową nawierzchnię bitumiczno - asfaltową o grubości 8 cm na długości ok. 2790 m wraz z dwustronnymi poboczami z kruszywa łamanego oraz destruktu asfaltowego. Prace zostały wykonane na drodze powiatowej na odcinku od ulicy Ożegowskiej w Działoszynie aż do granicy z gminą Siemkowice. W tym przypadku kwota kontraktu wyniosła 1.690.557,10 zł.

Reklama

Na powyższe zadania gmina pozyskała 60-procentowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

„Burmistrz wziął sprawy w swoje ręce”

28 lutego w działoszyńskim ratuszu rozstrzygnięto kolejny przetarg dla zadania pod nazwą ,,Remont i przebudowa dróg oraz utwardzenie gruntu na terenie Miasta i Gminy Działoszyn”. Do rywalizacji przystąpiły cztery firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożył Zakład Robót Drogowo - Budowlanych Rafał Tomala z Wręczycy Małej. Zakres robót objął bieżące naprawy dróg (remont cząstkowy nawierzchni asfaltowych) oraz wykonanie nowych nakładek asfaltowych w: Trębaczewie droga dojazdowa do posesji przy ul. Przemysłowej,  Kiedosach (odcinek drogi przy OSP), Działoszynie droga za pocztą oraz parking w Szczytach.

Reklama

Zdaniem zastępcy naczelnika wydziału usług komunalnych i budowlano - remontowych znaczna część mniejszych inwestycji to szczególna zasługa burmistrza. Zwłaszcza w odniesieniu do drogi między pocztą a blokiem przy ulicy Piłsudskiego w Działoszynie.

- Burmistrz wziął sprawy w swoje ręce i zawarł stosowne porozumienia z właścicielem terenu, którym jest Poczta Polska. Dzięki temu urząd gminy mógł wyremontować ten kawałek drogi, która znajdowała się już w fatalnym stanie. Na pewno skorzystali na tym mieszkańcy, ponieważ jest to jedna z głównych dróg dojazdowych do osiedla zlokalizowanego na terenie spółdzielni mieszkaniowej „Nad Wartą” – mówi Przemysław Jagielski.

Reklama

Dodatkowo w ramach zamówień uzupełniających wykonano przebudowę dwóch dróg w Raciszynie (odnoga ul. Lisowskiej i łącznik pomiędzy ulicami Wapienna i Południowa), utwardzenie zatoczki parkingowej przy świetlicy w Lisowicach oraz przebudowy dróg wewnętrznych w Lisowicach i Zalesiakach (droga za OSP). Ponadto na podstawie umowy przechodniej z 2023 roku wykonano przedłużenie ul. Wiśniowej w Działoszynie. Na realizację tych zadań w budżecie Miasta i Gminy Działoszyn zabezpieczono kwotę 794 851,88zł. 

Nie musieli obciążać budżetu gminy

Reklama

Kolejne milionowe zadanie drogowe zrealizowane w bieżącym roku to „Poprawa infrastruktury drogowej na terenie Miasta i Gminy Działoszyn”. Jest to projekt dofinansowany z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.  Do przetargu na wykonanie zadań zgłosiły się cztery firmy. Najkorzystniejszą ofertę  złożyła Firma Rafalin z Blachowni na kwotę 3.539541.38 zł. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych udział gminy w tym wielkim przedsięwzięciu drogowym wyniósł zaledwie 5 proc.

- To jest bardzo ważne, że otrzymujemy wsparcie pozabudżetowe z Polskiego Ładu i nie musimy obciążać budżetu gminy – podkreśla Rafał Drab.

Reklama

Wiele odcinków dróg zostało poddanych modernizacji dzięki wsparciu pozyskanemu od Banku Gospodarstwa Krajowego. Nową nawierzchnię bitumiczno - asfaltową zyskały takie ulice w Działoszynie jak: Obrony Narodowej, Armii Krajowej, Wiśniowa, Wiatrakowa, Klonowa, Podłęczna, Żurawia, Bugaj, Grunwaldzka, Akacjowa oraz droga przy ogródkach działkowych w kierunku Stadionu Miejskiego. W Trębaczewie natomiast ulice: Szkolna, Cmentarna i Słoneczna, a w Raciszynie ul. Lisowska. Ponadto modernizacja objęła drogę biegnącą przez wieś Sadowiec Niwa oraz  drogę dojazdową na odcinku od DK 42 do końca wsi Węże, a także drogę przy strefie rekreacyjnej w Zalesiakach Łąki.

Burmistrz zaznacza, że stan wszystkich dróg ma duże znaczenie.

Reklama

- Wszystkie drogi są równie ważne i istotne dla korzystających. Tak ogromna inwestycja wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa każdego użytkownika – akcentuje Rafał Drab.

Sprawnie, terminowo i bez uwag

Ponadto w ramach bieżącego utrzymania dróg wydział usług komunalnych i budowlano - remontowych Urzędu Miasta i Gminy w Działoszynie dokonuje naprawy uszkodzeń powstałych na drogach szutrowych oraz wykasza pobocza. Do tego celu wykorzystywany jest  sprzęt gminny, taki jak: równiarka drogowa, ciężarówka mercedes do transportu tłucznia oraz ciągnik New Holland z kosiarką bijakową.

Reklama

Przemysław Jagielski podkreśla, że wszystkie zadania w ramach inwestycji zostały zakończone, rozliczone i zatwierdzone przez inspektora nadzoru.

- Nie było większych uwag, a całość realizacji odbyła się sprawnie i terminowo – podkreśla Jagielski.

Obecnie Urząd Miasta i Gminy w Działoszynie podejmuje również działania w celu pozyskania środków na budowę drogi prowadzącej do miejscowości Bobrowniki.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości