Reklama

Kompostownia w Rudzie działa od dwóch lat - Przedsiębiorstwo Komunalne zaczęło sprzedawać polepszacz glebowy

Po dwóch latach od oficjalnego przecięcia wstęgi przed budynkiem instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów w Rudzie wieluńskie Przedsiębiorstwo Komunalne zaczęło handlować „czarnym złotem”. Proces certyfikacji trwał wiele miesięcy, a wcześniej przesuwał się termin oddania urządzeń za 7 mln zł. Teraz kompostownia już działa pełną parą, a PK sprzedaje efekt jej pracy - polepszacz glebowy.

21 maja 2021 r. w obecności wielu zaproszonych przez burmistrza Pawła Okrasę oficjeli, m.in. Jacka Ozdoby, ówczesnego wiceministra klimatu i środowiska, Artura Michalskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Iwony Koperskiej, przewodniczącej sejmiku województwa łódzkiego, a także Sławomira Mazurka, dyrektor w BOŚ Banku i przedstawicieli PK  oraz wykonawcy zadania,  przecinano symboliczną wstęgę biokompostowni. Odbyło się to z poślizgiem, ponieważ inwestycja na kilka miesięcy została wstrzymana, po tym, jak wykonawca opuścił plac budowy. Wieluński ratusz twierdził wówczas, że AK Nova (wykonawca) chce więcej pieniędzy. Firma natomiast podnosiła, że chodzi jej o rozbieżności, co do nośności gruntu, jakie zaistniały pomiędzy badaniami, a stanem faktycznym. Ostatecznie stronom udało się porozumieć. Kolejne przeszkody nastąpiły przy zdobyciu pozwolenia zintegrowanego. Urząd Marszałkowski miał szereg zastrzeżeń, co do jakości złożonej dokumentacji, a radna Anna Dziuba-Marzec uzyskała informacje, z których wynikało, iż wniosek jest po prostu kiepski. Pozwolenie zintegrowane udało się uzyskać dopiero po usunięciu szeregu niedociągnięć.

Polepszacz glebowy - czarne złoto

Co jakiś czas radni dopytywali o postępy przy procesie certyfikacji polepszacza glebowego. Dzięki sprzedaży produktu bowiem, mieszkańcy gminy mają dalej ponosić niskie opłaty za odbiór odpadów. A to dlatego, że dywidenda PK, która jest w całości spółką gminną, ma zapewnić finansowanie różnicy między kosztami rzeczywistymi odbioru, a tym co wpłacają mieszkańcy do gminnej kasy.

Reklama

O certyfikat dopytywał również podczas ostatniego posiedzenia rady miejskiej Tomasz Akulicz, radny.

-  Czego możemy się spodziewać jako mieszkańcy, jeśli chodzi o przychody z tej działalności?- chciał wiedzieć.

- Certyfikat już jest – potwierdził szef wieluńskiego ratusza.

Przedsiębiorstwo Komunalne już handluje polepszaczem glebowym

 

- Na stronie spółki jest informacja na temat sprzedaży takiego polepszacza. Ceny nie pamiętam, jest zależna od ilości, jaką się odbiera. Można sprawdzić na stronach spółki lub dopytać w telefonicznej rozmowie. Nie planujemy podwyżki opłat za odbiór odpadów, choćby dlatego, że spółka będzie osiągać dodatkowe przychody z tego tytułu – burmistrz zapewniał kolejny raz, że kosztowna inwestycja na składowisku w Rudzie będzie miała bezpośrednie przełożenie na kieszenie mieszkańców.

Reklama

Produkt o nazwie „KARMON” jest polepszaczem glebowym, który może być stosowany w uprawach polowych, pod trawniki, w sadownictwie itp. Poprawia właściwości gleby, wzbogaca ją w substancje organiczna. Może być używany do rekultywacji gruntów. Cena za tonę waha się od 54 do 32,40 zł brutto, w zależności od ilości zamówionego towaru.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości