Mieszkańcy gminy Działoszyn jeżdżą już po nowych drogach, które jeszcze niedawno wołały o pomstę do nieba. Remonty i przebudowy były możliwe dzięki pozyskaniu pieniędzy zewnętrznych. – Nasz wkład własny stanowił pięć procent wartości zadania – podkreśla Rafał Drab, burmistrz Działoszyna, dodając że przy okazji gmina zaangażowała dodatkowe środki, by kompleksowo podejść do zadania.
Tegoroczna modernizacja dróg na terenie miasta i gminy Działoszyn rozpoczęła się od realizacji dwóch dużych zadań remontowych na drogach powiatowych.
25 stycznia burmistrz Rafał Drab podpisał umowę z firmą Bitum z Lipia Śląskiego na realizację zadania pod nazwą „Remont dróg na terenie Miasta i Gminy Działoszyn” – część I i część II.
Część I obejmowała remont drogi powiatowej Nr 4523E w Niżankowicach. Część II natomiast dotyczyła remontu drogi powiatowej Nr 3501E - ul. Ożegowska w Działoszynie. Na drodze powiatowej w Niżankowicach wykonano nową dwuwarstwową nawierzchnię bitumiczno - asfaltową na długości ok. 1240 m. Modernizacja objęła odcinek od Środowiskowego Domu Samopomocy do granicy z gminą Wierzchlas. Kwota kontraktu w tym przypadku wyniosła 606.698,56 zł.
W związku z prowadzoną od dłuższego czasu przebudową drogi wojewódzkiej nr 486, droga powiatowa przebiegająca przez Niżankowice stała się alternatywnym szlakiem komunikacyjnym na odcinku Działoszyn - Wieluń. Realizacja zadania zwiększyła zatem komfort jazdy dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, korzystających z przedmiotowej drogi. W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych przed wykonaniem nowej nawierzchni asfaltowej pracownicy Wydziału Usług Komunalnych i Budowlano - Remontowych Urzędu Miasta i Gminy w Działoszynie wykonali przedłużenie chodnika do końca Niżankowic.
W ramach części II zadania wykonano nową nawierzchnię bitumiczno - asfaltową o grubości 8 cm na długości ok. 2790 m wraz z dwustronnymi poboczami z kruszywa łamanego oraz destruktu asfaltowego. Prace zostały wykonane na drodze powiatowej na odcinku od ulicy Ożegowskiej w Działoszynie aż do granicy z gminą Siemkowice. W tym przypadku kwota kontraktu wyniosła 1.690.557,10 zł.
Na powyższe zadania gmina pozyskała 60-procentowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
„Burmistrz wziął sprawy w swoje ręce”
28 lutego w działoszyńskim ratuszu rozstrzygnięto kolejny przetarg dla zadania pod nazwą ,,Remont i przebudowa dróg oraz utwardzenie gruntu na terenie Miasta i Gminy Działoszyn”. Do rywalizacji przystąpiły cztery firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożył Zakład Robót Drogowo - Budowlanych Rafał Tomala z Wręczycy Małej. Zakres robót objął bieżące naprawy dróg (remont cząstkowy nawierzchni asfaltowych) oraz wykonanie nowych nakładek asfaltowych w: Trębaczewie droga dojazdowa do posesji przy ul. Przemysłowej, Kiedosach (odcinek drogi przy OSP), Działoszynie droga za pocztą oraz parking w Szczytach.
Zdaniem zastępcy naczelnika wydziału usług komunalnych i budowlano - remontowych znaczna część mniejszych inwestycji to szczególna zasługa burmistrza. Zwłaszcza w odniesieniu do drogi między pocztą a blokiem przy ulicy Piłsudskiego w Działoszynie.
- Burmistrz wziął sprawy w swoje ręce i zawarł stosowne porozumienia z właścicielem terenu, którym jest Poczta Polska. Dzięki temu urząd gminy mógł wyremontować ten kawałek drogi, która znajdowała się już w fatalnym stanie. Na pewno skorzystali na tym mieszkańcy, ponieważ jest to jedna z głównych dróg dojazdowych do osiedla zlokalizowanego na terenie spółdzielni mieszkaniowej „Nad Wartą” – mówi Przemysław Jagielski.
Dodatkowo w ramach zamówień uzupełniających wykonano przebudowę dwóch dróg w Raciszynie (odnoga ul. Lisowskiej i łącznik pomiędzy ulicami Wapienna i Południowa), utwardzenie zatoczki parkingowej przy świetlicy w Lisowicach oraz przebudowy dróg wewnętrznych w Lisowicach i Zalesiakach (droga za OSP). Ponadto na podstawie umowy przechodniej z 2023 roku wykonano przedłużenie ul. Wiśniowej w Działoszynie. Na realizację tych zadań w budżecie Miasta i Gminy Działoszyn zabezpieczono kwotę 794 851,88zł.
Nie musieli obciążać budżetu gminy
Kolejne milionowe zadanie drogowe zrealizowane w bieżącym roku to „Poprawa infrastruktury drogowej na terenie Miasta i Gminy Działoszyn”. Jest to projekt dofinansowany z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Do przetargu na wykonanie zadań zgłosiły się cztery firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożyła Firma Rafalin z Blachowni na kwotę 3.539541.38 zł. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych udział gminy w tym wielkim przedsięwzięciu drogowym wyniósł zaledwie 5 proc.
- To jest bardzo ważne, że otrzymujemy wsparcie pozabudżetowe z Polskiego Ładu i nie musimy obciążać budżetu gminy – podkreśla Rafał Drab.
Wiele odcinków dróg zostało poddanych modernizacji dzięki wsparciu pozyskanemu od Banku Gospodarstwa Krajowego. Nową nawierzchnię bitumiczno - asfaltową zyskały takie ulice w Działoszynie jak: Obrony Narodowej, Armii Krajowej, Wiśniowa, Wiatrakowa, Klonowa, Podłęczna, Żurawia, Bugaj, Grunwaldzka, Akacjowa oraz droga przy ogródkach działkowych w kierunku Stadionu Miejskiego. W Trębaczewie natomiast ulice: Szkolna, Cmentarna i Słoneczna, a w Raciszynie ul. Lisowska. Ponadto modernizacja objęła drogę biegnącą przez wieś Sadowiec Niwa oraz drogę dojazdową na odcinku od DK 42 do końca wsi Węże, a także drogę przy strefie rekreacyjnej w Zalesiakach Łąki.
Burmistrz zaznacza, że stan wszystkich dróg ma duże znaczenie.
- Wszystkie drogi są równie ważne i istotne dla korzystających. Tak ogromna inwestycja wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa każdego użytkownika – akcentuje Rafał Drab.
Sprawnie, terminowo i bez uwag
Ponadto w ramach bieżącego utrzymania dróg wydział usług komunalnych i budowlano - remontowych Urzędu Miasta i Gminy w Działoszynie dokonuje naprawy uszkodzeń powstałych na drogach szutrowych oraz wykasza pobocza. Do tego celu wykorzystywany jest sprzęt gminny, taki jak: równiarka drogowa, ciężarówka mercedes do transportu tłucznia oraz ciągnik New Holland z kosiarką bijakową.
Przemysław Jagielski podkreśla, że wszystkie zadania w ramach inwestycji zostały zakończone, rozliczone i zatwierdzone przez inspektora nadzoru.
- Nie było większych uwag, a całość realizacji odbyła się sprawnie i terminowo – podkreśla Jagielski.
Obecnie Urząd Miasta i Gminy w Działoszynie podejmuje również działania w celu pozyskania środków na budowę drogi prowadzącej do miejscowości Bobrowniki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze