Reklama

Wójtowie z powiatu pajęczańskiego podsumowują miniony 2024 rok: Tomasz Stolarczyk, Anna Szydłowska, Damian Ciemcioch, Mariusz Mielczarek, Kamil Ceglarek, Tomasz Dygaś

Rok 2024 W gminach należących do powiatu pajęczańskiego obfitował w wiele różnych wydarzeń oraz zmian. Przede wszystkim w części z nich zmienili się włodarze. Jak wójtowie gmin podsumowują dobiegający końca rok?

Wszyscy wójtowie zgodnie twierdzą, że przez ostatnie miesiące działo się bardzo dużo. Sporo planowali i starali się realizować różne projekty. Był to czas wielu wyzwań i nie dla każdego rok 2024 okazał się być  szczęśliwy.

Mariusz Mielczarek, wójt gminy Kiełczygłów

Opowiadając o poczynaniach zrealizowanych w kończącym się roku, wójt zwraca uwagę przede wszystkim na inwestycje mające na celu służyć dobru wspólnemu. Udało się zrealizować kilka dużych projektów.

- Został zrealizowany program odnawialnych źródeł energii. Wyposażyliśmy w instalacje fotowoltaiczne wszystkie jednostki przestrzeni publicznej podległe gminie. W programie wzięli udział również mieszkańcy gminy Kiełczygłów, jako osoby fizyczne - opowiada wójt.

Reklama

- Łącznie zamontowanych zostało 340 instalacji. Inwestycja opiewała na kwotę niespełna 7 mln zł - dodaje.

W przestrzeni publicznej zaszły też inne zmiany. Została zmodernizowana hala sportowa w Kiełczygłowie oraz świetlica wiejska w Chorzewie. Gmina zadbała również o rozwój szkoły.

- Udało się pozyskać środki z projektu "Zwiększamy kompetencje uczniów". W jego ramach dzieci uczęszczające do naszej szkoły będą mogły korzystać z zajęć dodatkowych, a nauczyciele mają możliwość odbyć różne szkolenia. Z części tych środków zostaną doposażone również sale. Na ten cel przyznano nam 800 tys. zł - relacjonuje Mariusz Mielczarek.

Reklama

W 7 sołectwach należących do gminy Kiełczygłów został zrealizowany projekt "Sołectwo na plus". W ramach tego przedsięwzięcia zostały doświetlone pobocza, rozbudowano place zabaw oraz zakupiono traktorek do koszenia trawy.

- Osobiście najważniejszą dla mnie, a zarazem największą inwestycją w tym roku jest budowa hydrofornii w Chorzewie. To koszt ponad 9 mln zł. Do połowy przyszłego roku prace powinny się zakończyć. To ważny obiekt, który będzie służył mieszkańcom, ponieważ gmina Kiełczygłów ma trudne położenie względem możliwości pozyskaznia wody pitnej. Do tej pory musieliśmy korzystać z pomocy sąsiednich gmin - kończy wójt.

Reklama

Anna Szydłowska, zastępca wójta gminy Sulmierzyce

Podsumowując rok 2024 Anna Szydłowska podaje, że był to dobry czas dla gminy Sulmierzyce. Dał możliwość mocno zrównoważonego rozwoju oraz pozwolił na udane działania modernizacyjne.

- Wszystkie inwestycje są dla nas bardzo ważne, niezależnie od ich wielkości. Z takich istotnych dla społeczeństwa, udało się oddać do użytku publicznego nowy ośrodek zdrowia - relacjonuje zastępczyni wójta.

Gminie zakończyła prace remontowe dla OSP Sulmierzyce oraz budowę miasteczka rowerowego. Część dróg także zostało zmodernizowanych.

Reklama

- Jesteśmy bardzo konsekwentni. Jeśli nie udaje nam się wcielić w życie danej inwestycji, przekładamy ją na następny rok i wytrwale dążymy do tego, by plany gminy się zmaterializowały – dodaje Anna Szydłowska.

Zastępczyni wójta zaznacza, że największą przeszkodą w realizacji założonych planów często jest brak możliwości otrzymania odpowiedniej dotacji.

Damian Ciemcioch, wójt gminy Strzelce Wielkie

Jak przyznaje wójt, ubiegający rok był z jednej strony dobry, ponieważ wiele projektów dla gminy udało się zrealizować. Z drugiej zaś był trudny, ze względu na duże problemy finansowe.

Reklama

- Stoimy w obliczu planu naprawczego. Wierzę w to, że uda się te trudności pokonać i wyciągniemy gminę na prostą – komentuje Damian Ciemcioch.

Według wójta Strzelec Wielkich, najbardziej udaną inwestycją tego roku była wymiana wodomierzy na terenie całej gminy. Zostały zlikwidowane ryczałty, co pozwala na prowadzenie prawidłowej gospodarki wodnej. Z drugiej strony, pomimo dużej nadziei, w tym roku nie udało się sformalizować budowy nowej nawierzchni drogi na ulicy Kolejowej w Strzelcach. Wójt z tej inwestycji zrezygnował ze względu na poważne trudności finansowe.

Reklama

Kamil Ceglarek, wójt gminy Siemkowice

Relacjonując działania podjęte w roku 2024, wójt podkreśla, że trzeba było podjąć wiele decyzji. Należało dokończyć wszczęte już inwestycje, ale także podjąć się nowych, koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania gminy.

- Najważniejszym projektem, a zarazem historycznym momentem zdecydowanie było otwarcie nowej hali sportowej. To przedsięwzięcie było warte ponad 10 mln zł i jestem z tego obiektu naprawdę dumny – opowiada Kamil Ceglarek.

- Były także inwestycje, które się nie powiodły. Dobrym tego przykładem jest nowa kanalizacja w miejscowości Ożegów. Przez poprzednią władzę został ogłoszony przetarg, który okazał się być nieprawidłowy. Mowa była o kanalizacji mierzącej 9 kilometrów, a przetarg ogłoszony był na długość około 6,5 kilometra. Z tej przyczyny nie skorzystaliśmy z dotacji opiewającej na kwotę 8 mln zł, bo byłoby to niezgodne ze złożonym przez gminę wnioskiem – dodaje.

Reklama

Przetarg został unieważniony. Wójt napisał wniosek o przywrócenie promesy Polskiego Ładu. Został pozytywnie rozpatrzony, w związku z czym przetarg na skanalizowanie całego Ożegowa zostanie ponownie ogłoszony z początkiem przyszłego roku.

Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia

Opowiadając o działaniach podjętych w 2024 roku, wójt zaznacza, że w życie weszło kilka dużych projektów. Część z nich została już zakończona, a pozostała jest jeszcze kontynuowana. W tym roku gmina w dużej mierze skupiła się na inwestycjach drogowych.

- Przede wszystkim warto wspomnieć o budowie drogi powiatowej, która prowadzi przez centrum Rząśni. Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie na ponad 8 mln zł. Uwzględniliśmy również wkład własny i całościowy koszt remontu wyniósł 11 mln zł – podaje Tomasz Stolarczyk.

Reklama

W zestawieniu kolejnych osiągnięć, wójt wymienia wyremontowanie budynku, w którym kiedyś mieściło się gimnazjum. W Stróży udało się wybudować boisko oraz pozyskać dofinansowanie na remont zabytkowego pałacu znajdującego się we wsi.

- Wszystkie inwestycje, które były zaplanowane na ten rok, zostały zrealizowane. W czasie wydłużyły nam się jedynie prace na rzecz kościołów, ze względu na panującą aurę – kończy wójt.

Tomasz Dygaś, wójt gminy Nowa Brzeźnica

Podsumowując miniony rok, wójt zwraca uwagę, że był to czas dużych zmian. Zakończenie okazało się ciężkie, ze względu na starania związane z pozyskiwaniem budżetów na nowy rok. Zdaniem włodarza gmina Nowa Brzeźnica wymaga w niektórych kwestiach zmian i modernizacji.

Reklama

- Kontynuuję wszystkie inwestycje z Polskiego Ładu, które rozpoczął mój poprzednik. Nasza gmina nie jest bogata, dlatego te możliwości rozwoju są dla nas ważne i dokładam wszelkich starań, by rozpoczęte działania doprowadzić do końca - komentuje Tomasz Dygaś.

Jak podaje wójt, w ostatnim czasie została przeprowadzona termomodernizacja budynków użytku publicznego, takich jak świetlica wiejska czy remiza OSP. Do najważniejszych inwestycji zalicza także rozbudowę dróg gminnych oraz budowę ujęcia wody w Konstantynowie.

Reklama

- To są potrzeby podstawowe i niezwykle ważne dla mnie jest, by zabezpieczyć mieszkańców dostępem świeżej, pitnej wody - dodaje Dygaś. 

Podobnie jak w przypadku gminy Rząśnia, wszystkie zaplanowane inwestycje na rok 2024 zostały zrealizowane. 

Włodarze gmin na terenie powiatu pajęczańskiego kończą rok 2024 z licznymi sukcesami na koncie. Nie dla każdego był on jednakowo łaskawy, ale wójtowie nie tracą optymizmu i wszyscy zgodnie żywią nadzieję, że nadchodzący rok także da możliwości do dalszego rozwoju.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/01/2025 08:51
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Martin - niezalogowany 2025-01-13 18:02:13

    Orzechowa w Gminie Siemkowice nie uświadczysz - Ożegów już tak.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wandia - niezalogowany 2025-01-13 22:29:56

    Gdzie jest Wójt Gminy Sulmierzyce. Jak jest chory.To niech ustąpi miejsce odpowiedniemu kandydatowi ile jeszcze mieszkańcy gminy Sulmierzyce będą robieni w konia?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pan Da - niezalogowany 2025-01-13 22:32:09

    Kiedy w Sulmierzycach będzie woda z kopali bo czas leci a wodę bierzemy z sąsiednich gmin

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości